usis - mkm
ucuncubinyil.com
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
rulman / yatak / sabit bilyalı rulman
Selam,

Bildiğimi normal rulman (sabit makaralı) Co (bazı kaynaklarda CN diye de geçer) radial clearance bu ama içindeki shaftla olan boşluk mu neresi tam olarak, yoksa dışındaki göbekte olan en küçük değer ile içindeki shaftın en büyük toleransı arası fark mı?

Kafam biraz karışık bir yorum alabilir miyim?

Teşekkürler


gönderen: Vito Corleone - 16/01/2022 - 21:56
 Soru Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
Vito Corleone
(16/01/2022 - 22:27)
tamam buldum şurdaymış;

http://saygilirulman.com.tr/rulmanlarin-ic-boslugu


ayrıca bknz;
http://saygilirulman.com.tr/rulman-omur-hesabi


SEYFODAYI
(17/01/2022 - 18:02)
Bulmuşsun ama ben yine de yazmak istedim. C2 den C5 e kadar sürekli artan bir skalası vardır rulman boşluğunun. Bu değerin sıfıra yaklaşması arzu ettiğimiz bir durumdur çünkü bu değer rulmanın çalışma boşluğu olup bir nevi rulman bileziği ile yuvarlanma elemanı arasındaki mikron seviyesindeki mesafedir. Bu değer sıfıra yaklaştığında doğal olarak sürtünme oluşacak ve arzu edilen bir durum oluşacak ancak bu değerin negatif olduğu durumlarda (ütopik) fazla ön yükleme rulman ömrünü düşürür. Peki buna rağmen neden C5 serisi gibi boşluklu olanlarda üretilip, kullanılıyor? Çok yüksek sıcaklıklarda hali hazırda sistemde yüksek ısı geçişi olduğu için, mil çapsal olarak büyüme gerçekleştirir, doğal olarak rulman bileziğine basar ve sıkıştırma yapar. Bu yüzden ekstra bir sıkılık oluşabilir.

Kısacası yüksek sıcaklıklar varsa C4 C5, normal çalışma şartları varsa C2 C0 (CN) seçilebilir.

Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.