usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
taşıt titreşimi - erdem uzunsoy 2010 bahar 1. vize
1. soru süspansiyon modları ile ilgiliydi. 126km/h hızla giden bir araç öncelikle 3 er metre aralıklı engellere takılıyor ardından da hızı değişmeden 10 ar metre aralıklarla engellere takılıyor. Aracın durumunu süspansiyon modlarına göre inceleyecektik.
Çözüm: Basit frekans hesabı ile yapılacaktı. Hız 35m/sn ye denk geliyor. saniyede 35 m ise , 3 metreyi kaç saniyede alırdan periyod hesabı ve 1/T=f den de frekans hesabı yapıp süspansiyon modları frekans aralıklarına göre yorum yapıyordun.


2. soru yukarıda kütle var,aşağısında da birbirine paralel yay1 ve yay2-sönüm elemanı(yay2 ile sönüm birbirine seri) birleşimi vardı. Burada V2/V1 oranını bulmamızı istiyordu,bunun için de hoca sonucu vermişti o sonuca ulaşmaya çalışıyorduk.


3.Soru ise yorulma deneyi sonucunda süspansiyon sistemi makas yay yardımcı elemanının beklenmeyen bir yerinden kırılma göstermesinin nedenini saptamak ve saptamam metodunu açıklamaktı.
Hoca ek bir kağıtta çizimini vermişti,açıklıyor sınavda zaten.Derste yapılanlardan ve kendi fikirlerimizden bir şeyler yazmamızı istedi ama kanımca büyük sebep rezonanstı.


Kolay gelsin,her soru eşit puanda idi.

gönderen: lizabel - 23/05/2010 - 12:24

 Ders Notu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yarayan kana
(30/11/2010 - 20:41)
teşekkürler
mutlubasdas
(06/12/2010 - 22:29)
eline sağlık!

Yorum Ekle
 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.