usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
nasıl çalışmalı
merhaba arkadaşlar, 2014 makine girişliyim ve işin gerçeği üniversitede resmen duvara tosladım. ilk yıl liseden gelen temellerle fizik 1 mat 1 mat 2 fiz 2 derslerini geçtim, statikten kaldım, yaz okulunda alıp kılpayı geçtim..

trajik hikâye bundan sonrasında başlıyor, üstüste 2 yıldır sadece bir dersten geçebildim. mukavemet, dinamik, termodinamik, hepsini 4´er kez aldım ve bir kez bile geçemedim.

çalışmadım, ilgi göstermedim ya da kimisinde derse gitmedim. hep cesaretimi kıran bir şeyler oldu. bir tek malzeme 1´i ikinci alışımda geçebildim.

artık farkındayım ki bu dönem de bu derslerin hepsinden geçemezsem, üniversite maceramın sonuna geleceğim

bu uğurda aldığım karar derslere gerçek anlamda vakit ayırmak, her derse gidip hocaları can kulak dinlemek

fakat, bu derslere nasıl çalışacağımı bilmiyorum. derslerde not tutmaya çalışacağım, bu notları tekrar etmek yeterli mi? bu derslerin kitaplarını almalı mıyım? ya da internetten sorular bulup onları çözsem yeterli gelir mi? kısacası işin püf noktasını hiç bilmiyorum. şimdiye kadar basmakalıp soru bankaları, öyle böyle geldim buralara kadar fakat üniversitede herhangi bir yol gösterici kalıp olmayınca ne yapacağımı şaşırdım...

kıssadan hisseye vizelere, finallere nazır hazırlanmalı, özellikle bu dersler için? belki aynı durumda olup da kendini çekip kurtarmış biri vardır, ya da hiç bu durumlara düşmeden takır takır geçmişler. önerilerde bulunursanız çok sevinirim..


gönderen: t_ice17 - 19/09/2017 - 15:35
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Drimmadyre
(19/09/2017 - 15:46)
Kimi dersi iyi, kimi dersi kötü harf notlarıyla hep bir şekilde geçmeyi başardım. Kitap hiç kullanmadım. Derslere gittim, not aldım. İlk haftalar hiç tekrar falan yapmadım. Sadece vizelere bir hafta kala kendi notlarımdan çalışmaya başladım. Bazı derslerde hazır notlar satın aldım. Özellikle hoca eğer belli bir defter notunu takip ediyorsa kırtasiyeden gidip o notu aradım.

Bu çalışma sistemi belki bana özeldir bilmiyorum, böyle yaparsan kesin geçersin diyemem ama ben böyle böyle geçtim hep. Başarılar.
talisca
(19/09/2017 - 16:31)
Bu konuda dikkat çekmek istediğim husus insanı ders çalışmaya iten arkadaş ortamının vuku bulmasıdır efenim. Saygılar
faxtr
(19/09/2017 - 17:51)
Bende aynı senin gibiydim. Okulu 6,5 senede bitirdim.
İlk sene sadece fizik 2 den kalmıştım.
Daha sonra az da olsa ilk seferde geçtiğim dersler oldu. 2. ve 3. ye aldıklarımı hep aynı hocadan almaya çalıştım.
bir kere kalınca az çok tahmin ediyorsun nerelerden sorabileceğini.
Misal makelleri 4 er kez Ferhat hocadan aldım. Derse gidip kendim not tuttum.
Zaten termo, akışkanlar, makel gibi belli başlı dersleri geçince seçimlikleri, projeleri rahat geçersin.
Sadece derste tuttuğun notlarla yetinme. Aldığın hocaların önerdiği kitap, ders notu vs bulup çalışmanı öneririm.
Star fotokopi hala duruyorsa ordan da not alıp çalış mutlaka
pack
(19/09/2017 - 19:11)
Buranın kurdu ol yeter, A305 te takıl gecersın derslerı
Kimi7
(19/09/2017 - 19:50)
bu uğurda aldığım karar derslere gerçek anlamda vakit ayırmak, her derse gidip hocaları can kulak dinlemek yeterli olur kardeşim. ama ozi.alp daha detaylı yardımcı olabilir
......
(19/09/2017 - 20:39)
Okulu genelde dc cc alarak zamanında bitiren biri olarak yazıyorum. 4 yıldır hiçbir derste not tutmamışmdır. Her döneme bu arzuyla başlasamda bunu beceremeden bitti okul. Şimdi öncelikle yapman gereken şu derste not almasanda bazı derslere gitmesende hiçbir şekilde dersten kopmayacaksın. Yani derste hoca bisey anlatırken Çince konuşuyormuş gibi hissetmeyeceksin. Çalışma temposunu buna göre belirleyebilirsin. Bi hafta gittin o derste anlatılan hiçbirşey sana anlam ifade etmiyorsa senin için tehlike çanları çalıyor demektir hemen o derse yoğunlaş ve kurtar. Eğer her gittiğinde konudan 3-5 biseyler kapiyorsan sıkıntı yok vize haftası çalışması ile o ders halledilir demektir. Ayrıca her dönem aldığın derslerin çıkmış sorularını a305ten al. Her vize final dönemi çıkan sorular yazılır buraya son 4yilda o hoca ne sormuş onları dönem başında indir bilgisayarına. Sonra o derse gittiğin zaman zaten hoca tam orayı anlatırken o soru aklına gelecek ve o dersi iyi dinleyip işi halledeceksin. Bunun yanında derste not tutan birinden notları ara ara al çünkü vizeden hemen önceki hafta bulamayabilirsin. Son olarak dersi iyi takip eden arkadaşlar edin sınav gecesi ve sabahı kütüphane de oluşan sinerjide sende bulun :) sinavda çıkacak sorularda cevaplarida ordaki son yardırmalarda gizli :) Son olarak şunu söyleyeyim bu bahsettiklerim dersi öğrenme değil dersi geçme stratejileridir ve mezun olduğun gün pişmanlık yaratır. Sadece dersi geçeyim yeter diyenler uygulayabilirler. Ek olarak şunu da söylemeden geçmeyelim yukarıda bahsettiğim tarz ile bu bölüm derslerinden her dönem aldığın 7dersin 6sını geçersin. Sakın 27krediyi doldurmamazlık yapma okulda dersi kolay geçiren hoca var zor geçiren hoca var üstten alırsın bi bakarsin o gece iyi çalışmışsn dersi geçersin bi bakarsın hoca geçen seneye çok benzer sormuştur dersi geçersn bi bakarsın hoca aşırı kolay sormuş geçersin. Yani geçersinde geçersin arkadaş deneyin bol bol ve okulda takılmaktan hocalarla sohbet edip vakit geçirmekten vazgeçmeyin. Derste sıkıldığınız nice hocanın sohbeti muhabbeti çok şekerdir. Şimdi sohbet edebildiğimiz bu insanlar nice makaleler yayınlamış doktora yeterlilikler vermiş nice bildiriler patentler yapmış insanlardır onlarla sohbet bos zaman geçirme değil kendini geliştirme olur.
RHINO
(20/09/2017 - 05:06)
Kardeş bende dersleri dc ve cc olarak geçen bir öğrenciydim. Hatta hoca maktasda bana hangi notu istiyorsun deyince cb yeter demiştim o da bana al hadi BB olsun demişti. Ne derse gider gitsem de en arkada dinlemez ne not tutardım. Nede sınavlar önceden çalışırdım. Okulu zamanında rahatça bitirdim nasıl mı? Tek bir faktör var kardeşim benim için. Arkadaş çevresi. Her ne kadar derslerden kopuk da olsam sınav öncesi bir arkadaşı bulup gel kanka bunu bana anlat derdim. Kanki bi soru bana çözsene derdim. Bunları da genelde son gün yapardım. Gerçi tüm arkadaşlarım benim gibi olduğu için aramızdan biri bir derste mutlaka bilgi sahibi olunca her ders için hep ortak bir çalışma söz konusu oluyordu. Anlayacağın arkadaş ortamı bana okulu zamanında bitirmeme vesile oldu. eğer yalnız takılsaydım eminim 2 sene en az uzatırdım. Neyse tavsiyem sana derslere git arkadaş kazan not tut beraber çalışabileceğin arkadaş bul. He yukarda arkadaşın yazdığı gibi A305 i iyi kullan.
talatabi
(20/09/2017 - 19:03)
1- Eğer tek başına bir şey yapamıyorsan o zaman sen de tek başına yapma, herkesin dediği gibi bir arkadaş çevresi edin. kendi dönem arkadaşlarının ve senden sonra gelen dönem öğrencilerinin whatsapp gruplarına gir, o gruplarda hiçbir şey yapmasan bile sınava çalışma sorularının, hocaların çıkar dediği yerlerin, hatta direk sınav sorularının döndüğünü göreceksin. bu dersleri geçemediğin için çok büyük oranla kendinden 2-3 yıl önceki nesillerle birlikte okuyacaksın ama dert etme, arkadaş ol arkadaş edin. arkadaşlarını sadece sömürü amaçlı görürsen de bu iş olmaz bunu da söylemiş olayım. unutma ki arkadaş demek her şey demek

2- Mümkün mertebe bütün derslere gitmeye çalış. gittiğin derslerde düzenli not tut. düzgün defter kalem çantan olsun ki not tutmak çile olmasın, renkli kalemler, kaliteli uçlar-silgiler bile not tutma şevkini artırıyor not tutmasan bile dersi dinle,uyuma.

3-Derste önlere oturmaya çalış. gerçekten derste en başarılı olanlar öndekiler olur çünkü asıl muhabbet orda döner, hocayı iyi dinlersin, diğerlerinin sorduğu soruları ve gelen cevapları daha rahat duyarsın. ayrıca önde oturduğun için derste uyuman daha zor olur. en iyi tarafı da tahtayı net görürsün önde yer bulamıyorsan o derse erken git ki yer bulasın. arkadaş edindikçe zaten arkadaşına yer de tutturursun, önde oturman kolaylaşır.

4- Hocaların dersi işlerken kullandığı ve takip edilmesi için önerdiği kaynakları (kitap, not, vb) gerek hocadan gerek arkadaşlardan öğren. pahalı kitapları hemen almak yerine gel a305 e sor, sana ucuza veya bedavaya kitap bırakacak bi sürü insan var.

5- Hocanın verdiği ödevleri yapmaya çalış, bunlar azımsanmayacak ek puanlar getirir, bazı hocalarda %20 lere kadar ortalamaya etkisi olduğu için vize yerine bile geçer. ayrıca ödev yapınca aslında dersin o haftalarına da çalışmış oluyorsun. bir çok hoca verdiği ödevlere benzer soruları sorar sınavlarda.

6- A305teyim i çok sık kullan. gidemediğin ders için bile şu ders şu hoca şu hafta ne işledi, neler anlattı diye soru sor. illaki cevap alırsın. bu sitede hocaları tanırsın. soru şekillerini, verdiği ödevleri yapmayı, sınavına nasıl çalışılması gerektiğini direk yaşamış kişiler anlattığı için aslında çoğu zaman güvenilir bir kaynak oluyor :D

7- Gerçek hayatta seni okuldan soğutan şeyler neler, ilişkilerin mi , geç kalkıyor olman mı, arkadaş çevren mi , bağımlılıkların ve alışkanlıkların mı ? tespit et ve bunları azaltabiliyorsan azalt, azaltamıyorsan kontrol altına al. ders zamanı derse git.

8- Eğer bunlar sende başarılı olursa sen de zor durumdakilere aynı şekilde yardım et.

9- İşte tüm bunların gerçekleşmesini istiyorsan bunu duvarında paylaş ve sevdiğin 50 kişiyi etiketle
t_ice17
(22/09/2017 - 17:08)
hepinize çok çok teşekkürler ediyorum. tüm tavsiyeleri uygulamaya çalışacağım, güzel bir yıl olması dileğiyle hepimiz için
admin
(26/09/2017 - 17:37)
http://www.a305teyim.com/cikmisss/tumu

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.