usis - mkm
ucuncubinyil.com
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
iş arayışı
Arkadaşlar yaklaşık 4 aydır iş arıyorum ve artık umutlarım tükendi. Eğer (tercihen otomotiv alanında) çalıştığı firmada AR-GE departmanında CAD (NX, Catia, Solidworks) CAE (Ansys Workbench) çalışan alımı yapılacaksa mesaj olarak iletişim bilgilerini verirse çok sevinirim.


gönderen: Vampir - 13/02/2019 - 10:36
 İlan Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
Vito Corleone
(13/02/2019 - 10:49)

Ooo o da bişi mı ben 13 aydır arıyorum kardeşim umudunu yitirme. Bu devran bir gün döner bana da bir yarım bir de açık ayran :)

Moralini bozma manasında saçmaladım yoksa bu kadar soğuk espri yapmam :)

kskn
(13/02/2019 - 11:30)
Şansınız yokmuş arkadaşlar sanırım bence vazgeçmeyin.2 ay ben de sürüyle yere başvurdum ama sonunda 3 farklı firmadan aynı anda iş teklifi geldi birisini seçtim. İlk işiniz ise çok seçici olmayın derim. Gördüğüm kadarıyla ne bildiğin önemli değil ne kadar çalıştığına bakıyor çoğu yer.İş alanı seçin ama iş seçmeyin başlarda. 1 1.5 yıllık tecrübe bile daha sonra iş seçebilme potansiyeli kazandırıyor size.
Görünmezadam
(13/02/2019 - 12:15)
@kskn kesinlikle katılıyorum söylediklerine. İlk işlerde tecrübe edinmeyi göz önünde bulundurun ve çalışkan olun. Şuan yaptıklarımı görseydiniz ‘ bu kadar okuduk bunun için mi ‘ derdiniz. Gemiden de mezun oldum ve gemide sök tak yapıyorum, her gün yağlı tulumumu giyip makine dairesine gidiyorum mühendislik diplomalarıyla. İleriki işlerde bu günlerin faydasının olacağından şüphem yok İnşalah. Başlangıcı nasıl olursa olsun yapın, diğer kapılarda zamanla açılacaktır. Ama umudunuzu yitirmeyin.
Vito Corleone
(13/02/2019 - 12:59)

Kardeşim bana CAD kullanabileceğim bir yer gösterebilir misiniz deneyim istenmeyen?

Hatta deneyimsiz yetiştirilmek üzere analizci arayan bir yer olsun maaş filan istemiyorum hatta sigorta masrafını da ben kendim ödeyeceğim

Vito Corleone
(13/02/2019 - 13:06)

Ankara´da olması da fark etmez. Ben zaten şu işleri yoluna sokayım yüksek lisansı filan bitireyim kaçıcam bu İstanbul dan. O yüzden Ankara Ankara güzel Ankara der öper başıma koyarım hiç sıkıntı olmaz.

ozcetin10
(14/02/2019 - 03:24)
13 aydır iş arıyorsanız kendinizi bir sorgulayın.
123ffttmm
(14/02/2019 - 06:30)
Sakarya´da Optimak var, siteyi inceleyip uygunsa iş başvurusunda bulunun derim. Atöyle tarzı bir kurum 20 küsür mühendis çalışanı var. İlginizi çekerse.
hsnfrt
(14/02/2019 - 07:51)
şu postları görünce ciddi manada geleceğim adına endişeleniyorum. vito başkan kaç aydır iş bulamıyorsa biz nasıl bulacaz . çokiyi cvlere sahip olan mezunlar var böyle kaçaydır iş bulamıyor insan bi demoralize oluyo doğrusu acaba ben nasıl bulurum uzunbisüre sonra bulsam nerede bulurum ne kadar bi maaşla bulurum gbisinden türlü türlü soru işaretleri dolanıyo kafamda.Allah herkesin gönlüne göre versin arkadaşlar herşey nasip kısmet tabi nihayetinde
texas18
(14/02/2019 - 09:33)

kskn
(15/02/2019 - 01:46)
Vito geçen aylarda Kale firması tecrübesiz mühendis alıyordu Yapı statiği hakkında bilgisi olan ingilizce bilen bir de askerlik. Geçen sene Ansys programı ve cad programlarından biriyle ilgisi olan tecrübesiz yetiştirilmek üzere eleman aranıyordu.Bizzat başvurup girmiştim.8 ay sonunda çalışıp askerlik sebebi ile ayrıldım.Yine geçen seneydi sanırım Gurbetçiler Plastik Simens Nx Programını bilen tecrübesiz eleman arıyordu. Ve yine geçen sene şuan ismini hatırlayamadığım Pendik Teknoparkta tecrübesiz catia da 2D bilen biri aranıyordu.Bundan sonra ki yazacaklarım iş hayatımda ki tecrübeler zamanı olan mezun olacak arkadaşlar okuyabilir isterlerse.Bir fikir olur.

PART 1

İlk işim Catia´da 2D teknik resim çizmekti. İlk girerken kendi kendime dedim ki ya bu 2D işi tekniker işi değil mi.2 Yıllıklar bu işi yapıyor.Hem de bana ilk 2 ay deneme dediler belki maaş bile vermeyeceklerdi. Kendime pek yediremedim. 1 ay teknik resim çizdim sadece. Sonra bana 3D catia da bazı dosyalar verip bunlarla oynamamı istediler. Baktılar ki yapabiliyorum. 2 ay sonunda bazı tasarımlara destek olmamı istediler.Bu arada iş silah tasarımı pek anladığım bir alan da değil.Tabi deli gibi silah forumlarına ,sitelerine üye oluyorum (Çoğu site Türkiye´ye yasaklı.Abd silah forum sitelerine ulaşamıyorsun neyse VPN falan çözdük işi).Neyse bir gün geldiler namlu üretim yöntemleri ile ilgili bir sunum hazırla dediler.Hazırladık beğenildi. Yine bir gün aralarında konuşuyorlar patronlar.Bu analiz işini kime yaptırsak namlunun,kızağın,yatağın,iğnenin,kundağın falan.Dışarı yaptıracağız tabi bilen yok firmada.Ben atladım ansys biliyorum biraz zaman verirseniz yaparım. Yapabilir misin diye sordular tekrar.Neyse verdiler bana basit bir parça. Tabi baya zorladı.Sonuçta çalışma mekaniğini tam olarak hala anlamamıştım silahın.(Silah 12.7 DNSS yani döner namlulu silah gatling olarak belki daha çok bilinir ve Milli piyade tüfeği parçaları.)İnternette baya araştırdım hala bir şey bulamamıştım pek.En son patronun yanına gittim araştırmalarımı anlattım bana destek olmaları gerektiğini söyledim. Belki hiç araştırma yapmasam hoşuna gitmeyecekti ama baktı ki baya bir araştırmışım sonuç yok ,yardımcı oldular.Sonuç olarak analizlerini de yaptık.Bu arada firma öle kurumsal falan değil.Çalışan sayısı da çok değil.Bir müddet sonra firma ortaklarıyla anlaşamadı ve maaşlarda sıkıntı çıktı ben de ayrıldım.Ama orada 5 6 ayda kazandığım tecrübe ve kendine güven beni gaza getirdi.Ve referansları da kapmıştım.Çünkü ayrılırken firmadan ne kavga ile ne dargınlıklarla ayrılmıştım.Ve ilk 2 ay maaş almadım.

PART 2

Şimdi bazı arkadaşlar yukarıda ki okuduklarını görüp ulan enayi miyiz hem 2 ay maaş almayacağız hem 5. 6. ayda firmada sıkıntı çıkacak ayrılacağız böle iş mi olur diyebilirsiniz.Hikayenin 2.kısmına geçelim. Ben o işten ayrıldıktan sonra kendi kendime tecrübeliyim diyorum ve tecrübe isteyen yerlere bile başvuruyorum.Sonuçta 6 ay çalıştım ama dolu doluydu.Neyse 1 2 hafta geçti geri dönüş yok tabi ki firmalardan. Bir ilan gördüm ANSYS ile ilgilenen Solidworks ile ilgilenen tecrübesiz mühendis aranıyor.Başvurdum ama içimden yine tecrübesiz ve yine acaba ilk 2 ay deneme mi olacak dedim.İsteksizdim.Neyse başvurumdan 1 gün sonra aradılar çağırdılar gittim.Konuştuk ilk 2 ay deneme ama full maaş.(Denemeden kasıt sözleşme imzalattırılıyor ve isterse seni 2 ay içinde koşulsuz çıkarabiliyorlar.)Kabul ettim.Tabi onlar sizi arayacağız iyi günler dediler.Ben ofisten çıkar çıkmaz referansı aramışlar yani bir önceki işimde ki patronu :)Patronda beni aradı seni sordular dedi.Dedim övseydeniz patron bol bol:)Neyse girdik işe. İş Solidde tasarım ve ANSYS de analiz.Firma yine küçük hatta öle küçük ki 3 kişiyiz :)) 3 kişiden 2 si patron biri ben.Proje ofisi gibi bir şey ama tabi Teknoparkta olunca insana güven veriyor.Neyse çalışmaya başladık işler aşırı yoğun canım cıkıyor. Patronlar iş bağlıyor çok nadir analize yardım ediyor gerisi bende.3 4 ay geçti maaşta sıkıntı yok.Bu arada proje ofisi dedim ya her ay farklı projeyle uğraşıyoruz.Yani bir gün ısı değiştirici tasarımı,analizi bir gün susturucu tasarımı,analizi başka bir günde lift tasarımı analizi falan.Her akşam evde ünide çalıştığımın 2 katı ders çalışıyorum :) 4.ayın sonunda bir akşam telefon çaldı.Yine eski iş yerimden patron arıyor.Biz işleri düzelttik geri gelebilir misin?Geçmiş ayın tüm maaşlarını da ödeyeceğiz dediler.Dedim olmaz burayı bırakamam ayıptır insan yarı yolda bırakılır mı falan.O zaman bize akşamları yardım et işten sonra eve gidince teknik resimleri ve tasarımların analizlerini yap falan.Kabul ettik.Hatta hafta sonu ofislerini gidip 2 günde orada takılıyordum.Bu böyle bir 4 ay sürdü.İçimden diyorum ulan bu kadar çalışıyoruz da kazandığımız da öle efsane bir şey değil ne yapıyorum diye.Sonra bir yandan diyorum sabır geleceğe yatırım.Neyse eski patronların işi 4 ayda bitti.Normal işime devam ediyorum derken askerlik falan geldi burayı hızlı geçeyim ben işten ayrıldım.Askerden döndüm yine bir iş arayışı e tecrübe artık baya bir var.(Baya derken de ilk iş 6 ay 2.iş 9 10 ay falan)Sıfırdan başlamak olmaz 2 ay iş aradım ama bir yandan endişeliyim geri dönüş sıfır.Kurumsal yerlere normal yerlere her yere başvuruyorum.Sonuç olarak kurumsal bir firmanın AR-GE departmanında yine öyle çok yüksek olmayan bir maaşla başladık.Devam etmekteyiz.Ama bu sefer de 2.işim olan yere dışarıdan bazı projelere destek veriyorum ara ara.Kimi zaman ücretsiz kimi zaman ücretli ama hepsi bilgi katıyor.

PART 3 SONUÇ

Evet arkadaşlar aşırı bir uzun yazı oldu ben olsam okumazdım :) Buradan size çıkarmanızı önereceğim sonuçlar.

1-ilk işiniz kurumsal olmasın.Neden mi? Çünkü kurumsal firmada herkesin bir işi vardır ve sizi asla başkasının işine karıştırmazlar.Ve tek bir alanda gelişirsin ki geliştiğin alanda seni her zaman tatmin etmez.Ama küçük firmalarda (küçükten kastım 50 çalışanı olup kurumsal olmayan firmalar da var) çoğu olaya müdahil olur işin çekirdeğinden yetişirsiniz.Yine bir THY örneği vereyim.Bir arkadaşım 5 aydır THY de çalışıyor maaş efsane imkanlar efsane çalışmak sıfır. Neden? kadrolar şişirilmiş.Adam 5 aydır sadece 1 sunum yaptım full yatıyorum hiç bişey yapmadık daha diyor.Üstüne üstlük sunuma da 3 kişi verdiler yanıma diyor.Ya arkadaşım girişken değil ya da gerçekten o kadar çok gereksiz adam alıyorlar ki verecek iş yok.Bunu başka arkadaşlardan da duymuştum.

2-Girdiğiniz her firmada kendinizi sevdirin.Ben mühendisim diye yüksek gezmeyin.Kendinizi ezdirmeyin de bu arada. Dengeyi kurun. Ve olumsuzluklarla karşılaşsanız bile güzellikle halledin.Kimseye rest çekmeyin.Firmalarda dikkat ettiğim, en sevilmeyenler ya çok konuşup hiç iş yapmayanlar ya da hiç konuşmayıp kendisi mühendis olduğu için göğü yarattığını zannedenler.

3-Girişken olun.Bu benim işim değil bulaşmayayım demeyin.Ama girişken olurken de yine güzel bir uslupla ben bu işi hallederim diyin.Tabi şu da var her işi bir müddet sonra size de yıkabilirler.Gerektiğin de YİNE güzel bir dille bu işi şuan yapamayacağınızı elinizdeki işlerde efektif olabilmeniz için kendinizi onlara ayırmanız gerektiğini söyleyin.

4-Bir de şuna karar verin genç yaşta az maaş az efor daha çok sosyal hayat mı. Yoksa gerçek bir mühendislik iyi bir para iyi bir gelişim VE ilerleyen yaşlarda sosyal hayat mı :)Şöyle söyleyeyim.Mühendislikte bence şu olay maalesef yok.İyi maaş alayım, eve gelince çalışmayayım,mesaiye kalmayayım üstüne üstlükte mühendis olarak gelişeyim :) ilk 10 yıl iyi bir emek vereceksin ki sonraki yıllar rahat edesin. Yada kpssye gir memur ol başlangıç için iyi maaş al.Ömür boyu rahat yaşarsın ama maaş belli yere kadar artar bu da bir seçenek.Mühendislik ne kadar yaparsın o ayrı.

5-Güler yüzlü olun kimseye zarar gelmez:)

Kendi çapımda tecrübeleri mi aktardım elimden geldiğince.Okuyanlara şimdiden teşekkürler.Yazım kuralları ve noktalama işaretleri için özür diliyorum.En yakın zamanda eksik olduğum bu alanda kendimi geliştireceğim :)Çalışma hayatında ve okul hayatında herkese başarılar dilerim.

müslüm
(15/02/2019 - 03:28)
@kskn o kadar zahmete girip tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Bir solukta okudum :)
KBLYMN
(15/02/2019 - 03:41)
@kskn kral eline sağlık valla o kadar yazmışsın çok faydalı oldu.
Vito Corleone
(15/02/2019 - 04:01)

@ksn eline sağlık
Bu arada Kale´yle ilgili dediğin ilan buysa (https://www.kariyer.net/is-ilani/kale-quattro-kompozit-a-s-structural-analysis-engineer-2165207) deneyim istiyorlar sanki ama acaba senin dediğin başka bir ilan mı?

"Geçen sene Ansys programı ve cad programlarından biriyle ilgisi olan tecrübesiz yetiştirilmek üzere eleman aranıyordu.Bizzat başvurup girmiştim.8 ay sonunda çalışıp askerlik sebebi ile ayrıldım." dediğin yer neresi? Belki yine arıyorlarsa bir bakayım.


Vito Corleone
(15/02/2019 - 04:06)

Yazını da okudum, şunu diyeyim ki öyle kurumsal bir yer filan aramayı geçtim senin gibi çizim ve analiz çalışabileceğim bir yer olsa diyorum. Maaş filan istemem üstüne bir de kendi sigorta paramı da kendim veririm. Sorun maaş ya da firma seçiciliği değil, keşke kendimi sinin gibi geliştirebileceğim bir yer olsa...

Normalde suratsız gezen ben, mülakatlarda güler yüzlü, istekli, uzlaşıcı oluyorum. Yumurcak oluyorum yumurcak. Valla ben de şaşırıyorum halime ama yavru kedi gibi oluyorum. Jilet gibi de takım elbisemi giyip, traşımı da olup öyle gidiyorum mülakata; ama 1 ay geçiyor "maalesef başka biriyle yolumuza devam etme kararı aldık" diye mail geliyor. Ben de basıyorum küfürü daha napim. Ama artık daha da başvurmuyorum burama kadar geldi.

hsnfrt
(15/02/2019 - 07:11)
@kskn kral ellerine sağlık yav üşenmemiş yazmışsın tecrübelerini bi ara bitmesin istedim başta üşenmiştim okumaya oysaki :D deneyimlerinden biz de nasiplendik iyi oldu azçok kafamızda bişeyler oluştu teşekkürler tekrardan :)
kskn
(16/02/2019 - 17:01)
Yorumlarınız için teşekkürler.Faydalı olduysa ne mutlu bana.

@Vito kale ilanı o değil benim ilan kapandı.Yine yapısal analizdi ama kaleaero idi kale kompozit değildi.İlan Türkçe´ydi ve tecrübe süresi yazmamışlardı.Sadece ansys bilen ingilizce bilen ve yapısal analiz ile uğraşmış bir arkadaş arıyorlardı.

Maalesef o 8 ay çalıştığım yer eleman aramıyor.Çünkü ben askerlik için ayrılırken yerime bir arkadaşımı önermiştim ve onu işe almışlardı.Arkadaşımla da konuşuyorum eleman aramayı geçtim, AR-GE işini biraz yavaşlatıp İSTKA projesi üzerinde değişik bir alanda ilerliyorlar :) Tabi arada kaynayan ben oldum dışarıdan iş yaptık 1 2 tane ama artık kesildi kapımı çalmıyorlar pek:)

Umarım gönlüne göre bir işe girersin Vito. Biz de tüm a305 ailesi olarak senin adına seviniriz burada.

Herhangi bir sorunuz olursa arkadaşlar özelden buradan sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.
Vito Corleone
(17/02/2019 - 00:59)

Çok sağolasın keskin ağabey :) İşin gücün rast gelsin inşallah. Can-ı gönülden başarılar dilerim.

Nfk1234
(17/02/2019 - 02:35)
Hic bunlara gerek yok
Yuksek lisans ile erasmus degisimi ile almayaya gidin orada kalin. Yuksek lisans ogrencileri 90 gun calisabiliyor. Birdaha gelmeyin 1euro olmys 7 tl
doph
(17/03/2019 - 07:05)
Merhabalar,

2018 Ağustos ayında mezun oldum,3 ay iş aramaktan sonra Manisa’da HMS Makinada Kalite Güvence mühendisi olarak işe başladım. İş yerimiz Havacılık ve Savunma Sanayi üzerine çalışıyor. Ben şirkette TAİ ürünleri ile ilgileniyorum. Size şunu söyleyeyim ilk 1-2 yıl mahvedecekler sizi hele ki çalıştığınız yerde ki insanlar DEU-EGE mezunu olunca araya fesatlıklar ego savaşları girecek ve sizi alt edecekler çünkü tecrubesizsiniz. Dişinizi sıkın dişleriniz kiralacak seviyeye dahi gelicek ama sabredin çünkü gün gelecek siz emreden kısım olacaksınız. Türkiye piyasası durgun olduğu için kaçmaya yeltenmeyin derim. Allah herkesin yardımcısı olsun.(KEŞKE MEZUN OLMASAYDIM DİYECEKSİNİZ)
mecanical
(12/04/2019 - 15:55)
.

Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.