usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
ısı transferi 1 final 2010 güz - ismail teke
1)a)paralel bir boyutlu düz levhada yalıtım masrafını 5 yıllık enerji tasarrufuyla karşılayacak kalınlıkta yalıtım yapılıyor.Yalıtımın kalınlığını bulunuz?
b)Haftada 5 gün günde 9 saat ısıtılan bir binada yalıtım binanın iç tarafına mı dış tarafına mı yapılmalıdır.Açıklayınız
2)Klasik bir yoğuşma sorusunundaki değerleri yatay boru dışındaki yoğuşmada ve yatay boru içi yoğuşmada uygulayıp hangisinde daha fazla su kütlesi yoğuştuğunu bulup, sonuca göre boru dışında yada boru içinde yoğuşma daha uygundur diyorsunuz.
3)Dikdörtgenler prizması şeklinde 350 Kelvin sıcaklığında bir cismin 273 Kelvin sıcaklığındaki ortamda,0.9 yayma oranındaki.Enerji kaybını buluyorsunuz. (W/metrekare)Daha sonra yayma oranı daha düşük olan bir yalıtım malzemesi ile cismin tüm yüzeylerini kaplıyorsunuz.Soruda kaplama sonrası enerji kaybını verdi bizden de kaplanan yalıtım malzemesinin yayma oranını istedi.
b)Bu kaplama sayesinde yıllık enerji tasarrufunun ne kadar olacağını bulunuz.

Kolay gelsin herkese başarılar.

gönderen: elwing - 14/01/2011 - 15:09

 Ders Notu Hakkında Yapılan Yorumlar:

HİÇ YORUM YOK, İLK YORUMU SEN YAP!

Yorum Ekle
 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.