usis - mkm
ucuncubinyil.com
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
ana dişli ile pinyon disliler tam katı olması
Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım firmada bu konuyu bilen birisi yok. Aranızda tecrübeli bilen arkadaslar varsa yardimci olabilir mi? Şu sitede"http://www.muhendislikbilgileri.com/?pnum=174&pt=D%C4%B0%C5%9EL%C4%B0%20D%C4%B0ZAYNI" diyor ki "Diş sayısı seçiminde en önemli hususlardan biri ana dişli diş sayısının pinyon dişli diş sayısına olan bölümünün asla tam sayı olmaması gereğidir. Eğer bu oran tam sayı olursa belli peryotlarda hep aynı dişler birbirine temas edeceğinden dişlilerin aşınması daha hızlı gerçekleşir." Bü tespit doğru mu? Birde dogruysa ömrü ne kadar etkiler? Yol gösterebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim hepinize.


gönderen: Alone_Wolf_Pack - 25/05/2022 - 19:25
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
SEYFODAYI
(26/05/2022 - 09:28)
Şöyle izah edeyim; biz dişlilerde sürekli aynı temas noktalarını istemiyoruz yani dişli tur attıkça herhangi bir diş bir önceki turlarda denk geldiği bir diş ile mümkün mertebe karşılaşsın istemiyoruz.
Aynı durum pinyon ve çarkın diş sayısının çift sayı olarak seçilmesinde de karşımıza çıkar. Eğer her ikisini de (örneğin 72 ve 26) seçersek belki yakın zamanda değil ama belirli bir turdan sonra muhakkak dediğimiz tekrar temas durumu oluşacaktır ancak 73 ve 26 için bu durum imkansızdır.
Bu arada sakıncası yoksa eğer nerede çalıştığını sormam münkün müdür?
Alone_Wolf_Pack
(26/05/2022 - 21:11)
Öncelikle cevabiniz için teşekkür ederim. Çalıştığım firma hadde makinaları üretiyor ozelden yazdım size. Bir diğer merak ettiğim sitelerde bunu düz dişli tasarımı kısmında yazmışlar. Bu durum helis dişiler içinde geçerli midir acaba?
SEYFODAYI
(27/05/2022 - 22:56)
Aynen helisel dahi olsa sonuçta aynı dişler yine temas etmiş olacak.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.