usis - mkm
ucuncubinyil.com
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
fea
Optistruct altair yazılımları için analizden önce RB2, RB3 KONUSU VE MALZEME TANIMLARKEN E, NU, RHO´yu girdik okey ama başka ne girmemiz lazım veyahut da card image´deki MAT1, MAT2, MAT3... nedir?
gönderen: Vito Corleone - 18/03/2022 - 01:04
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
expendables
(20/03/2022 - 12:52)
1)Mesh tipini belirle .3D tetra -volume tetra ya da 2D r-trias en çok kullandığımız.

2.sabitleme yapacağın yerler için 1D=>rigids multiple nodes calculate nodes ile nokta ataması yap(daha sonra fixleme yeri için seçilecek)

3-create material E ,Nu,RHO şimdilik yeterli (Psolid seçilir)

4-Load collector ile fix ve pressure noktaları seç.

5-Load step ile static analiz SPC=Fix Load=pressure olarak seç.

6-Property ataması=Psolid seç

7-optistruct=>analyse. Bu sırayla gidersen bir şey kaçırmazsın.
Vito Corleone
(21/03/2022 - 05:08)

hocam bir de mesh quality için bir link atsan da öğrensem
yani science direct´e bile baktım ama bununla ilgili bir derleme makalesi filan yok açıkçası. Hangilerine bakmamız lazım, anlamları ne, hangi sayılara yakınsaması lazım? Bu soruarıma cevap olabilecek bir link arıyorum açıkçası

pack
(21/03/2022 - 13:10)
Küçük bir not. 3D Tetra yerine HEXA element kullan bence, hem mesh kaliten iyi olur hem de node sayısı baya azalır. HEXA atamayacagin yerlere TETRA element at, diğer türlü TETRA atma. Cunku distortion olayı çok fazla olur ve sonuçlar doğru cikmayabilir. TETRAda sonucun iyi çıkmasını istiyorsan very fine mesh atman laizm o da computational cost olarak sana döner.
pack
(21/03/2022 - 13:39)
Direkt olarak YouTube´a Hypermesh yazdım. Birçok video çıkıyor, oradan izlersen çok şey öğrenirsin. En basitinden, ilk çıkanı izlersen basit bir temel verir. Linki de koyuyorum buraya.

https://youtu.be/daOj9CmgEro
pack
(21/03/2022 - 13:42)
Makale okumana gerek yok bu konularda, cunku bunlar teorik değil de uygulama detayları olduğu için makalelerde bahsedilmez. Makalelerin amacı genelde teorik bilgi verip uygulamanin sonucunu göstermektir, uygulamanın nasıl yapıldığı makalelerde gösterilmez. O yüzden makalelerden bilgi toplamak yerine, YouTube´da veya internette video izleyerek öğrenebilirsin. Buna ek olarak Researchgate´de soru sorabilir veya oradan sorulmuş sorulara bakabilirsin. Orada da baya bilgi dönüyor.
Vito Corleone
(22/03/2022 - 02:18)

@pack çok haklısın dostum ama elimdeki geometriye diyelim ki HEXA mesh attım ve bazı bölgeler bu meshe uygun değil. Ama ben bunu bakınca anlayamıyorum ve her yerine tek tek bütün meshlere de bakmak mümkün değil. O yüzden mesh quality´den kontrol etmek gerekir diye düşünüyorum doğru mudur?

Vito Corleone
(22/03/2022 - 02:19)


Doğruysam hyperda mesh quality´de hangi parametrelere bakmam lazım? Hangi parametreler, nasıl bir sayı sayı mertebelerinde olacak bunları bilemiyorum ki
pack
(24/03/2022 - 04:17)
https://www.quora.com/What-are-the-quality-criteria-for-2D-and-3D-elements-on-Hypermesh

Burada böyle bir şey buldum. Hypermesh mesh quality check diye yazdım googleye bir sürü video çıktı. Oradakilerden yarar bilgi edebilirsin bence. Yukarıda attığım linkte elemanın biri parametreleri vs yazmış.

2d : tria: aspect ratio < 5, Jacobian > 0.6, min length >0.1 , warpage<15 (quads), 20 < included angles < 120 (tria) , 45<included angle <135 (quads). There are others like skew and distortion but not important.

No free edges,

No t junction,

No duplicate elements

Proper normals

3d : tet collapse should not be less than 0.1 for tetras
pack
(24/03/2022 - 04:20)
Yani sunu söylemem gerekir o zaman. Şimdi cook detay bir parça analiz edeceğini düşünelim ve her yere tek tek bakmak baya zaman alır. O yüzden senin için en önemli noktalar nerdeyse oralara bakarsın ve oranın meshini düzgün atmaya çalışırsın. Senin icin önemli olmayan noktalarda çok kötü mesh atsan da olur. Hatta şöyle bir şey vardır zamandan kazanmak için, kritik noktalara sıkı mesh atılırken önemli olmayan uzak yerlere baya kaba mesh atılır bu sayede zamandan kazanılır.
pack
(24/03/2022 - 04:27)
Örneğin bir mekanizma düşünelim bu mekanizma birçok küçük parçanın birleşiminden oluşuyor. Modal analiz veya statik analiz yaparsın, en çok deforme olan yerlere daha özen göstermen lazım, daha iyi mesh atman lazım yani.

Ayrica, mekanizma ince kalinlikli uzun parçalardan oluşuyor diyelim (örneğin kare gibi bir şey ama kalınlığı çok düşük ve bu bendinge maruz kalıyor) bu durumda kalınlığı da birkaç sıra geçmen lazım sadece fine atmak da ise yaramaz. Hatta otomotiv endüstrisinde bu çok yapılır. Ince parçalar birkaç sıra geçilir bunun asıl sebebi de Timoshenko Beam Teorisinden gelir.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.