usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
ben vito -istemeyen okumasın- ülkedeki son durum
Neden Siyasi Söylemlerde Bulundum?

"Noldu sana, sen siyaset filan hiç konuşmazdın, şimdi ise dilinden düşmüyor" diyorsunuz ya; mezun oldum abiler, iyi de bir öğrenciydim ama bir türlü mutlu olamadım. Aslında hiçbir şeye gerek yokmuş, bir IELTS puanı lazımmış. Bilemedik, şimdiki aklım olsa ortalama ve yüksek lisans için ALES kasmak yerine, IELTS kasardım. Bu benim cahilliğim oldu eyvallah kabul ediyorum, açıklarımı kapatmak için de çalışıyorum.

Amaaa gel gelelim zurnanın düttürü dediği yere; Baykar Makina´ya başvuruyorsun, dil puanı istemiyor(hiç de istemiyor değil tabi, kaldı ki bizim de İngilizcemiz sıfır da değil ama bir IELTS seviyesinde de değil yani), teknik daha önemli. Ne güzel diyorsun, ama meğersem ondan da önemlisi, AGD mi AGM mi anadolu gençlik"li bir şey. Her şeyden evvel ona girmek lazımmış. AKP´nin gençlik kolları gibi bir şey. Oraya girince daha hızlı oluyormuş. TABİİ Kİ BURAYA GİRENLERİN HEPSİNİ ZAN ALTINDA BIRAKMAYALIM, BİLEĞİNİN HAKKIYLA GİRENLER VARDIR MUHAKKAK ama bu derneğe üye olunca bu işler daha hızlı oluyorsa ve açık pozisyona eleman bu platforma düşüp, ilk burdan aranıyorsa, "öğrenci-işveren buluşması" diye burdan adamlarla buluşuluyorsa; öyle bir siyaset yaparım ki abiler, anasını bile bellerim hemi de. Millet işsiz, ben işsizlikten boşluğa düşmüşüm psikolojim bozuk, anama babama mahçup olmuşum, cepte para yok, yüzüm yere düşmüş mahçup gezerken; sen hükümet kontenjanından Baykar Makina´ya veya 3. havalimanına gireceksin, sonra gelip burda bana siyaset yapma diyeceksin. Sen önce haddini bileceksin! Siyaseti yapıp kaymağını yiyen sensin, burda bir haksızlık var deyip gerçekleri söyleyince suçlusu ben miyim... Allah a şükür -üniversite hocalarımın haricinde- kimsenin karşısında el pençe divan durmadım. "Kayınpeder enişte çok para var bu işte" başlıklarını atana değil, attırana kızın.

İKİNCİ ÖRNEK: CB seçimlerinde "M. İnce kazanırsa savunma sanayii destekleri kesilir" diye dedikodu çıkaran Yunus adındaki TEI mühendisi, aldığın 7 bin lira maaş az mı geldi! Hatta bunu "takım liderlerinden duyduk kaynak sağlam" diyen Yunus´a ve bu dedikoduya karışmış liderlere ithafen, "Halk size maaşı mühendislik yapasınız diye veriyor, toplantıda RTE´ye oy toplayın diye değil" deyince suçlu ben oluyorum(Orası özel şirket, maaşı halk vermez demeyin, devletin desteği var). Üstelik ben de bütün mitinglerini izleyip "hayır destekleri kesmeyeceğiz, bilakis destekleri artıracağız" dedi, mitinglerini izledim duydum deyince, bana kızmayın.

ÜÇÜNCÜ KONU: TEI başta olmak üzere bazen bir toplantı tarzı yemekli gece buluşması oluyor. Benim hep sonradan haberim oluyor. Kim gidiyor oraya, nerden duyuluyor, ben o kadar okulda olan adamım hiç afiş ya da duyuru filan da görmüyorum, Linkedin´de filan da olmuyor duyurusu. Kimse kendini kandırmasın oraya gidenler kim ve nerden duyuyorlar da CV toplanan bu yemekli gece toplanmalarına katılabiliyorlar? Ben hafta içi her gün İTÜ Gümüşsuyu kampüsündeyim, benim bile haberim yok!

BİR PAPARA DA ASELSAN´A; Arkadaşlarım bilir ki, ben hep şunu derdim: "Beni mülakata bir çağırsınlar, onlara ´ben burda çaycı bile olmaya razıyım´ diyeceğim". Bunu diyen birisiyim, başvurum Aselsan´da hazırda var, BÜTÜN KOŞULLARI SAĞLIYORUM, hatta başvuruda puanlama sistemi yapmışlar ve almam gereken puan 2.8 iken ben almışım 3.19 mu 3.29 mu ne; ama hala daha orda burda Aselsan´ın tank resimli afişlerini görüp Makine ve Endüstri Müh. alacağız diye reklamlarını görünce kafayı yemek istiyorum. Ya siz yalandan adam arıyorsunuz, ya aselsan.com.tr´deki başvurulara bakmıyorsunuz, ya sırf şirketin reklamı olsun diye afiş bastırıyorsunuz ya da adamınızı arıyorsunuz.


SONUÇ: Bana siyaset yapma diyenler var ya; yarın bir gün siz de mezun olup boyunuzun ölçüsünü alınca sizi de görürüm. Ha tabi bu durumlar şuralarda geçerlidir ki; imalat, tasarım, analiz gibi ülkeye üretmeye, katma değer katmaya çalışan bir mühendis olmaya çalışırsanız böyle canınız yanar; yoksa Mercedes´te dosya mühendisi ya da bilmem ne uluslararası şirketin satış mühendisi veya ambar stok mühendisi olursanız zaten kapitalizmin kölesi olmuşsunuz demektir o yüzden hiç canınız yanmaz. Sabahları karanlıkta kalkıp akşam yemek yedikten sonra saat 22.00 olmuş anlamazsınız. Maaşınızı döviz üzerinden alıp zengin bile olabilirsiniz ama her şey para değil ki be gülüm.


gönderen: Vito Corleone - 19/04/2019 - 09:38
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Vito Corleone
(19/04/2019 - 09:40)
Yazı herkes için durumdu.

Yorum ise beni merak edenlere;
Gelelim Koçzadelere; Arçelik, dil seviyesiyle dengeli ve ortalamanın üstünde, kendini kanıtlamış başarılı olan neredeyse her öğrenciyi alıyor. Özellikle yüksek lisans yapıyorsan, haftanın belli günleri de ne güzel izin verip ikisini bir arada götürmen için fırsat. Gerçi babasının hayrına değil, sigortada vergide indirimlerle devlet teşvikinden faydalanmak için yapıyor, onlar da az anasının gözü değil ya, ama olsun sonuç olarak gençler fırsat yakalamış oluyor. Biz de başvurduk tabii, her şeyi geçtik, İngilizce sınavı da tamam. En son sunum mülakatında elendik. Olsun nasip değilmiş dedim üzülmedim. Bu sonucu Ankara Arçelik’te aldım. Ama 6 ay sonra bu sefer Çerkezköy´deki fabrikaya gidince dediler ki Ankara’daki bu sonuçlar 2 yıl bütün Arçelik´lerde geçerli o yüzden elendiniz. Hadi 6 ayı anlarım da 2 sene nedir ula! Bütün Arçelik’lere 2 sene giremiyoruz yani. Şanssızlık işte, vardır bunda da bir hayır dedik yine işsizilik devam.
Benim öyle marka ya da şurası olsun burası olsun dediğim yok. O yüzden sanayii tarzı küçük yerlere de başvuruyorum ama oralar da hem tecrübe arıyor (hatta en az 3-5 sene), -zaten üretim potansiyelleri o kadar azalmış ki, üstüne bir de deneyimsizle uğraşmak istemiyorlar- hem de “askerliğini yap da gel bebe” diyor.
Durumlar böyle abiler, benden paydos. İş miş aramıyorum artıkın. En güzel işler sizin olsun. Ne halt yerseniz yiyin ama ülkeye faydanız olsun. Naçizane, değersiz, çelimsiz tavsiyemdir.

Vito Corleone
(19/04/2019 - 09:44)

Not : “yine boş yapmış” filan yazan olursa veya zorla okutulmuş gibi şekillere giren olursa küfür edebilirim. Başlıkta kendi ismimi verip istemeyen okumasın diye o kadar yazdım, eşşşek değilsen anlarsın. Kimse sana bu sayfayı zorla tıklatarak açtırtmadıksevim25
(19/04/2019 - 12:14)
Siyaset yapmaya çok meraklisin ama ne yazik ki ondan da anlamiyosun. Bilmeden etmeden mesnetsiz sallamışsın yine. AGD yani Anadolu Gençlik Derneği, Ak Parti´nin degil Saadet Partisi´nin gençlik koludur. Önce bunu öğren sonrasında Baykar Makina´da çalışan Yıldız mezunu tanidiklarim da var hepsi de donanimiyla kalitesiyle teknik bilgisiyle bileginin hakkiyla girdi oraya.Yok şuraya üye olunuyormuş yok bu partinin adamlari giriyormuş diye insanlari zan altinda birakip iftira atma! TAI , Aselsan meselesine gelince bu şirketlerde çalısan ODTÜ´den ve İTÜ´den mezun muhalif tabandan arkadaşlarim var. Bileklerinin hakkiyla hicbir engelle karsilasmadan bulunduklari konumlara geldiler. Sonuç olarak insan gerekli tüm bilgi ve donanima sahipse eninde sonunda hakettiği yere gelir artik kendi eksikliklerinizin faturasini başkalarına kesmeyi birakin. Sonuç olarak Vito ben sana siyaset yapma demiyorum, hobi olarak yine yap ama önce neyin ne olduğunu kimin kim olduğunu öğren ondan sonra yap da böyle komik durumlara düşme 😉
KBLYMN
(19/04/2019 - 12:41)
olm yine karışacak burası ya xd
Vito Corleone
(19/04/2019 - 14:06)

Valla ben bilmiyorum o dernekleri. Maşallah sen iyi biliyorsun. Eminim hepsi ama hepsi hakkıyla hukukuyla girmiştir. Zaten Avrupa da bizi hep kıskanıyor

chkdska
(19/04/2019 - 16:25)
sitenin yakasını bırak artık
SivaslıMakineci
(19/04/2019 - 16:41)
Yazdığı uzun bu paragrafta bazı yanlış düşünceler ve bilgiler yer alsada ben bu sefer bu arkadaşın sitemini anlıyorum.İstediği tek şey eşit şartlar altında değerlendirilmek aslında .İşe kabul edilmemek koymaz insana.Yetersiz olduğun için alınmazsan kendine kızarsın sadece ,neden eksik kaldım diye ama araya farklı durumlar girince insan kabullenemiyor.
Seni sadece buradan a305te zaman zaman açtığın gereksiz siyasi postlardan tanıyorum ama şu aşağıda yazdığın cümledeki vazgeçmişlik beni cidden üzdü.
´´benden paydos. İş miş aramıyorum artıkın. En güzel işler sizin olsun. Ne halt yerseniz yiyin ama ülkeye faydanız olsun. Naçizane, değersiz, çelimsiz tavsiyemdir´´

Umarım her şey gönlünce olur...ka-fa 1500
(19/04/2019 - 20:42)
Yav şunun gibilerin bu mecrada pirim yapması ne acı. Hayatı boyunca bi baltaya sap olamayınca millete bok atmak kolay.
KARDEŞİM YETERSİZSINN!! birinin sana söylemesi lazım.
Hem sağa sola iftira at hem de beğenmiyorsan okuma diye Kezbanlik yap. Bi de siyaset yapma diyene küfredecem diye tehdit et. Valla iyiymiş bu klavye delikanlılığı.
Sen hayatın boyunca Anadolu Gençlik Derneğinin neyini biliyon da iftira atiyon. Eminim senin gibi birkaç tane daha şuursuz bu başlığın altına gelecek. Gün boyu millete laf atıp bi halt yediğinizi zannedeceksiniz.

Bak basit insan, sen siyaset yapmıyor bilakis boş yapıyorsun. Boş yaparken de klavyenin arkasına sığınıp bol keseden sallıyorsun. Ayrıca sana siyaset yapma yapma diyenler ´bu sitede yapma´ diyorlar. Ama paşam bunu farklı lanse edip mazlumu oynuyor.

Tai de ASELSAN da gayet bu ülkenin kuruluşları. Senin gibi birini işe almadıkları için bir kez daha tebrik ediyorum.

Keşke bi an önce bi meşalen olsa da senin gibi saga sola kusan tiplerle uğraşmasak.
muhendisbey
(19/04/2019 - 22:03)
Firmalarla ilgili tanidiklarini aliyorlar kismini bilemem ama belediyelere muhendis calisan olarak yada staj ivin basvuruya gittginde once teskilata uye olmaniz lazim dediklerini biliyorum, burada arkadasin bahsetmeye calistigi sey issizlik oranindaki dengesizlik, resmi rakamlara gore yeni mezunlar orasindaki issizlik orani %25.6 ve maas hayat dengesi arasinda cok buyuk bir orantisizlil var, @ka-fa 1500 oncelikli olarak saldirgan tavrinin kirici oldugunu dusunuyorum ancak buyuk puntolarla yazdigin yetersizsin soylemi tamamen yanlis olan bir soylem, kontenjanlari arttiranlar ayni zamanda ulkedeki is acigini planlamasi ve nufusu yonlendirmesi gerekiyor, biz sirketlere girsek de devlet bir sirket degil, yetersizsin diye bir cevap olamaz, ve bu yetersizsin olayi dolayli yoldan da yoku ve egitim politikasindan sorumlu kisileri bagliyor malum egitim sistemimiz ortada, hepimizin birbirimizin ve diger muhendis arkadaslarin arkasinda durmasi gerekirken saldirgan tavirlar yanlis ancak tabiki duyum uzerinden vitonun ithamda bulunmasi da yanlis

Sevgiler
ka-fa 1500
(19/04/2019 - 22:26)
Sana da sevgiler mühendisbey. Lakin kusura bakma ama bu adamın yazdıklarından o noktaları yakalaman senin iyi niyet okumasi yapmandan kaynaklı. Tamamen bilinçli bi karalama yazısı. Arada birkaç doğru var diye bu yazıyı kabul etmemiz imkansız.
yorgunmühendiss
(19/04/2019 - 22:38)
Ne güzel memleket be kardeşim hiç fikri olmadan elemanın biri gelecek 45 yıllık tertemiz mazisi olan AGD ye iftira atacak, kusura bakma @vito öyle bi dünya yok bi karın ağrın varsa gelirsin konuşuruz. Öyle kulaktan dolma bilgilerle kimseye iftira atamazsın
muhendisbey
(19/04/2019 - 22:54)
Tam olarak hayatinda hangi pozisyondasin bilmiyorum ama issizlik, gelecek kaygisi ve bunlarin uzun sureli olmasi cok agir seyler ustelik bu topraklarda yasayan insanlar icin bolumdeki herkesin icinden bir sey yapmak katki sunmak istedigini ve imkan bulamayanlarin da hayal kirikliklarini biliyorum su an soyledigim sey siyasetle ilgili bir sey de degil birbirimizi dinlmeli anlamaya calismaliyiz, ben kendi kisisel gorusum olarak vitonun yazisini karalama yapmak icin paylastigini dusunmuyorum ancak tabiki de yanlis noktalari var, kabul etmek yada reddetmelik bir mesele degil bu cunku zaten mutlak dogru diye bir sey yoktur onun fikridir, dogrulari eksikleri yanlislri vardir bunlar tartisilir, boylelikle kulaktan dolma bilgilerle paylasimin da azalacagini dusunuyorum.

Sevgiler
Vito Corleone
(20/04/2019 - 10:17)

Sorun zaten beni alıp almamaları değil, konumuz dernek de değil (derneğe iftira atıyorsun diyenlere); asıl sorun belediyeye bile gitsen agd ile bağının mevzu bahis olması rezilliği. Siz hala Feto mantığıyla iş yapmaya devam ediyorsunuz. Feto da böyle değil miydi; her sakallıyı dedeniz, her size benzeyeni de adamınız sayıyorsunuz. E o zaman sen de yabancı şirkete git diyenlere de "o zaman da manda ve himaye altına girmiş olmuyor muyuz" yani sorusu geliyor aklaka-fa 1500
(20/04/2019 - 10:26)
Ahah valla trol bu :)) hala agd diyo. Mühendislik alanında iş bulamayacağını anlayan vito bordo klavyeli olmaya karar vermiş. Bol kazançlar dilerim..
ksevim25
(20/04/2019 - 11:14)
@vito söylediklerin anlattıkların baştan aşagıya yalan. Hic utanmadan göz göre göre yalan söylemekten cekinmiyosun. Ar damarin catlamis senin yazıklar olsun!
ksevim25
(20/04/2019 - 11:17)
Hangi belediyeye gittin de AGD uyeligi sordular soyle bakalim. Zannedersem CHP belediyesine gittin de onlar sordu sana AGD üyeliği, cunku Saadet ile isbirligi yapan parti CHP idi.
ksevim25
(20/04/2019 - 11:30)
Bi de yabanci sirkette calismak manda ve himaye altina girmek yazmissin ya yukarida daha gecen haftaya kadar yakin zamanda yurtdisina işbasvurusu yapicam cayci bile olsam gitmeye raziyim diyen sen degil miydin 😁 daha kendi icinde bile tutarliligin yok ya 😁
kskn
(20/04/2019 - 12:01)
@Vito Corleone ben de merak ettim cidden hangi belediye diye. Çünkü bizzat tanıdıklarım hatta akrabalarım belediye de çalışıyor tüm giriş aşamalarını iyi hatırlıyorum. Dernek miş , bilmem ne kollarıymış bunlara karşılaşmadılar. Benim gördüğüm 3 belediye de işe giriş aşamasını anlatıyım. 1.si kesinlikle ilan açılmadan adam alınmıyor özellikle mühendislik için. İlan açıldıktan sonra herkes başvuruyor. Sınava herkes çağrılıyor ve sınavda 70 üstü alanlardan ilk 30 u sıralanıyor ve 30 kişi mülakata çağrılıyor (Çağrılan sayısı düşebilir ya da artabilir). Mülakatın aşamaları ise şu şekilde . Başvurduğun alanla ilgili herhangi bir ilgin bilgin var mı , evli misin değil misin düzenli hayatın var mı (bu etkiliyor maalesef eleştirilebilir bir soru ),kalıcı mı düşünüyorsun geçici mi gibi değişik basit sorular.

Şimdi sana şöyle söyleyeyim benim öz abim 10 yıldır belediyede çalışıyor ve son 3 yıldır da müdür kendisi. Ama ne beni ne akraba çevremizi ne de birini kayırarak işe aldırıyorlar ya da alıyorlar. Kendisi de girerken ne bir üyeliği vardı ne de şuan herhangi bir yere üye . Baktıkları tek şey düzgün kişilik,başvurduğu alanla ilgili bilgisi ve bir aile hayatına sahip mi (bunu neden önemsiyorsunuz diye zamanında sormuştum.O da çünkü aile hayatını kurmuş biri genelde kalıcı olarak çalışıyor gelip geçiçi olmuyor. Biz burada eğittiğimiz adamın gitmesini istemiyoruz demişti) EVET DOĞRU duydunuz belediye de adam yetiştiriyor. Herkesin sandığının aksine orada da bazı kişiler çalışmak durumda ki düzen yürüsün. Her ne kadar herkes yatma derdinde olsa da insiyatif alan ezilen yorulan bir tayfa var.

Ülkede binlerce belediye var illa ki bu tip şeyler oluyordur. Yok pkk ya sempati duyman o lazım diyen de vardır agd ye üye olman lazım diyen de var dır. Boynunda haç la dolaşmak zorundasın diyende vardır . Çoğunluk içinde ki azınlıktan komple bir yargıya ulaşmamak gerekir .

Ayrıca arkadaşların da dediği gibi AGD saadet partisi ile ilişkili dir. Akp nin kendi gençlik kolları mevcuttur. Lakin uzun süredir AGD saadet ilişkisi de çalkantı da gibi.

Bir diğer konuya gelirsek arkadaşım 2 hafta önce TAI ye girdi. Nasıl girdiğini anlatıyorum. ITU makine mühendisliği ingilizce den mezun olduktan hemen sonra İtalya da yüksek lisansını bitirip bu sene geldi. Tam emin olmamakla beraber ITU yu 3 civarı ortalam ile yüksek lisansı da yine 3.5 civarı ile bitirdi. Adam İtalya´dan geldikten sonra TAI in sitesindeki açık ilanlara başvurdu ve 2 hafta gibi kısa sürede hemen işe alındı. Çocuğun siyasi görüşünü ve aile çevresini bildiğimden dolayı kesinlikle bileğinin hakkıyla girdiğini söyleyebilirim. Ben şimdi bu çocuk hakkında şöyle düşünebilirdim.. Ulan kimleri soktu araya kim bilir 2 haftada işe mi girilir. Adam yurt dışından gelir gelmez işe başladı. Lakin ben şöyle düşünüyorum ben yetersizim kendimi geliştirmem lazım .
uiejöv
(20/04/2019 - 12:05)
Ben AGD içerisinde hiç bulunmadım ve nasıl bir sistemleri var bilmiyorum ama beni arada davette eden arkadaşlar vardı. Tanıdığım bu arkadaşların hepsi de temiz terbiyeli konuşmayı haddini bilen arkadaşlardı. Vito senin durumunu emin ol anlayabilirim. Ben de mezunum ve işsizim bir süredir. ama şu platformda isyan edip şunlar şucu bunlar bucu ben o yüzden bu durumdayım gibi yakındığımı hiç hatırlamıyorum. eğer hangi dernek veya parti kolları olursa olsun devlet kurumuna iddia ettiğin gibi giriyorsa ve vicdanı rahatsa bunun sefasını kaç yıl sürebilecek merak ediyorum. Sen de konuşmalarına dikkat etmiyorsun ve ithamlarınla muhtemelen binlerce insanı zan altında bırakarak kul hakkına giriyorsun. ayrıca yazının altına yorum yazan ne için geldiği belli biri veya birileri var ki kendilerini çok uyanık sanıyorlar zannımca. arkadaşlar kimseyi kandırmaya çalışmayın iktidar partisinin gençlik kollarından atanmış beyaz masa çalışanlarına "seçimi kaybedersek ertesi gün hiçbiriniz gelmeyin" tarzı tehditleri belediye seçimi öncesinde yaptığını yine bu kollardan olan bir tanıdığım kendisi söyledi. aynı kişi kaç yıldır açıktan üniversite kazanmaya çalışıyor ve diploma alırsam işim hazır diyor. elinde diploması olan arkadaşlarının nasıl kadroya alındığını vs. anlatmaya gerek yok sanırım. hemen hemen hepiniz KPSS ve mülakat olaylarını görmüşsünüzdür. peki bunları niye anlattım. dediğim gibi vito nun üslubundan çok hoşlanan biri değilim ama yukarıda YETERSİZSİN diyen kişiler yeterliliğin tek etken olmadığını görsünler istedim. sonrasında dediğim gibi bende birkaç aydır işsizim ama ben inançlı biriyim. inanın torpilde ayarlayarak bir yere girebilir maaşımı alırdım. ama 22 yaşındayım en fazla 70-80 yıl daha yaşarım yaşamak denirse. değer mi ebedi hayatını riske atmaya. hiçbirimiz günahsız değilizdir Allah affetsin ama kul hakkından korkarım. ingilizce çalışıyorum bu aralar elimden geldiğince ve bence sende çalış. bırak bazıları yetersiz-kendini geliştirmemiş vs. atsın tutsun. Eğer belli bir seviyeye gelirsek bir yerden bir kapı açılır diye düşünüyorum. bu girenlerin hepsi de torpille girmiyor bu da kesin bilgi vitocum :)
Vito Corleone
(20/04/2019 - 12:31)

@ksevim ordu belediyesine sordum üstelik belediye de akpli. Benim Ordulu olduğumu da bütün arkadaşlarım bilir. Dediklerimi yalanlayıp ar damarın çatlamış ifadesini kullanacak kadar aşağılıksın. Ben burda kimseye hakaret etmeden yazıyorum ama sen direkt hakaret edebilme cüretini kendinde bulabiliyorsun

ksevim25
(20/04/2019 - 12:47)
Laflarina dikkat et terbiyesizlik yapma aşagiliğin ağa babasi sensin iftiraci seni
KiyoMaru
(20/04/2019 - 14:59)
"Öyle bir siyaset yaparım ki abiler, anasını bile bellerim hemi de"
Uzun uzun yorum yazardım ama uğraşmak istemiyorum. Tek söyleyeceğim konuşma tarzı buysa sinkaflı küfürleri ağzımızdan eksik etmeyip tartışma mı çıkaralım. Net söylüyorum sorunlu birisin ve faydadan çok zarara sebebiyet veriyorsun! Böyle devam et ki insanların seni umursadığı yalanına olan inancın azalmasın.
Vito Corleone
(21/04/2019 - 00:37)

İftiracı diyorsun ama banlama kampanyası olan başlıkta sana bir soru sordum hala cevap yazmadın. Sen önce benim soruma direkt cevap verebilirsen kimin iftiracı olduğunu sen de ben de görmüş oluruz

ka-fa 1500
(21/04/2019 - 13:57)
Ohh ne güzel, önce bi grubu itham et sonra ikili tartışmaya çevirerek konuyu saptır. Maşallah sen de yolunu iyi buluyorsun vitocum.
muratid
(21/04/2019 - 17:04)
ben yönetimin yerinde olsam vito sayesinde gün yüzüne çıkan bütün siyasal islamcı tayfayı banlardım hiç acımadan. Allah bunlara fırsat vermesin. bunlar öyle bir canlıki, iktidar ellerinde olduğu zaman kimseye acımaz, azınlık olduğu zamansa mağduru oynar. neymiş vito siyaset yapıyormuş ühühühü. bu site gezi zamanında direkt canlı yayına bağlanıyordu siteye girdiğinizde. onun için kendinizi fazla yormayın canlarım. şikayetiniz varsa iletişim kısmında yazarsınız, ortalığı velveleye vermenin anlamı yok.
Reilnas
(21/04/2019 - 23:59)
@muratid senin gibi faşistleri de ortaya çıkarıyor neyseki.Adam üniversite okuyor ama farklı görüşlere gram saygısı-tahammülü yok.
muratid
(22/04/2019 - 01:53)
@reilnas eğer ilber hocanın tabiriyle etnik sıkıntı değilsen söyleyim zira ağzı olan konuşur bir şey diyemeyiz.

şu an benim gibi faşistler sayesinde çok güzide bir üniversitede müh. okuyorsun. burayı norveç isveç felan zannettin herhalde? ya da türkiyenin demokrasiyle 500 yıl önce felan tanıştığını zannediyorsun :) daha kendi tarihini bilmiyorsun. oturduğun coğrafyayı bilmiyorsun, ideolojileri bile bilmiyorsun sonra gelip burda ahkam kesiyorsun :)
chkdska
(22/04/2019 - 02:39)
Tek bildiği şeyi doğru sanan cahil arkadaşa:

Böyle alıştırıldınız böyle eğitildiniz ama senin gibi tiplerden ne merhamet dilenir ne de himmet bekleriz.Geçti o günler..Kininle yaşa


Reilnas
(22/04/2019 - 03:23)
zihniyetine lanet olsun! @muratid

kskn
(22/04/2019 - 11:17)
"ben yönetimin yerinde olsam vito sayesinde gün yüzüne çıkan bütün siyasal islamcı tayfayı banlardım hiç acımadan. Allah bunlara fırsat vermesin. bunlar öyle bir canlıki, iktidar ellerinde olduğu zaman kimseye acımaz, azınlık olduğu zamansa mağduru oynar." şu cümleyi yazan insanlar yetişiyor ülkede...

Ha bi de bu var ;

"şu an benim gibi faşistler sayesinde çok güzide bir üniversitede müh. okuyorsun." hahahaha helal lan sana .
uiejöv
(22/04/2019 - 12:20)
gerçekten farklı görüşlere, farklı düşüncelere saygı ve tahammül konusunda ciddi sıkıntılar var ülke genelinde. bunu sadece yukarıda yazanlara bakarak değil dışarıda da rahatlıkla görmek mümkün.muratid adlı arkadaşın yazısını okuyunca faşizme karşı omuz omuza moduna geçen arkadaşlar vito banlansın denildiğinde de aynı şeyleri yazmışlarsa sıkıntı yok ama birilerini susturmaya gelince destekleyip kendileri hedef olunca tahammül ve saygı bekl,yorsanız kendinizi de sorgulamanızı tavsiye ederim. ne alakası var vito siyaset yapıyor diye banlansın diyoruz diye düşünüyorsanız da şunu söyliyim uzun birkaç yıldır şu sitedeyim ve siyaset yapan tek kişi vito değil. yazdığı yorumlara bakılırsa sanki vito siyaset yapsa da yorumlardan ben de atlasam diye bekleyen bi güruhta var. vitonun açtığı her başlığın altında bu vatandaşların saldırılarını görebilirsiniz. dediğim gibi belki yüzünüzü bile görmem daha hiçbirinizin. sizin kim olduğunuzu da bilmem ama sizin için söylüyorum bunu. bu tahammülsüzlükten canı yanmış biri olarak söylüyorum. bundan vazgeçin ve çevrenizde düzeltebileceğiniz kişileri de düzeltin. 40 yaş üstü biraz zor ama en azından kendiniz bu söylediklerimi bir düşünün. he belki önyargılı bakmamanıza yardımcı olur diye şunu da söyliyim. ne vitonun bakış açısıyla ne de siyasi görüşüyle çoğu anlamda farklı görüşte biriyim ve yazdıkları çoğu zaman beni de kızdırıyor ama yazmaya değmez diye yazmıyorum. rahatsız oluyorsaanız okumayı bırakın veya görmezden gelin ama susturmaya çalışırsanız muratid in dediği gibi güç kendinde olunca acımaz, azınlık olunca mağduru oynar sözü kısmen de olsa gerçeklik kazanıyor.
ksevim25
(22/04/2019 - 16:26)
@muratid Öncelikle şunu söyleyeyim senin kullandığın dili kullanıp, insanlıktan çıkmayacak ve tüm tahriklerine rağmen senin seviyene inmeyeceğim.Bir kesimi hedef göstererek hadsizce gelmişsin tehditler savuruyorsun. Neymiş, imkanı olsa karşıt görüşteki insanları sitede engelletirmiş.Aşağıda da demokrasiden söz etmiş. Önce farkli görüsteki insanların kendilerini savunma haklarının ellerinden alınmasını savun, kin ve nefret söylemlerinde bulunarak belli kesimleri aşağıla. Sonra da demokrasi dersi vermeye kalk.Sen kiiiim demokrasi kim ...Senin gibi bir faşist mi bize demokrasi dersi veriyor! Sen ve senin zihniyetin bir yandan sözde ´fikir hürriyetinden´ bahsederken; senin aksini düşünen insanların engellenmesi gerektiğini söyleyip bir de tehdit ediyosun öyle mi? Sen kimsin ya ! Bu devlet sizin değil bu devlet herkesin bunu kabullenin artık!
ksevim25
(22/04/2019 - 16:39)
@uiejöv İki durumun ayrımıni iyi yapmak gerekir.Biz Vito´nun görüşlerine bir şey demiyoruz istediği gibi düşünebilir, istediği kişiyi destekleyebilir. Bu konuda sorun yok. Sorun şu ki Vito a305 gibi siyasetle alakasiz bi platformda surekli karsit gorusteki insanlari kışkırtma ve provoke etme üzerine yazilar yazarak gergin bi atmosfer olusmasina sebep oluyor. Üstelik bunu tamamen bilincli yapiyor sonra da insanlar tepki gosterince de "ben ne dedim ki arkadaşlar" moduna bürünüyor. İnsanlarin tepkisi buna Sonra da boyle sayfalar dolusu tartismalar yasaniyor. Biz Vito´nun goruslerini asagilamiyoruz burada provakasyon yapmasina tepki gosteriyoruz ancak @muratid adli kullanici dogrudan bir kesimi hedef alarak aşağılıyor ve hakaret ediyor. İki durumun ayrimini iyi yapalim. Ayriyetten ben sadece Vito gibi farkli goruslerdeki insanlarin siyaset yapmalarina karsi degilim tum siyasi goruslerin, tüm dini meselelerin hatta ve hatta kavgalara sebep olacaksa futbolun bile burada konusulmasini dogru bulmuyorum. Cunku bu konular insanlar için cok hassastir. Kolaylikla tartisma ve gerginliklere sebep olabilir.
muratid
(22/04/2019 - 22:28)
arkadaşlar tarih bilmiyorsunuz coğrafya bilmiyorsunuz sonra bana "kinci" diyorsunuz.

çok değil, daha birkaç yıl önce 15 temmuz badiresi yaşandı. bu olaydan sorumlu olan ideoloji siyasal islam değil midir sevgili çok bilen arkadaşlar? :) son zamanlarda çoğu ekonomist ülkenin ekonomisinin çöktüğünü söylüyor. neredeyse son çeyrek yüzyılda iktidarda olan siyasal islam değil midir arkadaşlar :)

bakın daha da örnek veririm seviye düşsün istemiyorum.

görüşünüzü savunun ama bari insanı gerizekalı yerine koymayın.

ister kabul edin ister kabul etmeyin bu coğrafyada, ortadoğuda, insanların iq ortalamasının 87 olduğu bir ülkede, demokrasinin 60 yıllık olduğu bir ülkede, çevresindeki ülkelerin politik sefaleti yaşadığı bir ülkede maalesef faşizm olmak zorunda. ben faşizm bayraktarlığı da yapmıyorum ha sizin gibi değilim istediğim an bırakırım bu ideolojiyi :) ama bu ülkenin bundan başka şansı yok size onu anlatmaya çalışıyorum. ben de isterim norveç gibi bir coğrafyaya sahip olmak ama değil işte. durumu bu siteye de indirgeyebilirisiniz.

bu arada la dottrina del fascismo doktrinini okumadan faşizmi eleştiriyorsanız cahillik yapmış oluyorsunuz haberiniz olsun :)
ka-fa 1500
(23/04/2019 - 09:05)
Aaa gençler :)) yani das kapital i okumadan nasıl bakkalda para dahi harcamıyorsak, sağa sola faşist demek için de şu arkadaşın dediği doktrini okumak gerek. (copy past yapmaya uğraşmadim kusura bakmayasin @muratid)

Abicim gelmişsin buraya dayatılan üç beş kavramla edebiyat parçalıyorsun. Siyasal İslam şudur diyor bir yerler sen de gelip bak bunlar siyasal İslam diye buraya koşuyorsun. Yapma boşver uyma sen onlara ;)
muratid
(23/04/2019 - 12:47)
@kafa1500 sen beni kendinle karıştırıyorsun herhalde :)
ka-fa 1500
(23/04/2019 - 12:55)
Bak onu iyi dedin kral..
Ayhan
(23/04/2019 - 16:40)
vito reis, git bir işe çalış ekmeğine bak . bırtak şu boş işleri :)
ben mezun oldum 1 ay sonra kariyerden iş ilanı gördüm başvuru yaptım , ilk görüşmede işe alındım.
Vito Corleone
(24/04/2019 - 09:01)

Seninki büyük şansa denk gelmiş kral. Umarım mutlusundur. Başarılar...

sylarfb
(24/04/2019 - 10:31)
Piyasada dolu iş var. Hatta firmalar başvuru yapmamanıza rağmen kariyerden sizi bulup arıyorlar. Tabi tecrübeli olmanız gerekli. Yeni mezunun piyasadaki değeri kocaman bir sıfır. Bundan dolayı ben yıldız mezunuyum ben forda arçeliğe aselsana Taiye giricem diyip böyle bazı büyük firmalarda işe girmeye çalışmakla çok vakit harcamak yerine bir an önce iş hayatına tabi istediğin branş ve maaşta işe başlamak şart. İşe girişte de siyaset devlet kurumları haricinde pek olmaz.

ozcetin10
(24/04/2019 - 13:05)
la dottrina del fascismo okumadan bla bla bla, e siz böyle ukalalık yaparsanız tabi iş bulamazsınız...
muratid
(24/04/2019 - 21:51)
@ozcetin sen doğu toplumu ekolündensin. ben biraz daha batı ekolündenim. sana göre bilmek ukalalık, biat etmek erdem iken bana göre bilmek özgürlük anlamına geliyor. piyasa da haliyle tamamen doğu ekolüyle bezendiği için dediğini haklı çıkarıyor...
ksevim25
(24/04/2019 - 23:58)
Sen Batı degil Batı Özentisi ekolündensin. Arkadas bu nedir ya kendinizi ne zannediyosunuz siz ya milleti burada aşağilayip duruyosunuz
Vito Corleone
(25/04/2019 - 10:28)

@ksevim sen hiç konuşma. Ben sana bir soru sordum 4. kere tekrar cevaplaman için yazıyorum ama hala sesin çıkmıyor. Bana "yalancı", "ben senin ciğerini bilim", "5 para etmez adam", "trolcü", "kolpacı" gibi 50 tane hakaret ettin. Ben sonuncusu haricinde hep duymazdan geldim. Sen ona buna sıfat kondurup millete laf çakıp hakaret edeceğine, önce benim soruma cevap ver.

ksevim25
(25/04/2019 - 11:05)
Aklınca beni köşeye sıkıstirdigini zannediyosun ya gülüyorum vallahi 😁 Milletten bi araba dolusu laf yedin hâlâ konusuyosun 😁 Okuldan arkadasimin ifadesini soyledim bahsettigim kisimda, adamin kullanici adini bilmiyorum gercek adini mi yazicam sana burda😁 cevap vermememin sebebi de seni ciddiye almamamdir daha fazla uzatip da kendini komik durumlara düşürme artik😁 hadi diyorum yazmiyim ama adam akillanmiyor ya hadi vitocum hadi bıktırdın artik
ksevim25
(25/04/2019 - 12:13)
Ayriyetten yine yalan soyluyosun ben sana hicbi zaman "5 para etmez adam" "trolcü" laflarini söylemedim "ben senjn cigerini bilirim" cumlesini kullandim yalanci oldugunu da soyledim ama otekileri kullanmadim ve yalanci kelimesini ne kadar yerinde kullandigimi bir kez daha ispatladigin tesekkur ediyorum sana 👍
Vito Corleone
(25/04/2019 - 15:18)

Yaz yaz kullanıcı adını da yaz. Beni ciddiye almadığını söylüyorsun ama maşallah her konu ben olduğunda veya bir şey yazdığımda hep altında yorumun oluyor.
Şu şu lafları söylemedim diyorsun ya, inan tek tek araştırıp link paylaşırdım normalde ama ödev var haftaya 3 sunumum var onlarla uğraşmam lazım. Bana neler dediğini sonradan okusan inan sen bile utanırsın

ksevim25
(25/04/2019 - 15:29)
"trolcü" ve "5 para etmez adam" dedigimin linkini paylaşsana bi ya ben de merak ettim bak şimdi 😁😁
KBLYMN
(25/04/2019 - 17:11)
gelin görümce tartışmasına döndü iyice xd
Vito Corleone
(26/04/2019 - 10:58)

Paylaşacağım paylaşacağım hiç merak etme. Sen önce isimleri ver ben onları da barıştıracağım. Şimdi gülüyorsun ama bildiğin yanıldığına yetmiyor

ozcetin10
(27/04/2019 - 02:14)
muratid sen kezban ekolündensin arkadaşım, Allah´ın kezbanı gelmiş doğu-batı analizi yapıyor, doğu dediği kocaeli değilse iyi...
muratid
(27/04/2019 - 02:57)
@admin bana hakaret edilmiş benden günah gitti.
zannedersem tartışmayı minimuma çekerek diyalogu arttırmak için kullandığım ":)" emojisini fazla kullanmamdan mütevellit öküz kardeşim @ozcetin beni kız olarak algıladı. burada görüyoruzki türklere iyilik de yaramıyor.


ozcetin10
(27/04/2019 - 10:02)
senden ala öküz var mı acaba, gel istersen bu konuyu yüz yüze tartışalım ergen arkadaşım
Vito Corleone
(27/04/2019 - 14:50)

Yapmayın gençler. Tartışın filan ama birbirinize böyle "öküz" gibi kirli itamlarda bulunmayın

talatabi
(29/04/2019 - 17:30)
güzelim öğrenciler arası yardımlaşma platformu ne hale gelmiş yav, tam da bi girip bakayım belki yardım edeceğim bir konu vardır dediydim. Yazık üzüldüm doğrusu
makinesons
(03/05/2019 - 01:14)
Yazık ne hale gelmiş a305.Karşıt görüşlere hiç tahammül kalmamış

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.