usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
konu dışı: bilgisayarım bozuldu
Bugün 2. defa oldu; aniden bilgisayarım şak diye kapanıyor. İlkini elektrik kesintisi sandım ama yanımdaki masalarda kesinti olmamıştı. Ben de sadece benim masada gitmiştir belki dedim. Ama 2. defa ve farklı masada kapanınca ve yine sorduğumda başkalarında bir kesinti olmayınca (pille çalışmayan yani sadece prizden elektrik alan bilgisayarda bile bir kesilme olmamış), anladım ki benim bilgisayar kendi kendine kesildi.

Uzun süre çalıştrmaktan da olabilr mi acaba bilmiyorum. Bir yorumu olan ya da ASUS´larda bu oluyor gibisinden filan diyen ya da söyleyebileceği bir şeyi olan var mı?


gönderen: Vito Corleone - 14/02/2018 - 22:29
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
müslüm
(14/02/2018 - 22:39)
@vito
Benim pc de asus X550LN benim.bilgisayarda arasira acilmiyor ya da acikken kapaniyor. Benim ram 4+4. Bilgisayarci dedi genelde ramdan oluyor ve 4gb lik bir ram i cikardigindan beri calisiyor sikintisiz.
chkdska
(14/02/2018 - 22:47)
Asus G550jk

Benim de bi ara olmuştu.Durduk yere kesiliyordu güç/kapanıyordu.ama çok uzun sürmedi.düzeldi.bir şey anlamadım açıkçası..
Vito Corleone
(15/02/2018 - 01:09)

Benimki Asus´un N56V modeli ve ISINMADAN filan değil. Yani ISINMA problemi yok.

@müslüm "4gb lik bir ram i cikardigindan beri calisiyor sikintisiz." demişsin ama ne demek istediğini tam anlayamadım
müslüm
(15/02/2018 - 09:32)
Benim pc de sıkıntılı olan herhalde oydu. Bu arada dün tekrar taktım kendim çıkardığım ram yine calisiyor. :)
m_tatli
(15/02/2018 - 15:56)
Benim pcde aynisinfan kardesim. Güç kablosundan çıkarıp batarya ile kullandiginda olmistur muhtemelen. Genel bir sorun sanirim anakartlari bozuk. Guc kaynagi olmadan kullanma derim. Surekli elektrige bagli olsun. Sıkıntı yasamazsin o zaman
Vito Corleone
(15/02/2018 - 20:29)
@m_tatlı ben hep fişte yani elektriğe bağlı çalıştırıyorum. Cimrilikten midir bilinmez, huyumdur; pilin kömürü eskimesin diye aldığımdam beri pilini çıkarır hep fişte kullanmışımdır(maktas larda hocaların yanına bilgisayar götürmek gibi acil durumlar hariç.)
Tkzy
(15/02/2018 - 21:54)
Eğer bataryasız kullanıyorsan en küçük temazsızlıkta kapanır. Bir süre batarya ile kullan, eğer kesilmiyorsa şarjı değiştir.
Vito Corleone
(16/02/2018 - 14:24)
Yeni pil bulamam ki, bulsam da orjinali değildir. Orjinalini bulsam bile çok pahalıdır, el kadar telefonların orijinal bataryalatı bile kaç lira... E ben orijinal olmayan bir şeyi de kullandığım şeye taktırmam. Yine huylarımdan biridir, mesela arabam olsa ki Toyota Corolla almayi düşünüyorum; hani bir parçası değişmesi gerekse, çakma çin malı yan sanayii taktırmam, orijinali neyse onu taktırtırım.
dinamogungoren
(19/02/2018 - 00:48)
1)Sıcaklıktan kaynaklanıyor olabilir.
(Bilgisayarınıza CPU Temperature tarzı programlar kurarak pc kapandıktan sonra hemen açıp sıcaklığına bakıp, bios´taki güvenlik sıcaklık değeriyle karşılaştırarak sorunun sıcaklıktan mı yoksa diğer sebeplerden mi kaynaklandığını anlayabilirsin.)
Bios ayarlarında işlemcinin belli bir sıcaklığa ulaştığında bilgisayarın kendini kapatması ayarı mevcuttur. Bu özelliği kapatamazsın fakat sıcaklığı değiştirebilirsin ama tavsiye etmem. Onun yerine fanlarının temizlenmesi, işlemci sıcaklığını koruması için kullanılan macunumsu malzemenin yenilenmesi gibi çözümler üretilebilir.
2)Elektriksel bir arıza olabilir.
Ram ya da ekran kartı gibi donanımların yaşadığı elektriksel bir sıkıntı mevcut olduğunda genelde donmalar meydana gelir. Pc açılışında uyarı sesleri gelebilir. Bunların yanı sıra tabi ki batarya veya şarj aletinden kaynaklanan sorunlar da olabilir; hem bataryalı hem de prizde kullanırken böyle bir sorun yaşıyorsan, -çok çok nadiren de olsa- şarj aletinden kaynaklanan bir sorun olabilir. Birden bataryaya fazla yükleme yaparsa, laptop kendi güvenliği için kendini kapatır.
3)Laptopun seni sevmiyordur artık.
Bazı şeyleri zorlamanın anlamı yok. Gidene "dur" dediğin müddetçe o gitmek ister. Laptop seni sevmediği için kapanıyordur. "Artık beni bırak" demek istiyordur kendi dilinde.
şaka bir yana ilk 2 maddedeki söylediğim şeyleri test edersen daha iyi yardımcı olabilirim
caglargd
(21/02/2018 - 07:26)
Tak diye kapanma eğer yazılım olarak sıkıntı yoksa yani varsayıyorum oyun oynuyorsunuz bi anda kapandı(burdaki kastım bilgisayarı ısıtıcak seviyede bir oyun) yazılımsal olabilir format işe yarama ihtimali var.

Donanımsal açıdan değerlendirirsek ramler gevşemiş olabilir hafif temassızlık kapanmasına sebep olabilir ondan arkadaş rami sökünce çalışıyor bilgisayarı , ısınma kesinlikle aynı sebep 80 dereceye çıkarsa işlemci otomatik kendini kapatır, Harddiski bilgisayarın gevşemiş olaiblir buda yine temassızlık durumunda pc kapanmasına yol açar asus bilgisayarlarda ekran kartı anakarta gömülü işlemci zaten kilitli oluyo ondan onların temassızlığı olmaz ekstra bir şey gelmiyor aklıma ama dediğim gibi eğer kasma olup tık diye kapanıyosa bi format kendine getirebilir
Vito Corleone
(22/02/2018 - 20:58)

Arkadaşlar çok saolun çok teşekkürler. Efsane iki yorum, süpersiniz. Çok mantıklı ve bu işten resmen anladığınızın belgesi olmuş, saolun :)


@dinamogungören

1. Donma hiç yok. Yalnız normalde 2,4 GHz´lik bir makina olmasına rağmen genelde 2.80 GHz seviyelerinde çalışıyor. Acaba bir sorun olduğunun göstergesi mi?
2. "Pc açılışında uyarı sesleri gelebilir." demişsin ya; ilk açılışta, usb takıncaki sesin aynısını veriyor.
3. bios´taki güvenlik sıcaklık değeri´ni NERDEN öğrenebilirim?
4. Fan temizliği ve macun yenilemesini nerede yaptırabilirim? Bilgisayarcı tanıdığım ya da tükkan filan hiç yok.
5. Pilde kullanmıyorum, hep prizde kullanırım ama şarj aleti, kablosu filan bunlarda bir sıkıntı yok.@caglargd

Hiç oyun oynamıyorum. Bilgisayarı yoracak müzik bile olsa, müzeiğin sesini kısarım, o derece temiz düzgün kullanırım malımı. Sadece elektronik fırapan aletlerden anlamadığım için bakım yapamıyorum. Durum bu, yine aklına gelen bir şey olursa yazarsın. Bunun haricinde benim sorum şu ki; ben bilgisayarı alalı 5 sene oldu, hiç format filan atmadım. Alırken satıcının, kendi kendine format attığına dair bir şey söylediğini hatırlıyor gibiyim. Sanki açılırken F2 ye basınca mı ne format atıyordu. Öyle bir şey vardı. Nasıl oluyor ki o sen biliyor musun?
caglargd
(28/03/2018 - 12:57)
Bilgisayar W10 varsayıyorum benimki 6 yıllık W10 seninkide öyledir . ekranın sağ altta mail işareti varya ona tıkla ordan dişli resmi olan tüm ayarlara gir. Altta güncelleştirme güvenliğe girdiğinde solda kurtarma var onun içinde bu bilgisayarı sıfırla kısmı format oluyor ordan adımları takip ederek rahatlıkla atabilirsin tavsiyem yedeklemelerini yap gece komple çak sabaha biter 3-4 saat sürebiliyor

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.