usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
usisi bimere şikayet ediyoruz
Arkadaşlar bu ders seçimi döneminde bize yapılan zulüm ve insanlık dışı muamele tavan yaptı. Akvaryumdaki balıklar gibi önümüze atılan 5 er kişilik kontejanlar için günlerce birbirimizle mücadeleye girdik ve çoğumuz istemediği ve ilgi duymadığı dersleri almak zorunda kaldı. Usis her zamanki gibi çöktü. Biz bunu haketmiyoruz bu üniyi kazanana kadar çok mücadele verdik ve derslerimizi geçebilmek için de inanılmaz mucadeleler de bulunuyoruz, sosyal hayatımız yok denecek kadar az. Ama bunca zorluk bile bizi şu ders seçimindeki kadar yıpratmıyor.Gördügüm kadariyla diğer ünilerde ve bölümlerde bizimki gibi zor bir durum söz konusu değil.Halbuki bu sorunları çözmek o kadar da zor değil. Web masterlık yapan biri olarak şunu söyleyebilirim ki usiste sunucuların çökmesi tamamen sorumsuzluk.Kücük bir sunucu masrafıyla hatta Amazonun kullandığın kadar ödediğin sunucu paketlerinden kullanarak usisin çökmesi engellenebilir.Ders kontajanları için de istenmeyen dersleri kapat yani neden insanlara zorla onları seçtirmeye çalışıyorsunuz. İstenilen derslerin gruplarını ve ingilizce grup sayısını arttır hepsi bu.Ama yapmazlar neden çünkü bizim ne yasadığimızı önemsemiyorlar.Artık sesimizi birilerine duyurmanın vakti geldi. Haklı isyanımızı yetkililere duyurmak için bimer geldi benim aklıma.Başka önerisi olan varsa yazabilir.Ayrıca üşenenler için örnek bir şikayet metni yazdım isteyenler bunu kopyalayabilir isteyenler kendileri bir metin yazabilir

Şikayet metni:
Ögrencisi bulunduğum Yıldız Teknik Üniversitesi öğrenci portalı olan usis sisteminde her ders seçimi zamanında sitenin çökmesinden dolayı günlerce mağdur olmaktayız. Ayrıca makine mühendisliği bölümünde seçme derslerimizden istediğimiz ve yönelmek istediğimiz dallarla ilgili dersleri seçmek hakkımızken bu haktan, kontejanların dolması sebebiyle faydalanamıyoruz. Bu mağduriyetimiz yüzünden okulu uzayan birçok arkadışımız bulunmaktadır.Bu mağduriyetimizin giderilmesini talep etmekteyim.
Teşekkür ederim.gönderen: transformesustası - 11/02/2018 - 16:07
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
KBLYMN
(11/02/2018 - 16:24)
Hocam onceki donemlerde daha uzun bir metin yazdim bimere. Fakat okula ilettiler, bolumde bana boyle bir sorun yoktur vesaire tarzinda bir yazi gonderdi. Yani direk gidip bolume bu mesaji iletmekten bir fark yok arada.
Delpados
(11/02/2018 - 17:46)
Arkadaşlar usisi savunmuyorum ama senede 2 gün 2saat kitlenen bi sistem için sunucu yatırımı yapılması mantıksız bence. Diğer okullarda sıkıntı yaşamayan okullar özel okullar yada alttan üstten ders almanın zor olduğu devlet okulları yada alttan üstten dersleri çok bağlı olan ve programını bizim yaptığımız gibi istediği gibi ayarlayamayan bölümdeki öğrenciler. Bölümün yaptığı saçmalık zaten 50kişi açılacak olan dersi başında 50 kişi açmamak. Zaten 50 kişi açsalar yine seçebilen seçecek seçemeyen kalacak diğer derslere çözüm usisi düzeltmek kontejyan açmak değil yani yine istemeyen istemediği derse kalacak. Bunun çözümü için ya bağlı ders miktarı arttırılır otomotiv başlayan otomotiv ısı başlayan ısı devam eder ki derslerde yığılmalar oluşamasın yada üstten alttan ders almaya sınır getirirler. Yine olan okulu uzamış öğrenciye yada alan değiştirmek isteyen öğrenciye olur. Zaten okul dönemde alacağın zorunlu ders varsa sana veriyo ingilizce sıkıntın varsa yine alabiliyosun. Diğer okullardaki sistemlere bakarsan bi dönemde dönem dersleri dışında 1-2 ders fazla alabiliyolar okulu uzayan iyice yalan oluyo yani. Bu olayın üstüne gittikçe alacakları çözüm büyük ihtimalle en istemediğimiz şekilde olacak.
ksevim25
(11/02/2018 - 19:05)
İyi dusunmussun kardesim ama bence daha kapsamli bi yazi yazalim cunku sıkıntilar bununla sınırli degil.
Kimi7
(11/02/2018 - 22:07)
bence de senede 2 gün çöken site için masraf yapmazlar ki zaten onu yapacak olan bölüm değil okuldur bence. Asıl düzeltilmesi gereken sorun 100 kişinin alacağı belli olan dersi 15 ten başlayıp 5´er 5´er arttırma beyinsizliği
RadarX
(11/02/2018 - 22:36)
@Kimi7 +1 Sanki IQ zeka ortalamaları 50 gibi davranıyorlar...
RHINO
(12/02/2018 - 07:04)
Önceden bende bimere şikayet etmiştim. Bizim fakülte bizzat benim hakkımda sayfalarca rapor hazırlamış. Yok aldığım dersleri göstermişler yok usisi anlatmışlar felan. Herhangi bir sorun yoktur yazmışlar hemde dekan imzalı. Birşey çıkmaz zannedersem yine.
maxwell
(12/02/2018 - 09:30)
tertemiz sistem daha ne istiyorsunuz. şikayet edinde ders seçme özgürlüğünüzü elinizden alsınlar. herkese rastgele atarlar ders sizde gidip altına imza atarsınız. sistemi kitlenmeyen okullarda genelde ders seçimi olmuyor zaten. sana alman zorunlu tutulmuş dersleri onaylıyorsun. danışman hocanda kontrol edip kayıt yapıyor.

usis candır. gülü seven dikenine katlanır.
kskn
(12/02/2018 - 15:42)
Seçilmeyen dersler kapansın olmaz arkadaşlar.Her hocanın vermesi gereken ders sayısı var. E malum okulda da hoca bolluğu var.Sen şimdi bir hocanın 2 dersini kapatırsan o hoca hiç ders vermezse nasıl okulda kalabilir.Dimi ama lütfen istemediğiniz derste olsa seçeceksiniz ve de GİDECEKSİNİZ!!!
kskn
(12/02/2018 - 15:45)
Mezun olup gittim sıkıntılar hala bitmemiş arkadaş üzülüyorum gerçekten.Okuduğum süre boyunca istemediğim yaklaşık 10 ders aldım sırf bu salak sistem yüzünden.Madem istediğimi seçemeyeceğim bizde çok fazla seçmeli ders var diye böbürlenmeyeceksin bölüm olarak.
KBLYMN
(12/02/2018 - 18:27)
@kskn aynen reissss
billioner
(12/02/2018 - 23:48)
ben geçmişte ettim cevabını bölümünüzden gidip alabilirsiniz dediler.
......
(17/02/2018 - 19:30)
Bir mezun olarak şimdi sana kısmi anlamda cevap vermek isterim. Seçilmeyen dersler kapatılsın çok istenen derslerin kontenjanı artırılsın demek merkez bankamız var bolca para basıp tüm borçlarımızı ödeyelim demek gibi birşey 😄 çok talep gören derslerin kontenjanı zaten olabildiğince artirilabiliyor fakat her dersin ve öğretim üyesinin ders verebileceği bir öğrenci kapasitesi var. Çok talep gördü diye bir derse 120 kisi verirsen bu sefer dersi seçtikten sonra isyanlar başlayacak vay yer bulamıyoruz vay bu kalabalıkta ders dinlenmiyor vs. (Ki sınıf kalabalik diye serzenişin derste hocaya olduğu bir durumu da yaşadım 😄). E diyeceksin ki madem talep gören dersleri veren daha fazla öğretim elemanı istihdam edilsin az talep gören derslerden az öğretim elemanı istihdam edilsin. Ama şöyle bir durum var Üniversiteler sadece eğitim yapılması için kurgulanmış yapılar değil. Araştırma ve bilim üretmekte üniversitelerin önemli görevleridir. Bu yüzden her anabilim dalından her spesifik alandan öğretim elemanları istihdam edilmek istenir. Bu yüzden burada öğrenci az ders seciyor bu anabilim dalina yada bu alana az öğretim elemanı alalım demek mantıklı bir tercih olmaz. Yurtdışında bazı ülkelerde öğretim elemanları researh ve teach olarak ayrılmıştır bu tarz bir yapıda gerçekleştirilebilir bir eylem olabilirdi teach de fazla talep gören derslerin elemanları istihdam edilebilirdi fakat ülkemizde hem research hem teach in birlikte yürütüldüğü bir öğretim elemanı yetiştirme ve kullanma yöntemi tercih edilmiş durumda. Bu tartışılabilir bir konu ama bu tüm ülkenin eğitim planlamasıyla alakalı ve hangisi daha avantajlı ben ikisinide oturtur tartışırım yani.

Bir diğer konu. Dersin kontenjanın az açılıp sonra artırılması. Burada ben hiç 20 kontenjanla açılıp 50 olan görmedim. Bunu birtek şu konuda yaparlar örneğin B.D. Teknik Resim 2 dersi. Bu ders normalde 2. Sınıf dersi ama sen usisin ilk günü bu dersin kontenjanını 50 olarak belirlersen 4. Sınıflar ve 3. Sınıflar bu dersi alırlar hiç bir 2. Sınıf bu dersi alamaz o yüzden önce 20 açılır kontenjan sonra 2.sinif aksami 50 yapılır. Bir diğer kontenjan artırma durumuda örneğin 50 kişilik açılacak bir ders 40 kontenjan açılır daha sonra o dersi alması gereken ve o dersi alamazsa mağduriyet oluşacak öğrenciler için onlara verilen saatte artırılır. (Bu şekilde ders almışlığım vardır)

Peki diğer üniversiteler nasıl asıyor bu durumu, Anadolu’da birçok üniversitede zaten seçmeli ders diye birşey yok lise gibi veriyorlar programi ellerine bunu seçtik diyorlar bitiyor olay. Başka bir tarzda ise danışmanlık sistemi vardır siz istediğiniz dersleri yazarsınız danışmanınız onların bir kismini size uygun gorur ve verir. Bunlara nazaran hem istediğin dersi seçme şansı olan hem istediğin bir günü boşaltma şansın var istediğin gibi alttan üstten ders alarak erken bitirme şansın var gibi avantajları ile bence en tercih edilesi sistemdir bu.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.