usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
iyi akşamlar dostlar
Eski mi eski kasetli radyomda her zamanki gibi 91.0 Radyo Alaturka açıkken Nalan´dan "Her Şey Bitmiştir Artık" çalıyordu. Bu şarkıyı hepinize yollayıp bir selam vermek istedim. Özlediniz değil mi beni :) Ben hepinizi değil ama çoğunuzu özlemedim ula(!) :)

İş durumları kesat, İngilizce çok mühim; fakat henüz tam istediğim seviyeye gelebilmiş değilim. Öte yandan subaylık da açılmadı. Bazen aklıma geliyor, tuvalette aynada kendime bakarken "Akranların çoktan üsteğmen oldu sen hala bir teğmen olamadın, püü yazıklar olsun sana" diyorum kendi kendime. Sonra tuvaletin kapısını çekerken aklıma geliyor "Ama benim bir suçum yok ki; kader, kısmet efendim" diyorum. Başta iki tane firma olmak üzere, haber bekliyorum ama İK süreçleri çok fazla lüzumsuz uzatıyor, bazen çok daralıyorum.

Her neyse, her şeyin gönlünüzce olmasını temenni dileklerimle, her zamanki gibi en engin hürmetlerimi arz ediyorum, lütfen kabul buyurunuz. Herkese iyi akşamlar.

Bir dost...gönderen: Vito Corleone - 16/10/2018 - 12:46
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
SivaslıMakineci
(16/10/2018 - 17:15)
Buradaki izlenimlerime göre çalışkan bir insansın Vito emek sarfediyorsun ama yine de iş konusunda sıkıntı çekiyorsan meslekteki geleceğime kaygıyla bakıyorum.Çünkü ben biraz daha rahatına düşkün ve standart bir insanım .

Nasip bu işler gerçi hakkında hayırlısı olsun,umarım en kısa zamanda mutlu olduğun bir yerde işe başlarsın

Magina
(17/10/2018 - 00:45)
Kanka senin ortalama 3 üstü değil mi ? Okulun da fena değil. Sen mi iş ararken çok seçicisin yoksa piyasa bu kadar mi kötü.
Görünmezadam
(17/10/2018 - 04:30)
Gemiden Selamlar... hayat zor be vito
Ekmek parası kazanmak çok daha zor.
İnsanlar daha daha zor...
Zorluklarla mücadele etmekte marifet
Herkes için hayırlısı olsun arkadaşlar

Vito Corleone
(17/10/2018 - 07:06)

@SivaslıMakineci kendime karşı tarafsız ve acımasızca bakıyorum; çalışkan bir talebeydim bence, en azından mükemmel olmasa da ortanın üstü, iyi düzeyin başları diyebilirim. Rahatına hiç de düşkün olmayan bir insan olmaya çok dikkat ederim. Ama bilmiyorum yaa birinin ahını mı aldık acaba da pek mutlu değilim hayatımdan. Hayattan bir ümidim yok, bence en acı olan da bu. Moral yok moral. Can sıkıntısından saatlerce radyo açıp kitap okuyorum. Ama asıl sporu bıraktığıma da çok üzülüyorum, vücudum fiziğim filan çok güzeldi benim

Vito Corleone
(17/10/2018 - 07:11)

@Magina valla 3 ortalama zaten bir zahmet olması gerekiyor, öte yandan savunma sanayii veya arge işleri haricinde pek de ortalama sorulmuyor. Fakat yine de dediğim gibi, ben ortalamada en az 3 diyorum.

İş alanı konusunda bir seçiciliğim var ama maaş veya başka bir şey sorun değil. Yani sadece imalatı olan bir yerde tasarım (CAD-CAM) alanında çalışmak istediğim için seçicilik diyemeyiz bence. Farazi herhangi bir iş yerinde planlama işi yerine, özellikle CATIA kullanabileceğim bir yer arıyorum.

kskn
(22/10/2018 - 09:35)
Öncelikle okumaya başlamadan önce belirteyim bu bir sistem eleştirisidir.Kişisel görüşlerimi ve isyanımı dile getirdim.

Ortalama 3 tribine hastayım.Lafım sana deil Vito da nedir bu ortalama 3 tribi bu arge ve Savunma sektöründe anlamış değilim.Ortalamam 2.67 benim evet okulu da 5.5 senede bitrdim evet okula 2 saatlik mesafede oturuyordum git gel her gün 4 saat çekmemek için uzattım. Evet miilet en kolay geçilecek dersleri seçerek 3.0 yaparken biz sistemin saçmalığı yüzünden acayip ilginç dersler alıp dc ile zor geçtik(Benden çalışkan ve disiplinli olan arkadaşlarımız kesinlikle vardır burda kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemem. Kendimi de süper zeka çalışkan ve başarılı bulmuyorum.Sıradan ama bazı konulara ilgili bir kişi olarak görüyorum kendimi) .Hem de hiç o alanda çalışmak istememe rağmen. Evet millet sabah akşam sınava çalışırken ben çoğu arkadaşımın duymadığı cad cam analiz plc konularına bakıyordum.Şimdi noldu benim ortalamam 3 değil diye bana verilen bir analizi makalelere gömülerek az biraz kitap kurcalayarak yapamayacak mıyım. Tasarım üretim bilgim ortalamam 3 altı diye yetersiz mi kaldı ya da ortalaması 3.5 olan adam ne kadar ne hatırlıyor. 3 sınavından da 100 ler aldığım termo 1 2 turbo makineleri ne kadar hatırlıyorum. Şu hayatta 2.67 ortalamam var diye ortalması 3 olan adama ezileceksem işe alınırken böle sistemin içine ediyim. Beni ezecek olan insan bilgisiyle ezecek. Bundan gocunmam aksine hırslanır ve daha çok çalışırım. Ama 1 yıl önce mezun olmuş 3.5 ortalama ile 1 yıldır boş durmuş ve sırf 3.5 ortalaması var diye benden bilgili sayılacaksa benden üstün sayılacaksa yok arkadaş öyle bir olay.(Aslında var bknz. Türkiye)

(Solidworks,Ansys,Catia,NX,Rhino,Autocad,Inventor,Spaceclaim,Creo,Cimatron,Geomagic,Nastran,Patran,Keyshot,Matlab,Adams,powermill,delcam,Comsol,Revit,Simscale,Pyrosim(FDS),Mimics) .

Evet bunlar öğrencilik yıllarımda ve mezuniyetimden sonra 1 yıllık iş arama sürecinde kendi kendime bilgisayarıma yükleyip kimseden duymadığım kendimin araştırıp öğrendiği programlar.Tabi ki hepsinde profesyonel olmak imkansız ama piyasada da şunu gördüm @Vito Corleone kardeşimizin dediği gibi Catia kullanacağım bir yer arıyorum dersek çok seçiçi olmak durumunda ve uzun süre iş aramak durumunda kalıyoruz. Gönül ister ki herkes uzman olduğu programın kullanıldığı firma da çalışsın ama şartlar malum.

Şimdi bazıları bana soruyor bu kadar programı öğrenene kadar birinde uzman olsan yürür giderdin. Öle de olmuyor maalesef.Çünkü neden mi? Kendimi Solidworkste uzman olarak olmasa da iyi olarak görüyorum. Ansys,Spaceclaim,Autocad,Catia ve Comsolda da iyi sayılırım. İş ilanına bakıyorum otomotiv sektörü İstediği program NX . Çoğu kişi bilir otomotiv sektörü aslında Catia nın elinde idi lakin yavaş yavaş Simensin gücüyle beraber Nx e doğru da bir kayış söz konusu. Kalıp sektörü zira NX in eline geçmekte. E ben de bu kafayla her programdan biraz biraz haberim olsun arayüzünü biliyim + larını - lerini biliyim göz aşinalığı olsun diye her programı kullanmaya çalışmış biriyim. Çünkü tasarım mantığı ve analiz mantığı programlardan bağımsızdır programlar araçtır. Sen mantığı bilirsen programlarla ilgilide göz aşinalığın varsa girdiğin işte her şeyi rayına oturtmak 1 ayını almaz.

Yine belirtmek istiyorum sevdiğin bir konuda uzman olmak ve o alanın gerekliliklerini yerine getirmek kesinlikle daha iyi. Ama Türkiye de bunu kaç kişi başarabilir bilmiyorum. Başarabilmek için sabır gerekir belki 2 yıl iş araman gerekir.

Konu konuyu açtı ama yakınmak istediğim olay ORTALAMA konusuydu.Sırf ortalamam 3 değil diye ben bazı şeylerden eleniyorsam sistemden yakınmakta hakkımdır.(Bu arada ingilizcem akademik makalelerle boğuşmakta , aradığımı, istediğimi ingilizce kitaplarda ,yayınlarda bulmakta gayet yeterli.Hani belki ingilizcemin yetersiz olduğu ve elendiğimi düşünenler olur diye belirteyim istedim.) Otobüste küçük telefon ekranında anca bu kadar yazabildim.İmla kuralları falan hak getire okuyan arkadaşların gözlerine sağlık.
The Godfather
(29/10/2018 - 10:05)
@kskn e ortalama bir zahmet 3.70 olsun hocam, 3.70 den aşağı ortalamayla mezun olan mühendisim demesin :)

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.