usis - mkm

AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLARAK MÜHENDİSLİK ve MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNDE DEĞİŞİM
Prof . Dr Yunus A. Çengel


DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLARAK MÜHENDİSLİK ve MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNDE DEĞİŞİM

Mühendislik dinamik bir disiplindir,ve değişim mühendisliğin özündedir.Eğer herşey mükemmelliğe ulaşmış ve piyasaya yeni ürünler sunulmayacak olsaydı, mühendislere de ihtiyaç kalmayacaktı. Mühendislik eğitimi de güncel kalabilmek için mühendislik pratiğine ve değişen dünya şartlarına uyum sağlamak durumundadır. Mühendislik eğitiminin değişime açık olması ve kendini yenilemesi ABET 2000 kriterlerinin de bir gereğidir. 21. Yüzyılda karşılaşacağımız kritik problemler birçok branşın kesim noktasında olacak, ve en önemli buluşlar bu problemlerin çözümünden çıkacaktır. Bu da son yıllarda ilgisiz gibi görülen birçok sahanın birleşiminden oluşan biyoteknoloji ve nanoteknoloji gibi çokbranşlı programların oluşumunu netice vermektedir. Bu yeni çokbranşlı ortamda başarılı olabilmek için mühendisler bazı temel becerileri kazanmak zorundadır. Artık takım halinde çalışma, etkin iletişim kurabilme, yeni teknolojileri tüketici, iş, hükümet, ve medya çevrelerine anlatabilme, ve problemleri sosyal, çevreye etki, ve etik açıdan değerlendirebilme, yeni mezunlardan beklentiler arasına girmekte, ve geniş tabanlı ve çok yönlü bir eğitim norm haline gelmektedir. Bu sunumda modern dünyada mühendislik pratiği ve eğitiminin genel gidişi ve yeni yönelimler anlatılacak, ve mühendisliğin nasıl insan merkezli, keyifli, ve daha cazip bir meslek haline gelebileceği tartışılacaktır.

7 ARALIK CUMA

15:00-17:00

C-BLOK KONFERANS SALONU


gönderen: sTaRs - 04/12/2007 - 20:24
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:

HİÇ YORUM YOK, İLK YORUMU SEN YAP!

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.