usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
periyodik yüklemenin bilyelerle sertleşmiş toz-dövme çeliğin kalıcı gerilmesi üzerindeki etkisi
Proje Konusu: PERIYODIK YÜKLEMENİN BİLYELERLE SERTLEŞMİŞ TOZ-DÖVME ÇELİĞİN KALICI GERİLMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

ÖZET;
%2 Toz-Dövme çelik gerilmesinin hassas otomotiv uygulamaları için kullanımının gelecek yıllarda da devam etmesi bekleniyor.Daha etkili ve daha hafif parçalar üretme çabası bu malzemenin özelliklerini kuvvet ve hizmet sürekliliği/dayanıklılığı anlamında en iyi şekilde kullanmaya özel olarak dikkat çekmiştir. Bilyelerle sertleştirme bir parçanın aşınmaya karşı dayanıklılığını artırmak için kullanılan bir yöntemdir.Bu yöntem yüzeyde sıkıştırıcı kalıcı gerilme meydana getirilerek uygulanır. Bu sıkıştırıcı kalıcı gerilmeler azaltılabilir ve belki de periyodik yüklemeyle ortadan kaldırılabilir; bu da parçanın bütününü tehlikeye sokabilir. Periyodik yüklemenin bilyelerle sertleşmiş toz-dövme çeliğe ait kalıcı gerilmesi üzerindeki etkisi bu yazıda anlatılmaktadır. Zorlama kontrollü testler, eksenel numuneler üzerinde iki zorlama seviyelerinde ki devrimli kalıcı gerilme azalmasının boyutunu belirlemek için kullanılır.Ek testler tek devrimli azalmaya yanıt almak için uygulanır. Araştırma sonuçları bilyelerle sertleşmiş test numuneleri üzerinde uygulanan sıkıştırıcı kalıcı gerilmenin periyodik yükleme boyunca gerilme seviyelerinde aşınma limitlerinin çok altında düştüğünü göstermektedir.

http://www.odun.net/85272

gönderen: forzamakine - 20/07/2009 - 23:15

 Ders Notu Hakkında Yapılan Yorumlar:

HİÇ YORUM YOK, İLK YORUMU SEN YAP!

Yorum Ekle
 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.