usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
ehliyet ruhsat lütfen!
Değerli a305 üyeleri bugünkü köşe yazımda size birkaç hususta sorular yönelterek beraber bir beyin fırtınası yapmalım istiyorum. Şimdi bana yine "Alp Tekin Hocaya mı özendin." ya da "Onun gibi konuşma." filan diyecekseniz, çamur atmadan şimdiden çıkabilirsiniz.

1. Konu: Bizim üniversitelerimizde eğitim yapılıyor ama öğretim yapılmıyor. Şimdi soruyorum, biz lisedeyken her cuma akşamı sıraya girip İstiklal Marşı söylerdik de üniv. geçince ne değişti? Ya da pazartesileri andımız söylerken, hocalarımız çaktırmadan hepimizin saçına sakalına bakıp, andımızdan sonra sırayla okula girerken çürük elmaları ayırdığı zamanlara n´oldu?

Şimdi özgürlük diyeceksiniz, isteyen istediğini yapsın filan diyeceksiniz; hatta herkesin hayatına kimse karışamaz filan diye saçmalayacaksınız ama ben işin aslını söyleyeyim: Amerika böyle istedi. Irak´a da demokrasi dedi, öyle girdi. Yahu beni bilen bilir, ben öyle "Bunlar emariganın oyunları" diye ortalıkta gezen sansar kılıklı adamlardan değilim. Ama şöyle bir durum var: Amerika özgürlük dedi, sal gitsin dedi, rahat ol camoon dedi, kafana göre takıl dedi, siz de inandınız. Bu sayede ciddiyetinizi, çalışkanlığınızı ve öz disiplininizi kaybettiniz ve Amerika´ya rakip olma durumuna erişemeden toplumca imha edilmiş olduk.(1930lardan sonra filan hakikaten çok çalışkan ve ciddi ataklar yapan bir ülke olduğumuzu araştırıp okuyabilirsiniz. Dünyada sayılı olan uçak fabrikamızdan bahsedip siyesete girmek filan da istemiyorum.) İşiniz gücünüz Instegramlardan kızlara bakmak oldu. Yahu bir insan nerde oturduğunu swarm denen zımbırtıda neden paylaşır, bu akla makul bir hareket midir? Neyse sosyamedya apayrı bir konu zaten girmeyeyim zira kendimi alamıyorum sonra. Zaten sosyal medyayı da Amerika çıkardı.

2. Konu: Okulumuzda da bu durum bologna ile geldi. Alman modelinden Amerikan ACME modeline geçtik. Bir halt var sandık, ama aslında Amerika bize Termodinamik 2 ve Mukavemet 2 nin, iksini birden bile seçtirmedi. Ya o ya o dedi. Ben bilmiyorum cehaletime verin, bolognaya geçtik de ne oldu, bize ne katkı sağladı bilen varsa yazsın da biz de okuyalım öğrenelim. Zaman ilerlesin bak gör 50 sene sonra "Nasıl olsa gerek yok, zaten mühendis öyle elde hesap yapmaz, üstelik meslek hayatında da kullanmayacaksın, hem mukavemet 2 mi kaldı allasen" diyecekler ve öğrenciler teknik resim 2 de muk2 de termo2 de hiçbirini seçemeyecekler.

Yahu ben soruyorum; teknik resim bilmeyen makine muh olur mu? İklimlendirmeci de olsan lazım (konstrüksiyon ve imalatı zaten söylememe gerek yok diye iklimlend. örnek verdim). Hiçbirimiz, açık açık söylüyorum, adam gibi teknik resim bilmiyoruz. Net. İşimiz gücümüz İngilizce olmuş. İngilizce de öğrenelim, kesinlikle Avrupa´daki gençler gibi öyle bir sistem yapalım ki en az 2 yabancı dil birden bilelim. Ama nasıl İngilizce için, "İngilizce bilmeyen mühendis bir halta yaramaz." diyebiliyorsak; bunu teknik resim içinde diyebilmeliyiz.

Daha da uzatmayacağım, birkaç örnek ve ortaya karışık ara sıcak servisimle nitekim kafamızda küçük kıvılcımlar çaktırarak biraz farkındalık yaratmak istedim. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.


gönderen: Vito Corleone - 07/10/2017 - 10:41
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Haydalarolsunhocam
(07/10/2017 - 13:08)
Maalesef ilk iki konuya katılmıyorum, lisede ortaokulda yaşımız gereği ve düşünme sürecimizin genel olmaması gibi sebeplerden disiplin için çalışma için dışarıdan bir etkiye ihtiyaç duyuluyordu. Bu durumun yani dışarıdan bir etkiye ihtiyaç duyma durumunun yaş ilerledikçe azalmasından ötürü büyük insanlara daha az etki yeterli olur. Ben eve sabah 4 de gelmeyi pek umursamazken babam işi olsa bile 1 i geçirmez. Bu örnekten bahsetmek istediğim şey disiplinli olmak için çalışkan olmak için dışarıdan bir etkiye ihtiyaç duyduğumuz yaşı geçtiğimizi düşünüyorum. Şimdiki lise ve ortaokul sistemine karşı olduğumu söylemek isterim ancak 20 yaşını aşmış insanlara da çalışmanız gerek gibi vaatler verilmesine gerek yok diye düşünüyorum. Bu demek değilki desteğe hiç ihtiyacımız yok, tabiki herkesin hangi yaşta olursa olsun desteğe ihtiyacı olur ama bu konularda değil diye inanmaktayım.

Seçimlilik ders konusuna gelince, öğrenmek istiyorsanız direk kapıyı çalıp girebilirsiniz bunu herhangi bir bölüm için yapabilirsiniz sonuçta bunu herhangi engelleyen bir şey yok. Bu kulağa biraz hikaye gibi gelebilir ancak gerçekten öğrenmek istiyorsanız kayıtlı dersten farklı hissettirmiyor. Bu konudaki örnekler arttırılabilir.

Teknik resim konusunda tamamen katılıyorum ancak sana kesinlikle haklısın.

mühendisparçası
(07/10/2017 - 16:16)
Öncelikle eğitim ve öğretim kelimelerinin anlamlarını karıştırmışsın, ben makine bölümünde okuyan sürüsüyle eğitimsiz insan var diyeyim siz ordan anlayın gerisini.
Sosyal medyadan girmişsin konuya durum bundan ibaret kalmıyor malesef, okuldaki eğitimi öğretimi dışında gereksiz işlere gereğinden fazla kafa yorup enerji harcayan bir kitle de mevcut. Madem ´ben´ ile başlayan cümleleri çok seviyosun senle ilgili bi şey de ben söyleyeyim; Instegramlardan kızlara bakmak konusunda nutuk atacak insanları itham edecek son kişilerden biri olduğunu düşünüyorum, rencide etmemek adına sebebini belirtmeyeceğim.

Alman modeli konusunda haklısın, en azından ders yükü daha fazla olduğu için boş işlere ister istemez daha az vakit kalırdı sistem o yönde ilerlese. Serbest bi model olması daha hoş tabi ama bilinç ve farkındalığı olmayan bir üniversite gençliğinde korkunç sonuçlar doğuruyor. Kaçabildiğimiz her dersten kaçıp gitmediğimiz derslerin yoklama listelerini doldurmak gibi huylarımız varken kimse aksini iddia edemez. Dolayısıyla 20 yaşını geçmiş insanların da çalışmak için iteklenmeye ihtiyacı olabiliyor malesef. Kaçımız almadığı herhangi bi dersi sıkı sıkıya takip etmiştir sorgulamak lazım. İngilizcenin teknik resimden daha önemliymiş gibi görünmesi de sektörde öğrenemeyeceğimiz bi şey olmasından kaynaklı, teknik resim okuma/çizme çalışırken de iyi kötü ilerletilebilecek bir yetenek. Yine de temeli okulda öğrenilmeli ki yıllar geçse de kaybolmayacak sağlam bir birikim yapılmış olsun.
KBLYMN
(08/10/2017 - 00:10)
Alptekin hocamızın bi lafı vardı "bu internet adamı profesor yapar" diye. O yuzden herkesin herseye erisimi aslinda cok kolay, kim hangi alanda kendini gelistirmek istiyorsa o alana kanalize olup kendini gelistirebilir. Bu kisinin iradesine ve kararliligina baglidir. Tabiki kisiler bunu tercih etmeyedebilirler. Dersler ve icerikleri muhim ve egitim elzemdir fakat dogru yetistirmek, vatanina milletine faydali olma arzusu icinde bir nesil yetistirmek daha elzemdir. Bu konuda Alptekin hocama tesekkuru bir borc bilirim. Cunki bahsettigim olgulari ne internetten ne derslerden ogrenebilirsiniz.
bakaramakara
(08/10/2017 - 02:00)
ALPTEKİN HOCA YAZIYI OKURKEN UTANMIŞTIR !!!
Abi ne boş saçmalamışsın. Hani saçmaladın hocanın ismini niye veriyosun. Bari hocanın ismini vericeksin neden saçmalıyorsun. Saçmalamamış olsaydın hani hocanın ismini versen saçmalamış olmazdın. Baba akü yoq.
İnsanlarla ciddi bir şekilde oyun oynayıp dalga geçtiğini düşünmeye başladım. Sosyal deney felan mı yapıyosunuz ekibiniz kaç kişi.
Vito Corleone
(08/10/2017 - 02:18)
Bugün öğrenciler saat daha 9 daki derse yetişemiyor sen ne diyorsun bee. Bunun erken kalkmayla uyanamamayla bir alakası yok. Ben öğleden sonra 13.00da başlayan derse geç kalanı da gördüm. Nedenini sen düşün öyle oku
cntr
(08/10/2017 - 10:04)
Amerika termo 2 ile mukavemet 2´yi birlikte aldırmamakla şunu söylüyor. Artık tercihini yap. Devir her şeyde uzmanlaşma devri değil . İnsanların temel ihtiyaçlarını giderdik. Artık konforu için uğraşıyoruz. Bir alanda uzmanlaşman lazım diye mesaj veriyor. Gereksiz şekilde ders yükü altında ezilmeni istemiyor.
alttandersalanjojuk
(09/10/2017 - 23:06)
Bu sefer 3 cümle okudum kaçtım...
tsigalko
(10/10/2017 - 06:13)
yazıyı okumadım yorumlar daha eğlenceli :)

Yalnız şuna takıldım "Instegramlardan kızlara bakmak konusunda nutuk atacak insanları itham edecek son kişilerden biri olduğunu düşünüyorum, rencide etmemek adına sebebini belirtmeyeceğim." cevap hakkı doğmuş ama pas geçmiş :)
maqnet0
(10/10/2017 - 15:14)
Yukarıda bahsi gecen bütün dersler odtü ve itü dahil birçok üniversitede zorunlu olarak okutulmaktadir.Bu derslerin seçmeli olması bizi ne diğer ögrencilerden ne de diye üniversitelerden daha iyi yapmaz.Bu dersler temel muhendislik dersleridir ve acilen tekrar zorunlu hale getirilmelidir keza birçok hocamiz da bu durumun büyuk bir eksiklik oldugunu söylemektedir.
RadarX
(10/10/2017 - 15:56)
Seçmeli derslerden önce var olan zorunlu derslerin öğrenciye ve endüstriye vereceği katma değer sorgulanmalıdır. İçini katma değerle doldurmadıktan sonra öğrenciye eziyet ve zaman kaybından başka bir şey sağlamaz.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.