usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
yüksek lisans
yüksek lisans yapmış olan arkadaşlara soruyorum. yapmamızı önerir misiniz? getirisi harcanan 2 yıla değer mi? beklentine bağlı, bir konu hakkında detaylı bilgi sahibi oluyorsun vs. eyvallah ama bitirdikten sonra (mesela itü de konst. dan yaptım diyelim) iş bulma yönünden etkili mi? yoksa 2 yıl bu teknik bilgilerle uğraşacağına yab. dil kas daha iyi mi dersiniz?


gönderen: uiejöv - 16/06/2019 - 16:56
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
ilyas
(16/06/2019 - 20:44)
İtü konstrüksiyon.

Eğer özel sektörde çalışacaksan faydası sıfıra sağdan yanaşır.

Benim gördüğüm kadarıyla hocalar yüksek lisans öğrencisine potansiyel akademisyen gözüyle bakıyorlar ve öğrencilerden ödevdir tezdir biraz uğraşıp makale (herkes paper diyor, zorunlu galiba) okumayı öğrenmelerini, notasyon öğrenmelerini bekliyorlar. Onlar için yüksek lisansın amacı bundan ibaret.

Doğru düzgün bir firmada çalışıyorsanız firma ile birlik olup tez hazırlayabilirseniz. Bu faydalı olabilir.

Çalıştığınız firma mühendis maaşı yardımı alıyorsa onlara da faydalı olur. (:

Bir de piyasada olumlu algı olduğunu söyleyebilirim. Zeki olduğunuzu düşünüyorlar. Gerçi yıldız adını duyunca da öyle düşünüyorlar. Bu durum işe girişte avantaj olsa da sonrasında benim gibi insanlarla zaten iyi geçinemeyenler için hiç iyi bir şey değil. :/

Ekleme: ingilizcen iyi değilse yüksek yapma. çalışmaların çok yüzeysel olur. akademisyen olmak istiyorsan da istemeyi bırak, yoksa yarın öbür gün isim vermeyeyim yıldızlı bir matematik hocası gibi sağa sola doçent olamıyorum diye sisteme söven yazılar yazarsın.
Vito Corleone
(16/06/2019 - 22:51)

Bu konuyla ilgili ayrıca bir başlık atıp derinlemesine anlatıp alttan gelen arkadaşlara fikir vermesin diye detaylıca anlatcaktım. Ama bu aralar pek müsait değilim. Kısa olarak yazayım; İTÜ Konstrüksiyon´dayım. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye etMİyorum.

Sadece ben de değil, neredeyse hepsine yakın derecede birçok kişi -üstelik diğer bölümlerden olan arkadaşlarım dahil- tavsiye etmiyoruz. Bir tek İTÜ´de Makine Dinamiği, Titreşim ve Akustik diye bir bölüm var, oradaki arkadaşlar genelde memnun ve hocaları da güzel ders işliyor. Ama tekrar söylüyorum bu bölüm haricinde (Makine Dinamiği, Titreşim ve Akustik haricinde) diğer bölümlerin neredeyse tamamına yakınından memnun değiliz ve hocalar çok anlayışsız, birçoğu ders anlatamıyor, derslerde kendimize yeni bir şey katamıyoruz, zaten zamanımızın çoğu işimize yaramayacak word ve excel ödevleri ile geçiyor ve hep saçma sapan ve bir halta yaramayan yüzeysel bilgilerle dolu sunumlar yapıp zaman öldürüyoruz. MATLAB veya CATIA veya Siemens NX gibi programlarda ödev verilmiyor. Ayrıca çok ama çok gereksiz şeyler işleniyor çoğu derste. Hocaların ders anlatamaması da cabası. Yemin ediyorum ki Yıldız hocalarımın ders anlatışları ve bizi adam yerine koymalarının kıymetini anladım ve inanın ki Yıldız hocalarımı çok özledim.

Son olarak Yıldız´da ısı-proses yapmak da pek bir şey kazandırmıyor diye duydum ve öyle yeni şeyler öğrenmek gibi bir durum olmuyormuş. Hocalar da sıkmadığından oldukça boş geçtiğini duymuştum ama net durum nedir bilmiyorum açıkçası. Ama İTÜ´de durumlar yukarıdaki paragrafta anlattığım gibi. Çok büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı rahatlıkla söyleyebilirim.ozandm
(17/06/2019 - 00:58)
yıldız konstrüksiyon, merak ettim geldim, boşmuş.

Yüksek derslerini ciddiye alan bir hoca bile görmedim, 4 hafta hoca yok 3 hafta ben yokum, aldığım derslerin ismini bile öğrenemedim ama utanmasam 4.0 ortalama yapacağım o derece.

Kısaca sen zaten belli bir seviyeye geldiysen sarmıyor.

Çalışmak istediğin bir konu vardır, ciddi bir tez yaparsın, akademi düşünüyorsan anlamı olur, ya da merak ettim yaptım lan iyi oldu dersin, en azından bir şey katar. Fakat derslerden bir yol olmaz.

Özel sektörde şirketlerin yükseğe bakış açısı arge teşviğinden ibarettir.
BlackLeaF
(17/06/2019 - 11:46)
Merhabalar,

KTÜ mezunu, YTÜ Isı - Proses YL mezunuyum. Aynı programda doktora eğitimime devam etmekteyim.

Şirket açısından;

Teknoparkta çalışıyorsanız firma sizi teşvik edecektir, tubitak vb projeler için hem de vergi indiriminden faydalanmak adına.

Sizin açınızdan;

Hocalardan çok bir şey beklemeyin, her şey kendi kendinize öğrenmenize kalıyor.

Paper denilen olay bildiri ve makaleleri kapsar. Konferansta sunuyorsanız bildiridir, dergide yayımlanacaksa makaledir.

YL mezunu olabilmek için bildiri, doktora mezunu olabilmek için SCI indeksine sahip dergide makale yazmanız zorunludur.

Akademide makale ve bildiri ile iş yürür, sizin YL yapmanız danışmanız açısından makale ve bildiri yazmanız demektir. Hocanız ondan teşvik alır, akademik olarak yükselir. Bu sizin açınızdan da faydalıdır.

AR-GE merkezleri için bildiri ve makale yazmak zorunludur. Nitekim patent de aynı şekilde.

Her şey size kalmış illa DR olup akademisyen olmanız gerekmiyor. Bu bir ufuk açmadır. Sizin ilgi alanızı belirler.

Örneğin, ben hidrojen ve enerji depolamaya ilgi duyuyorken, iş sahası olarak analiz mühendisliği yapıyorum ve konular çok farklı.

DR istek meselesidir, YL yapmanız sizi çok zorlamaz ama DR aşırı yorucu bir marathon.

Sabah 6 da işe gidip, akşam doktora için çalışmak herkesin yapabileceği bir olay değil, bu yüzden gerçekten istemiyorsanız tavsiye etmiyorum.
uiejöv
(17/06/2019 - 14:55)
Yazılan cevapların hepsi çok faydalı bilgiler içeriyor. Ben alacağımı aldım. yazanlara ve bu yorumdan sonra yazacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.
ObiWanUmudi
(20/06/2019 - 16:58)
İtü Sistem Dinamiği Kontrol´deyim

Çalışırken yüksek yapmak çok çok zor bir olay. Özellikle işin yoğun ve stresliyse iyi düşün derim.
İTÜ´de hocaların yaklaşımı akademisyen yetiştirmek. Yıldız teknik gibi deği kesinlikle. Hatta çalıştığım için tez danışmanım olmayı reddeden hocalar bile olmuştu.
Ayrıca hoca kalitesi de bence ders anlatma vb konularda çok eksik. En iyi hocalardan Ata hoca bile çok iyi ders anlatamıyor. Ama şöyle bir nokta da var, hocaların araştırma konuları ve bireysel olarak başarıları bizim okuldan yüksek.
İş hayatına çok fazla katkısı olacağını düşünmüyorum ama güzel teorik bilgiler öğrenilen bir yer bence İTÜ.
Özetle akademisyen olmak istiyorsan çok güzel. Ama amacın kendini geliştirmek ise kurumsal olmayan ama çok çeşitli işler yapan bi ar-ge şirketinde işe girmek sana çook daha fazla şey öğretecektir.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.