usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
taiciler, teiciler, uçakçılar bir bakın lo
Herkeslere selamlar merhabalar,

Nasılsınız arkadaşlar? Bende halihazırda bir değişiklik yok, öyle takılmaca devam(takılmaca dediysek okumaya çalışıyoruz heralde).

Şimdik benim aklıma bir konu geldi, biliyorsunuz ki bu uçak motorları yani daha doğrusu gaz türbünleri (türbin mi acaba? Yok türbündür o, türbin olsa duramazdık. Yoksa dürbüne de dürbin mi diyeceğiz yani ya da dürbünle türbün arasında nasıl bir ilişki var acep? Aklımda deli sorular. Her neyse konumuza dönelim), ne diyorduk, heh bu gaz türbinleri var ya biliyorsunuz 4 çeşit en genel haliyle sınıflandırılmış ki bunlar; turbojet(F4 Phantom gibi bazı savaş uçakları(ama hepsi değil bak bazı dedim)), turbofan(normal bildiğimiz yolcu uçağındakisi), turboprop(pervaneli olanı), turboşaft(alikupterlerdekisi).

Şimdi bunlar hangi çevrim esasına göre çalışıyordu? Ericcson muydu, Rankin miydi, Brayton muydu yoksa bir-iki abidik kubidik çevrim daha vardı da aklıma gelmedi şimdi. Bunlardan hangisine göre çalışıyor bir deyiverin gari.

Not: onedio, ekşi sözlük gibi dangalakça yerlerden "uçak nasıl çalışır" başlıklı yazı filan yollamayın söverim. Uçak motorunun nasıl çalıştığını sormuyorum bak dikkat ediniz canım cigerim, adamın asabını bozmayın yoksa hava nerden girip nasıl yol alıp, nerde basıncı artıp, en son da türbinden çıkarken genişleyip enerjisinin bir kısmını aynı saft üzerinden emmede kullandığını biz de biliyoz heralde.

Bu çevrimi bana bir deyiverin de en baştan okuyarak bulmaya çalışmayayım da direkt o çevrime gidip bakayım zira p-v ve T-s diyagramlarına bakacağım. Hatta elinde olan varsa, direkt atabilirse tam süper olur kanımca.

Hadi öptüm kapçuk gözlerinizden.


gönderen: Vito Corleone - 27/02/2019 - 13:47
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Vito Corleone
(27/02/2019 - 13:51)

Diagramları şırlank diye atana en sevdiğim şarkı listemdeki 1 numarayı atıcam. Hedaye olaraktan :)

müslüm
(28/02/2019 - 00:26)
Brayton çevrimiyle çalışmaktadır. Elimde bir not var sana atacağım şimdi.
Maxstorm
(28/02/2019 - 00:32)
https://www.grc.nasa.gov/www/k-12/airplane/brayton.html
Vito Corleone
(28/02/2019 - 04:49)

@Müsülüm baba seninkini henüz okumadığım bakacağım. Ama mailime geldi yani elimde çok sağol var ol baba.
@Maxstrom çok teşekkür ederim dostum çok sağolasın.

Bir de bunu şöyle video şeklinde anlatan bir şeyler var mı acaba yemek yerken izler aradan çıkartırdım (biraz fazla oldum biliyorum ama yine de sormadan edemedim :) ) Belki kaan akademide vardır du bi bakim. Ama bilen varsa yazsın ha

Vito Corleone
(28/02/2019 - 04:56)

Bu arada türbün ile dürbün arasında bir bağlantı olabilir; sonuçta o da görüntüyü genişletip yayıyor, piksel düşüyor; bizimki de gazı genişletip yayıyor ve enerji düşüyor ve ardaki enerji farkını mil ile döner mil işine çeviriyor -ki bu da mekanik enerjidir-. Nası mantık kurdum ama, tak diye, saniyesinde, bilgi taktik disiplin, hop burdayım :)


Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.