usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
insanlarımızın geldiği son durum
"GEÇMİŞ OLSUN" diye başlık açmıştım, Ortalık darmaduman olmuş. Ama en son bir arkadaş son noktayı koymuş "bir firmanın işe alım kriterlerinden birinin değiştirildiği dile getirilmiş sadece. Böyle bir başlık Kudüse nasıl gelmiş gerçekten ilginç." En beğendiğim yorum oldu açıkçası. Çünkü inanın başka hiçbir amacım olmadan konuyu açtım, sizinle de paylaşmak istedim ve paylaştıktan sonra da "durumlar neden böyle zorlaşıyor" sorusu aklıma gelince ilk yorumda gayr-ı ihtiyari ve HİÇBİR AMAÇ GÜTMEDEN, başımızdaki yönetenlerimize bir cümle sallayıverdim. Olay sadece aynen bu şekildeydi. Kime sallasaydım, kapıdaki güvenlik görevlisi miydi bu durumların sorumlusu... 17 yıldır bizi yöneten ama devletin her koluyla tekelden yöneten bir insan var ve temel amaç halkın refah seviyesini yükseltmek. Yani hala bu konuda tartışacaksak Platon´un "Devlet" adlı kitabını bir okumamız lazım ki "Neden o zaman devlet var?" sorusuna gider iş. E bu kadar sorumluluğu bir adama da verirsek, her şeyin başı da o olduğuna göre her şeyin de sorunlusu, saygı duymak zorunda olsak da bu insandır. Burda bir siyaset zaten yok.
1. Aslında burdan ÇIKARILABİLECEK BİR ANA DÜŞÜNCE var ve ben bunu hep gözlemliyorum ki; insanlar mutlu zaten değil, hadi onu geçtim, sinirliyiz. Yani kızmak da değil bu, bir öfke... Mesela bir söze, bir duruma kızabiliriz tabii ki ama kastetiğim bu değil. Bir kin var içimizde. Yani metroda, tramvayda birçok kez görüyorum; "Pardon, müsade eder misiniz" dediğinizde geri cevap olarak "ah pardon", "kusura bakmayın" veya "buyrun" şeklinde bir geri cevap duymak yerine; emir kipiyle "geç" veya bir şey söylediğinizde de "rahatsız mı oldun bilader", "beğenmezsen taksiye bin koçum" gibi gibi tavırlarla karşılaşıyorsunuz. Bu konuda metrobüsü tek geçerim. Metrobüse binen insanları gözlemlediğinizde sinir sistemlerinin nasıl yıprandığını daha rahat görebilirsiniz. En temel nedenlerden bir örenği bile şu ki; İstanbul´da 8, hatta 8.25´den önce güneş doğmuyor ve sabah ezanından çok önce insanlar yollara dökülüyor. Uyku gibi insanın zihinsel ve anksiyeti yapısını önemli ölçüde etkileyen bir konu, koca bir şehirde büyük kitlede psikososyal bir toplum sorununa dönüşüyor. Bu sorunlardan sadece biri.2. Peki buna NEDEN ne? Bir tanesi kuşkusuz TV´ki yok Polat Alendar vari diziler ("Çukur" gibi). Diğer bir tanesi telefonlara bağımlılıkla sosyallikten uzaklaşmış insanlar. Diğer bir tanesi sevgisiz yaşamak(illa bunu şehvetli bir aşk olarak algılamayın) ki bir yerde okumuştum kedi sevmek vücuttaki statik elektriği alıyormuş, aynı toprağa bakmak gibi. Diğer bir tanesi -ki bence en etkilisi- günde 9 saat çalışmamızı zorunlu kılan insan sömürücü durum ki ulaşımı da koyarsak, günümüz 11-12 saat koşturmacayla geçiyor demek. Ynai bir sürü böyle neden var ve bunlar zorunlu olarak maruz kaldığımız şeyler. Bunları ayarlayan ve bunlardan da sorumlu olan(hepsinden değil) birileri var yani.


3. SONUÇ şu ki; ben okulda sinirli olarak addedilirdim, şimdi yanınızda kedi gibi kalıyorum valla, hepiniz aslan gibisiniz maşallah. Ama biraz daha yapıcı ve ılımlı olalım, oraya buraya kükremek yerine sorunları konuşalım, tartışalım. Zaten konuşmazsak uzlaşamayız. En büyük problem de bu. Hakaret etmek yerine empati kuralım. En azından selamı birbirimize çok görmeyelim mesela. Ben A305´te birçok kez sadece selam amaçlı "merhaba" diye başlık açıp sadece hal hatır sordum. Gülmesek bile gülümseyelim. İşimizde gücümüzde olalım ama düşüncesi olmayan, angus, mahkum kelepçeli bir hayat da yaşamayalım derim ben.

Naçizane fikrimdir. Ben kimim ki size fikir vereyim ama diyeceğim budur, alırsınız almazsınız o sizin bileceğiniz iş ağam. Bak havalar 2 günde soğudu, yün çorabım delinmiş, onu dikmeye çalışıcam şimdi. Bekar hayatı işte. Hadi kalın sağlıcakla.gönderen: Vito Corleone - 10/02/2019 - 05:08
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Vito Corleone
(10/02/2019 - 05:17)

Böyle yazınca da aklıma Kemal Sunal´ın "Yüz numaralı adam" filmi geldi :D Haydi sen de bu güzel pazar gününde bir değişiklik yap ve şu linkten izle mesela;
https://www.youtube.com/watch?v=OhhILb6FxSk


Hatta bak geçen gün bir arkadaşla sohbet ediyoruz; Kemal Sunal lafı geçti. Yani Kemal Sunal ne zamandan beri siyasi bir olgu oldu anlayabilmiş değilim. Velhasıl solcu olduk güya. Sonra masaya oturuyorsun, yemekten önce ekmeği kırarken besmele çekiyorsun, sağcı oluyorsun. Sonra "Bu sistemde insanlar 9 saat çalışıyor e bir de üstüne yolda zaman geçiyor, insan böyle mutlu olamaz ki" diyorsun komunist diyorlar.

Allah akıl fikir versin diyorum.

pcgamer
(10/02/2019 - 08:47)
okumadım ama okusam hak verirdim.

slimshady95
(11/02/2019 - 07:36)
@pcgamer XD
ka-fa 1500
(11/02/2019 - 08:27)
Kitabı da doğru okumak gerek..

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.