usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
çekme deneyinde işler karıştı
Tekrardan bambaşka beyin yakan süpersonik sorularla karşınızdayım. Ben dostunuz, gardaşınız Can Vito Corleone. Tekrar nasılsınız canlarım :)

Şimdi hepimiz çekme deneyini biliyoruz. Deneyin nasıl yapıldığını da en kaba haliyle biliyoruz ve sonuçta da sigma-epsilon grafiğini elde ediyoruz. Bu deney malzemeler hakkında en temel mekanik bilgileri edindiğimiz grafik sonucunu verdiği için bizim şah damarlarımızdan biri. Fakat benim bildiğim kadarıyla -yanlışsam düzeltiniz- bu deney özellikle malzemeler arasında bir kıyas yapabilmek ve malzeme seçiminde ortak mukayese sağlayabilmek adına her malzeme için fark etmeksizin belli bir SICAKLIK ve BASINÇ altında yapılıyordur diye tahmin ediyorum. Böyle bir bilgi ezberimde yok açıkçası ama böyle olduğunu da bilmemek için biraz saf olmak lazım heralde. Neyse, efendim şimdi ben diyorum ki acaba bu sıcaklık(atıyorum 25 derece santigrat olsun) fazla olursa ne olur ya da bu sıcaklığı düşürürsek metal malzemedeki atomlar arası uzaklık azalacağından acaba şekil değiştirmek için gerekli olan kuvvet -buna bağlı olarak da aynı alan içinse gerilme, yani sigma, yani y ekseni- değerleri artar heralde. Çünkü malzeme ki burada özellikle metal -en azından genel maksat yapı çeliği mesela- soğukta atomlar birbirine daha yakın olur ve gerilme de artar diye düşünüyorum ama doğru mu? Bu 1. sorunun a şıkkı olsun

b şıkkı da;
b) Bir de epsilon yani şekil değiştirmede neler olur ya da aynı şekil değiştirme için sadece sigma artar da sonuç olarak sadece grafik yukarıya doğru(y eksenindeki değerlerinin büyümesi şeklinde) mi değişir?

2. sorun ise;
Bu birinci soruda sıcaklık değişimindeki gibi BASINÇ´ı değiştirirsek, yani mesela sıcaklık sabit tutup basıncı azaltırsak(yani deneyi deniz kıyısında değil de bizim köyde yaparsak)
a) Sigma nasıl değişir?
b) Epsilon nasıl değişir?

Şöyle bir düşünelim bakalım.

Evet bu hafta da bambaşka bir yazıyla karşınızda olduk. Haftaya görüşünceye dek sağlıcakla kalın, hoşçakalın.


gönderen: Vito Corleone - 27/02/2019 - 14:12
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
slimshady95
(27/02/2019 - 14:39)
birin a şıkkı doğru. b şıkkına gelirsek sıcaklık grafiğin eğrisini değiştirir. Sıcakta az kuvvetle çok şekil değiştireceği için normalin altında kalan bir eğri, soğukta da normalin üstünde bir eğri elde edilebilir diye düşünüyorum.

ikiye gelince basıncın artması sıcaklık düşmesi gibi etki yapar yani atomlar arası bağı arttırır. Basınç azalması da sıcaklık artması gibi etki yapar ama tabi köyden şehre inmenin yaratacağı basınç farkının çok gözlemlenebilir olmaz sanırım sıcaklık değişimleri daha gözlemlenmesi kolay olur.

Sigma ya da epsilon tek olarak incelenmez de o epsilona denk gelen gerilme değeri değişir yani sıcaklıkta da belirttiğim gibi grafiğin eğimiyle oynamış olursun bence.

Not: Sıcaklık ve basıncın etkisine dair bir şey bilmiyorum sadece yorumum.
Vito Corleone
(27/02/2019 - 14:39)

Bir de ek olarak true stress var işte von mises e göre durum farklı, tresca ya göre farklı, ya da engineering stress kabulune göre farklı filan. Bunları okuyabileceğim bir link yollayabilir misiniz?

moccaco
(27/02/2019 - 15:01)
Bedri onur hocanın plastik deformasyon notlarını iste.En başında engineering strain´den bahsediyor.Olmadı Yurci hocanın kitabını alabilirsin.Düşük sıcaklıklar malzemede gevrek özelliklerin artmasına sebep olabilir. Burada kırılmayan bir aks mili Rusya´da kırılabilir gibi.Bu malzemenin mikro yapısı ve kafes sistemi ile de alakalı.Basıncın peki bir etkisi olacağını düşünmüyorum çünkü katı bir maddeden bahsediyoruz,moleküller arası boşluk neredeyse yok.Yüksek sıcaklık için çok bilgim var fakat gerçekten düşük sıcaklık için şu malzeme şu özelliği gösterir diyemem.
Trustmeiamengineer
(27/02/2019 - 15:01)
Vito seni severim, bu yüzden verilebilecek en mantıklı cevabı veriyorum,

20 30 derece sıcaklık değişimi ve rakım altında yapacağın deney sonuçlarını ölümcül etkilemez, yok ben yüksek sıcaklıkta yüksek basınç altında çalışacak malzeme arıyorum diyosan orası ayrı.

Von mises, tresca nasıl hesaplanıyor dersen talaşsız şekil değiştirme notlarına ulaş derim, eğer kardeşim bunlar arasındaki fark nedir hangisi nerde kullanılır diye sorarsan da internetten fea için statik analiz notları kurcala geniş bilgileri oralardan elde edebilirsin.
Vito Corleone
(28/02/2019 - 03:57)

@slimshady95 ´un düşüncesinde evet ben de onun gibi düşünüyorum fakat şöyle bir şey de kalmış aklında -doğru olup olmadığını da bilmiyorum ama- plastik şekil değiştirme ekzotermik bir olay diye hatırlıyorum. Bu yüzden sıcaklık artışında evet onun dediğin gibi bir etki olur sigma artar ama ekzotermik bir olayda sıcaklık artışı, olayı bir yandan da biraz zorlar, güçleştirir mantığıyla sigma bir miktar da azalır. O zaman nasıl bir yorum çıkartacağız acaba?

Bu konuda net bilgisi olan var mıdır?

Vito Corleone
(28/02/2019 - 04:02)

@moccaco senin dediğin ders notu sitede yok galiba. Ders Notları bölümüne baktım ama bulamadım. Elinde var mı ya da elinde bu not olan biri var mı arkadaşlar?

moccaco
(28/02/2019 - 07:50)
true stress-strain ve engineering stress-strain ile ilgili https://www.youtube.com/watch?v=bXThOUzi0Sg
şu video sana yardımcı olacaktır.Hocanın notlarına baktım şimdi sadece şekli çizmiş.Derste anlattı muhtemelen ama defteri bulamadım.
Vito Corleone
(28/02/2019 - 08:06)

Kardeşim seni öpmek istiyorum yaa çok sağol, aklımdakileri okudun resmen bir de defterdeki durumun da aynen öyle olduğundan peşine düşmek de istememe rağmen filan noktaya atış yaptın resmen. Tam aradığım şey;

https://www.youtube.com/playlist?list=PLpQUYEdye0l7OflfpXlHh1q8wDv82_or1

linkinin 26 ila 30´uncu videolarıydı. Çok teşekkür ederim.

moccaco
(28/02/2019 - 08:29)
Akma kriterleri için yine de Yurci´nin kitabını tavsiye ederim.von Mises ve Tresca´yı belki daha iyi anlarsın.Talaşsız imalat dersinde anlatılmıştı bu konu ama derinden başlayıp geldi anlaması biraz zor olmuştu benim için.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.