usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
yıldız teknik üniversitesi "ücretli" bahar şenliği boykot!



Yıldız Teknik Üniversitesi Kulüpler Birliği tarafından düzenlenen bahar şenliği öğrenciye yönelik sosyal bir alan olmaktan çıkıp ticarethaneye çıkar amaçlı bir etkinliğe dönüşmüştür. Üniversitenin kulüpler birliği aracılığıyla gerçekleştirdiği bu organizasyonu BOYKOT ediyoruz. SATILAN BİLETLERDEN HİÇ KİMSENİN ALMAMASINI TALEP EDİYORUZ Bahar şenliğinin tamamen ücretsiz ve kariyerist kulüpler birliği ile değil öğrenciler tarafından koordine edilene kadar boykot çağrımız devam edecektir. BOYKOT VAR!

Not: Hak verilmez, alınır!..


gönderen: mmoytuogrenci - 02/05/2013 - 21:36
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
mmoytuogrenci
(03/05/2013 - 00:08)
Facebook linki:

https://www.facebook.com/events/147619872084636/?fref=ts
n\a
(04/05/2013 - 00:58)
şunu samimiyet ile söylüyorum bu şekilde protesto edenler her sene çıkıyor ama ne hikmet ise bu protesto eden arkadaşlar en ön sırada herkesten fazla ´kopuyor´.birde çıkmış mmo nun ismini karıştırıyorsunuz.mmo nun değerini düşürmekten başka bişe yapmıyorsunuz.eğer protestonuzda ciddi iseniz şenliğe ´gelmeyin´ ki adam olduğunuzu görelim.
mmoytuogrenci
(04/05/2013 - 01:09)
kimler geldi söyle yoksa iftiracı olduğunun sebebidir bu?
hölülü
(04/05/2013 - 10:30)
madem böyle olmasını istemiyorsunuz siz birşeyler yapın parasız ona gidelim. herşeye karşı çıkıyorsunuz ama hiç bir konuda icraat yok
MonacoDoooM
(04/05/2013 - 10:58)
harbi ya hep lafsınız babacım ya hep protesto edin herzaman karşı çıkın ama icratınız "0". sızden hiçbişey olmaz.
sklorenkima
(04/05/2013 - 11:53)
o zaman siz düzenleyin bedava konserr.sürekli bi eleştiri bi muhalefetlik.istemiosanız gelmeyin arkadaş
n\a
(04/05/2013 - 12:08)
isim vermek ne kadar doğru bi davranış olur bunu bu tartışılır.ben sana gördüğümü söylüyorum geçen senin kollektif arkadaşları.nasıl becerdiyseniz mmo temsilcilği almayı.ayıp ya.gidin kendi eleştirinizi yapında mmo gibi bi kurumu bu işe karıştırmak nedir.birde şu boykot sayfanızda ve festival etkinlik sayfanızda yazılanları okudum.adamlar gayet güzel açıklama yapmış sizi davet etmiş.ama sizin amacınız yanlış olduğunu düşündüğünüz birşeyi düzeltmek değil.siz resmen birşeylere ikna olmamaya odaklanmışsınız ve sürekli akla uygun olmayan cevaplar vermişsiniz.
gnta16
(04/05/2013 - 13:30)
arkadaş şenlikler hiç güzel olmamış, ben bide buna para verip gelmem, itüfest bomba olmuş ona para verip gitmek daha mantıklı. Burda şenliklere toz kondurmayanlarında ne çıkarı var bu işten bilmiyorum ama arkadaşlar lütfen objektif olalım, paralı olmasını geçtim geçtiğimiz 2 senedeki ytüfestin yanından geçmiyor bu seneki festival (bkz: körler sağırlar birbirini ağırlar)

gnta16
(04/05/2013 - 13:32)
boykot moykot bunlarda yalan işler , milleti gaza getirip kendileri uygulamaz bu insanların, istemeyende gitmez zaten
Van Buhran
(04/05/2013 - 14:54)
La bi gidin uludagin yaptigi festivale sonra her bahar ordasiniz. Ne itu ne ytu yapamiyor bunu. Gerci uludagda da 2 senede bir falan oluyor ama ucretsiz oluyor. Saniyorsam ogrenciler organize ediyor. Gecen yil gittim burdada solemistim sanatcilar cok iyi degil ama o ortamda pekde ilgilenmiyosun zaten. Sabah cikin yarismalara katilin. Takim kurun paintball kapismasi yapin. Sonra orada binlerce cesit yemek yapan yer var ne yicem diye sasirirsiniz hepsi cok ucuz yemeginizi yiyin cayinizi alin gidin ogrenci guruplarinin anfisi var orada tiyatro yada canli performans izleyin. Hatta kalkin sizde peeformansinizi gosterin. Daha sonra oraya carsi kurmuslar gecin alisveris yapin. Hayatta almam dedigim tip tip seyler satiliyor ama bakmasi bile zevkli. Ve konser zamani yaklasiyor istediginiz kisi cikana kadar lunParkta eglenin. Sonra biranizida alin hoop konsere. İste senlik bole yapilir. Nerde bunlar itude ytu de? Adamlar gazeteye ilan veriyorlar mak muh araniyor parentez aciyolar uludag unisi haric diye ama bu adamlar yapiyor valla senlik. Ha simdi bazilari da der o zaman kalk sende hazirlada gelek. Anlatmak istedigim ben sen baskasi bole yapamaz demek degilki. Bunlara izin vercek yetkilimiz varmi? İsin kolayina kaciyor. Ustelik organizatorler varken ogrenci ciksa bende yaptim dese hadi yuru gi diyecekler neyin kafasini yasiyosunz. Elestiren adamda icraat yokta sizdemi var. Ya bi gidin tam kole olmusunuz. Verin 10 tl nizi gidip aptalca bi festivale.
mmoytuogrenci
(04/05/2013 - 18:50)
Üniversite festivalleri üniversite öğrencisine yönelik olur. Her türlü organizasyona, şirket patronlarına ayrılan paralar varken birliğin bunu sorması gerekir yönetime neden öğrenci festivaline bu kadar para ayrıldı diye o zaman. Bu kadar banka şirketleri okula reklama gelirken, okulda bu kadar film çekilirken, reklam panoları firmalara kiralanırken alınan paralar nereye gidiyor diye sorması gerekir.Bir konser algısıyla bir konser furyası yaratılarak bu para meselesinin önü aşılamayacak ve hedef kitlesinin %99’u öğrenci olan bir şenlik gelen sanatçı üzerinden piyasa haline döndürülerek, ücretli, hedefsiz alanlar haline gelecek. Halbuki şenlikler hakkındaki görüşlerimizi belirttik. Bu tarz etkinlikler paranın öğrencinin cebinden çıkmadığı sponsorlarla anlaşılıp konser ücretlerinin karşılandığı tarzda etkinliklerdir. Ancak buna karşı durulmadığı için ‘’daha iyi sanatçı’’ bahaneleriyle bu alanda ticarethane haline dönüştürülmeye çalışılıyor. Birçok gelen konsere 20-30 lira gibi ücretler verilerek gidilebiliyor. Peki şenliklerin amacı konser mi yoksa adında da anlaşılacağı gibi ‘’şenlikli bir gün mü?’’ Bu ayrıca gelen sanatçılar üzerinden de yeni bir kültür oluşturacaktır. Üniversite şenliğine destek vermek için ücretsiz veya çok cüzi fiyatlarla gelen sanatçılar, bu algıdan dolayı menajerleri tarafından oluşturan piyasa mantığıyla klasik konser alanına dönüştürülmeye çalıştığı görülmektedir. Buna karşı çıkıyoruz ve düzeltene kadar bu yüzden BOYKOT diyoruz.
n\a
(04/05/2013 - 19:27)
siz şunu anlamamışsınız.bu şenliği yapan okul değil kulüpler birliğidir.yani öğrencilerdir.burada yapılan şenliğe okulun desteği yoktur bunu artık anlayın.burada sorulması gereken okul neden destek vermiyordur ki bunu bende sizin kadar merak ediyorum.burada sizin yaptığınız 6 aydır şenlik için çalışan derslerine girmeyen sosyal hayatını askıya alan insanların emeğine saygısızlıktır bunu anlayın artık.şuna inanın şenliğin ücretsiz olmasını herkes istiyor.diyorsunuz ya daha düşük sanatçılar gelseydi ücretsiz olsaydı diye.burada söz sizde değil,çoğunlukta.daha önceden yapılan şeyler bunlar ve kimsenin memlun kalmadığı bir durum bu.neyse ben ne dersem deyim farketmez siz yine yok harç parası yok şu parası yok bu parası nereye gidiyor diyceksiniz.şu boykotunuzda ne kadar ciddi olduğunuzuda şenlikte göreceğiz zaten
mmoytuogrenci
(04/05/2013 - 19:34)
Etkinliğin ücretli olmasına dair yapılan savunmalardan biri de okulun bu etkinliğe destek olmamasıdır. Bu doğrudur ama burada ki sorumlulukta Kulüpler Birliğine aittir. Kulüpler birliği her gün bir başka bankanın okulda cirit attığı, panoların reklamlarla doldurulduğu ( Oda komisyonumuzdan istenen günlük afiş ücreti: 500 TL civarı), salonların kiralandığı bir alanda temsil ettiği öğrencileri arkasına alıp okula senede bir kere düzenledikleri şenlik için neden para verilmediğinin hesabını sormak yerine öğrencilerden para toplama kararı almıştır. Kulüpler birliğinin öğrencileri arkasına alarak bu konuda baskıcı bir rol oynaması gerekirdi. Üniversite festivalleri üniversite öğrencisine yönelik olur. Her türlü organizasyona, şirket patronlarına ayrılan paralar varken birliğin bunu sorması gerekir yönetime neden öğrenci festivaline bu kadar para ayrıldı diye o zaman. Bu kadar banka şirketleri okula reklama gelirken, okulda bu kadar film çekilirken, reklam panoları firmalara kiralanırken alınan paralar nereye gidiyor diye sorması gerekir.
mmoytuogrenci
(04/05/2013 - 19:35)
Geçen sene konser sonrası 100-150 bin tl para arttı. Para arttığı biliniyorsa neden ücretli yapıldı?

Bu gelir ssg ye aktarıldıysa da insanların onayını almadan neden böyle bir şey yapıldı?

Bu yılın gelenleri geçen yıla göre daha vasat demekki maliyet daha düşük olacak? Bu halde para toplanmasının sebebi nedir?

Ayrıca Kulüpler birliğinde neden sadece 7-8 kişi var? Neden bütün kulüpler yok. Bütün kulüpler yoksa neden bunun adı birlik? Hepsini geçtim.

Bu okul yönetiminin festivale bütçe ayırmamasını neden kulüpler birliği eleştirmiyor?

Okulda her gün bir banka cirit atıyor, panolar reklamlarla doluyor, bu paralar nereye gidiyor?

Üniversite öğrencilerine yönelik 1 tane etkinlik düzenlenirken bundan neden para talep ediliyor?
mmoytuogrenci
(04/05/2013 - 19:40)
Bu arada belirtmemiz gerekiyor ki; burada şenlikleri organize eden birlikteki arkadaşlarımızı suçlamıyoruz veya itham altında bırakmıyoruz. Yaratılmaya çalışılan algıyı ve belki de paranın girmediği tek alan olan şenlik geleneğini korumak istiyoruz. Bilgilerinize.
n\a
(04/05/2013 - 19:54)
biraz önce de yazdığım gibi okulun destek vermeme sebebini bende senin kadar merak ediyorum.bu soruları cevaplayacak kurum sks dir.istersen oradan öğrenebilirsin oradaki insanlar şeffaf insanlardır.bildiğimi söyleyim sana.kulüpler her sene etkinlikler için bütçe talep ederler.bu bütçe paraları vakfın hesabındaki paralardır(şenlikten aktarılan paralardır yani).sadece ssp ye aktarılmıyor o paralar.kulüpler birliğinin çalışma şeklinide başkandan öğrenebilirsin.sayfada görmüştüm görüşmeye davet etmiş sizi.inan şenliğin ücretsiz olmasını bende sizin kadar istiyorum.
emre
(04/05/2013 - 20:18)
diğer üniversitelerden örnekler;

orta doğu teknik üniversitesi - ücretsiz
ege üniversitesi - ücretsiz
dokuz eylül üniversitesi - ücretsiz
istanbul üniversitesi - ücretsiz
marmara üniversitesi - ilk 4 konseri kendi öğrencisine ücretsiz
ankara üniversitesi - kendi öğrencisine ücretsiz
hacettepe üniversitesi - ücretsiz (2012) bu sene ücretli olmuş.
erciyes üniversitesi - ücretsiz
çukurova üniversitesi-- ücretsiz
akdeniz üniversitesi - ücretsiz
bolu abant izzet baysal üniversitesi - ücretsiz
afyon kocatepe üniversitesi – ücretsiz
balıkesir üniversitesi - ücretsiz
kocaeli üniversitesi - ücretsiz
çanakkale on sekiz mart üniversitesi - ücretsiz
sakarya üniversitesi - ücretsiz
pamukkale üniversitesi – ücretsiz
selçuk üniversitesi-- ücretsiz
trakya üniversitesi - ücretsiz
muğla üniversitesi - 2010 da yapılan boykottan sonra ücretsiz
MCsas
(04/05/2013 - 22:32)
@emre 2 sene çukurovada okudum. bahar şenliklerinin konserleri ücretlide oluyordu. örneğin 7 konserin 3 ü ücretsiz 4 ü ücretli şeklinde. bu sene de benzer bir uygulama yapılacakmış dedi arkadaşlarım ama... bilmiyorum bu bilgileri nereden aldın artık... Öte yandan ortaya kaliteli bi iş çıkacaksa o emeğin karşılığı olan makul bi ücrete razı olunabilir bence.
emre
(05/05/2013 - 03:45)
@MCsas,

http://eksisozluk.com/bahar-senligi-70-tl-olan-universite--3819108
koektsch
(05/05/2013 - 10:09)
Eğer okulun 10binlerce lirasının eğitim dışında harcanmasını talep ediyorsanız, artık ´eğitim´den dem vurmayın.
Festivalin öğrencinin ücretsiz katılabileceği bir hak olduğu nereden çıkıyor? Diğer okullar böyle yapıyor diye doğru olan bu mu? Çoğunluk ne zamandan beri doğrunun ölçütü oluyor?

İki ihtimal var;
1. Festivali okul düzenleyecek ve öğrenciler ücretsiz girme "hakkı"nı elde etmiş olacak. Ve bu sayede okulun 10binlerce lirası eğitim dışında harcanmış olacak.

2. ´Öğrencilerin dayanışması´ ile bir festival düzenlenecek, standartlara göre makul bir fiyat ile öğrenci katılım sağlayabilecek. Ve bu sayede okul, parasını eğitime harcayabilecek.

Bir tercih yapın. Benim tercihim ikincisi.
Eğitim dışında o kadar şeye harcanıyor zaten biraz da bizim keyfimize harcansın demem.
Eğer bir mücadele yapacaksam, okulun parasını ya eğitime kazandırma ya da öğrenci için olan ´kalıcı´ gereklilikler yolunda olur bu çabam.

ozcetin10
(06/05/2013 - 01:00)
bu klüpler birliği falan para almıyorsa bu işlerden ne olayım, ulan adamların her türlü imkanları var nasıl oluyor anlamıyorum. ayrıca bu kvk tarzı gruplar da çok gereksiz bence.
Van Buhran
(06/05/2013 - 03:48)
Okulun egitime para harcamasi su siniflardaki projeksiyon aletleri ise pehh senlik bedeva olsun. Bedava olmayacaksa olmasinda gozunu sevdigimin okulu egitime para falan harcamasin.
Burden
(06/05/2013 - 08:42)
Yıllardır bu şenlik bedavaya yapılabiliyordu da şimdi mi yapılamıyor? Parayla yaptınız da kalitesi mi arttı? Yemişim öyle kaliteyi be: Ozan Doğulu, Kenan Doğulu ...

Bedava yapıp herkesin katılımını sağlayabileceğin bir etkinliği parayla yapmakdaki mantığı açıklar mısınız?

Ben açıklayayım. RANT.

Ben 8 senedir bu okuldayım. Bir kez para vermedim. Kendi okulumun şenliğine para mara vermem. Kapıda izbandut gibi adamların durmasını ve bana bilet sormasını ben istemiyorum. Eskiden MFÖ gelirdi, Yeni Türkü gelirdi ama para falan vermezdik. Deli gibi de eğlenceli geçerdi. Üniversite öğrencisinden para isteyecek zihniyet gelmesin zaten.

İllaki para verip izleyecem o zevki yaşayacam diyorsan bir ton etkinlik var. İllaki Ozan Doğulu Atiye dinleyeceğiz biz diyorsanız yürüyün gidin ya gerçekten. Dangalak dangalak işler yapıp bir de bunu normal göstermeye çalışmayın.

Yarın bir gün tuvalet kapısına turnike koysalar. Büyük 1 küçük 50 kuruş yazsalar. Yemin ediyorum onu bile savunursunuz.
attis
(06/05/2013 - 11:36)
"YTÜ Öğrencisine
Kombine 10 TL

Dışarıdan ve mezun katılımcılara
Günlük 20 TL
Kombine 40 TL´dir."

40 lirayı vereceğim, şenlik alanına girmek isterken güvenlik görevlilerinin saygısız tavırlarına, itiş kakışlarına, alkol kontrollerine maruz kalacağım . . .

sonra İsmail YÜKSEK Hocayı göreceğim şenlik alanında, muhtemelen yanında yine Muş, Bitlis, Karaman gibi bir üniversitenin rektörü, arkasında koruma-danışman-yardımcı statülerinden onlarca kasvetli takım elbiseli her an tetikte insan, "bakın hocam nasıl bir okuluz, of of şu şenliğe bak, gençler rahat rahat geziyorlar, eğleniyorlar, şurada da bir kapalı havuz var, soralım eğer bayanlara ayrılan gün değilse bir gidip ona da bakalım, onu da görelim" cümleleri eşliğinde yanımdan geçip gidecek İsmail Hoca . . .

bu sırada kapıda okulun süper yetkili güvenlik görevlileri öğrencileri "koyunları ahıra sokar" misali keyfi olarak "sen gel sen gel sen gelme" diyerek şenlik alanına sokmaya tenezzül ediyorlar, kimlik kontrolleri had safhada, bir kaç gün evvel Twitter´dan İsmail Hoca´ya eleştirel bir twit atan öğrenciyi arıyorlar, şenlik alanına girmeyecek o öğrenci, tabi birde marjinal gruplardan bir kaç öğrenci var, onları da arıyor güvenlik . . .

konser başlayacak, İsmail HOCA sahneye çıkacak, Kenan DOĞULU´ya çiçek verecek, "Yıldızlı gençler, hoşgeldiniz" diyecek, kendi öğrencisinden para almak ona hiç mi hiç koymayacak . . .

ve ben, o sırada konseri izliyor olacağım, verdiğim paraya değil, bu okulda geçirdiğim eski güzel huzurlu günleri düşünürken bugün karşılaştığım manzaraya üzüleceğim . . .

yazdıklarımın birilerince dikkate alınacağını, bir şeyleri değiştireceğini bilsem daha da yazacağım ama bilirim bir iki gün sonra unutulacak, göz ardı edilecek . . .

günün birinde YTÜ´den soğuyacağım aklımın ucundan dahi geçmezdi . . .

okulu bugünlere getiren herkese, başta İsmail Hocaya, SKS Başkanına, yönetimine, yandaşlarına, destekçilerine, hepsine, sevgiler . . .


bado
(06/05/2013 - 15:55)
Bu okulda hayatını muhalefet olmaya adamış insanlar oldukça herkesi memnun etmek kesinlikle mümkün olmayacaktır. O yüzden isteyen konserine gider isteyen boykot eder. Kim nasıl eğleniyorsa... :)
koektsch
(06/05/2013 - 15:55)
attis ne yaptın öyle ya ağlamak üzereyim şu an . . .
silici
(06/05/2013 - 22:41)

luaxelit
(08/05/2013 - 17:48)
http://www.haber7.com/egitim/haber/939274-17-universite-bir-istanbul-universitesi-etmedi

2013 yılı ödenekleri.
okulumuza 200 milyona yakın bi ödenek gelirken,burda şenliklerde harcanan para eğitime harcansın daha iyi demogojisi yapmayın hiç.

Zaten klüpler birliğinin bu organizasyonu yaparken okulun bütçe ayırmaması tamamiyle bir saçmalık bana göre ve hala 2. öğrenimden harç adı altında toplanan paralar,bankalarla yapılan peşkeş anlaşmaları ve panolar,standlar vsvs için alınan paranın eğitime,ar-ge´ye ve bi çok şeye fazlasıyla yeteceği bu üniversitede,mühendislerin tamamı pratikten yoksun,bilimsellikten uzak teorik eğitim alırken,sayısı sadece bikaçyüzü geçmeyen öğrenciye yemek ve ya yurt bursu sağlayan okulu da savunmayın.

bende klüp çalışması yürüten bir insanım ne kadar bütçeyle nası halledilebileceğini az çok biliyorum.
bu düpedüz rantçılıktır,soygundur.
şenliğin kalitesi zaten yerlerde.boykot kesinlikle haklı bir eylemdir.

Not:Şenliklerin kaliteli olması zaten öğreniclerin stres atabilmesi,sosyalleşebilmesi açısından gerekliliktir.Kalitenin yüksek olması, bu soygunu meşru hale getirmez,haklı çıkarmaz.
satellite
(08/05/2013 - 17:49)
attis yazının altına imzamı atarım :))
sysp
(10/05/2013 - 13:28)
Trakya Üniversitesi Şenlik Programı: ( Ücretsiz )
https://www.facebook.com/events/365687950207097/?ref=3

06 MAYIS ´´MODEL´´
07 MAYIS "GÖKÇE ve MAJESTE"
08 MAYIS "ZEFİR ve MURAT DALKILIÇ"
09 MAYIS "YÜKSEK SADAKAT ve AYŞE SARAN"
10 MAYIS "EMRE AYDIN ve OZAN DOĞULU"

Yıldız Teknik Üniversitesi Şenlik Programı: ( Ücretli )

20 MAYIS ´´EMRE AYDIN ve OZAN DOĞULU´´
21 MAYIS ´´MODEL ve KARGA´´
22 MAYIS ´´MURAT DALKILIÇ ve SAHTE RAKI´´
23 MAYIS ´´KARMATE ve AHIRKAPI ROMAN ORKESTRASI´´
24 MAYIS ´´KENAN DOĞULU ve GÖKCAN SANILMAN´´

Yukarıda Trakya Üniversitesi ve üniversitemiz YTÜ´nün şenlik programını görüyorsunuz.

Eleştirdiğimiz konulardan biri şenlikleri organize eden birliğin öğrenci düşüncelerini almadan bütün kulüpleri kapsayan bir şekilde hareket etmemesiydi. Fark ettiğiniz gibi şenliklerin ikisine de gelen sanatçıların bir çoğu aynı ve özellikle bazıları da sanki bir ´´paket programı´´ gibi şenlik listesine girmiştir. İşte burada şenliklerin nasıl piyasalaştığını görüyoruz. Şenlikler öğrenci görüşleri yerine organizasyon firmalara tarafından bir paket programı halinde önümüze koyuluyor. Bunun yanında bir diğer durumda iki üniversitenin birinde ücretli birinin ücretsiz olmasıdır.

Bunun yanında Hande Yener´in de İstanbul Üni.´deki konserinin iptali de şenliklerin nasıl bir piyasa kültürüne dönüştüğünün resmidir. İşte bu yüzden piyasalaştırılan şenliklere karşı, dayanışmalı şenlikler istiyoruz. Bu yüzden BOYKOT diyoruz...



Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.