usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
eve kedi
Herkese selam,

Corona döneminde memleketteydim. Bahçeli bir evimiz olduğu için kedi bakmak kolay. Hatta biz kediyi sahiplenmiyoruz; onlara tasma takmadan ve benim kedim senin kedin demeden, sadece yem ve su vererek bize random gelen bütün kedilerin yaşamalarına yardımcı oluyoruz. Zaten köy ortamında ordan oraya rahat bir şekilde yaşıyorlar ve mahallede istedikleri yere gidebiliyorlar zira bizim gibi bütün mahalle sakinleri, kediler konusunda sakinliğini koruyabilmekte.

İstanbul´a dönünce düşündüm, eve neden kedi almıyorum? Fakat bir evin içine hapsetmek başka bir olay. Evet, bu beton yığınında sokakta yaşamak zorunda kalıp bir yemek parçacığına bile muhtaç bir hayvan dostlarımıza bir faydam olur ama dediğim gibi onunla aynı evin içinde yatıp kalkmak veya birlikte yaşamak başka bir şey. Öncelikli korkum bakabilir miyim ki acaba? Memlekette olunca kolay çünkü tanıdık kasap var, bedavadan ziyafet bile verdiriyor. Ama burdayken kediden benimle beraber sabah kahvaltısında peynir zeytin salatalık domates yemesini veya akşam yemeğinde rakıdan sonra yahni çorbası içmesini bekleyemem. Hep mamayla beslemek zorunda mıyız çünkü ben daha kendime zor bakıyorum, bazen marketten dönünce bile bazı şeyleri unutup almadığımı fark ediyorum ki gecenin bir yarısı kedinin yemi biterse ertesi gün de işim olup alamazsam o hayvan ne yiyecek? Öte yandan çok tüy döker mi acaba? Veyahut da deri kaplama sandalyelerim var, onları tırnaklar mı? Bir de ona oyuncaklar alıp tek bir odaya koysam, sürekli miyavlayıp ordan çıkmak ister mi acaba? Biraz yorum yapabilirseniz çok müteşekkir olurum.

Herkese sınavlarda başarılar.


gönderen: Vito Corleone - 19/06/2020 - 01:19
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
myman
(19/06/2020 - 16:33)
Samet selam,

Kolay iş değil evde kedi bakmak. Özellikle tuvalet temizliği çok zorlar, aşırı temizlik yapmaya zaman ayıramayan biriysen de işin zor çünkü tüyler evin her yerinde olacak. Yemek ve yalnız kalma konusunu 4-5 güne kadar idare ettirebilirsin bence.

Bunun dışında bir çok pozitif yanı da var, sevimliler sevecenler ve kendini yalnız hissettirmiyorlar.

Koltuk ve halı gibi ürünleri çok tırmalarlar, epey zarar görecektir, bunu da bil.

Yemek konusu da, çalışan ya da gün içinde evde çok fazla yemek yapan biri değilsen, kuru/yaş mama karışımlarıyla götürebilirsin, bunun hem manevi hem maddi yükü olacaktır.

Bence bayağı iyi tart, hiç almamak, alıp dışarıya salmaktan daha iyidir.

Selametle.
Vito Corleone
(19/06/2020 - 21:38)
"Bence bayağı iyi tart, hiç almamak, alıp dışarıya salmaktan daha iyidir." çok haklısın sevgili dostum. Benim de kaygılarım tam bu yüzden açıkçası. Maddi olarak paragöz bir insan zaten değilim. Koltuk filan feda olsun, yeter ki bir hayvan dostumuzun huzurlu yaşamasına katkım olsun.

Temizlik konusunda sorun yok, zaten 7 senedir yalnız yaşıyorum ve her hafta düzenli temizlik yaparım. Ama işte biraz da titizdirim, toz aldıktan ya da paspas yaptıktan sonra orda burda kedi kılı görürsem açıkçası sinirlenirim.

Tuvalet alışkanlığı konusunda pek sorun çıkmaz diye düşünüyorum. Kedigiller yaratılış gereği kakasını gömüyor. Kumla sorun ortadan kalkar. Yanlışsam deneyimli arkadaşlar lütfen beni ikaz etsin.

yigo1337
(20/06/2020 - 12:20)
kedilerin tuvaleti kolay iş, kum koyduğun anda bitiyor günde 2-3 kere temizlesen yetiyor. en büyük sorunlar ise hem mobilyaları halıları cırmalamaları ve seni de habire ıstırmaları. bi süre sonra müslüm konserinden çıkmış 25 yaşındaki sevgililerini zenginlere kaptıran dayılara dönüyorsun. ama bakması çok zor değil, kediler bi şekilde eğlendirir kendini.

mama/yemek konusu ise bence kediden kediye değişir. bizimki karpuz kavun kuru fasulye ekmek küflü peynir şeftali domates hıyar ve bir sürü daha ev yemeği yediği için yaş mama yerine genelde bunları veriyoruz, tabii ki de günde 1 çok çok az porsiyon tatlı niyetine yaş mama veriyoruz ancak bi paket yaş mama (2 liraya falan geliyor) 1-1.5 hafta falan gidiyor, yani onu masraftan sayma bile. kediler genelde soğan sarımsak olmayan ev yemeklerinin çoğunu yiyor.
Vito Corleone
(20/06/2020 - 23:53)

Aynen ben de ilk paragrafında yazdığın gibi düşünmüştüm dostum.

İkinci paragrafında dediğin şeylere çok şaşırdım zira bence kediler ekmek yemiyor, hatta ben sindiremediklerini düşünüyorum. Öte yandan saydığın diğer yiyecekleri yiyen bir kedi görmedim. Ya bizim mahalledekileri ben biraz şımarttım ya da sizin kedi çok obur :)

Yorum için teşekkürler. Sevgiler :)

yigo1337
(21/06/2020 - 01:04)
kediden kediye değişir diye o yüzden demiştim zaten yoksa ekmek yiyen başka kedi ben görmedim. ancak eskiden sonuçta mama diye bişey yokken köylerde mahallelerde millet ev yemeğiyle besliyordu kedileri. bizimki de acayip obur ancak ona rağmen 4.5 kilo falan yani baya zayıf. kediyi dışarı salın bahçeniz falan varsa yoksa evde koşturtun kilo almaya bi başlarsa geçmiş olsun.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.