usis - mkm
ucuncubinyil.com
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
2020-2021 güz yüksek lisans sınav mantıksızlığı
Merhaba arkadaşlar
Bu dönem yüksek lisans mülakatlarında sadece %70 ALES ve %30 AGNO hesabı ile alım yapılacakmış.

Bu olay sadece bana mı mantıksız geliyor acaba. Arkadaş teknik üniversitesin, anabilim dallarına o alanda yeterli mi değil mi bilmeden insan almak ne kadar mantıklı anlam veremiyorum. Eskiden iyi kötü bi bilim sınavı yapılıyordu. Bu dönem bizim bölümde olmayacak maalesef

Her üniversitede yapılan ortalama eşdeğer mi, anlam veremiyorum ben bu duruma.

Pandemi süreci bahane edilecek. Ama kimse kusura bakmasın ama sınav yapan okul yapıyor, mülakat yapan okul yine yapıyor.

Bizim okulumuz maalesef yine bizi düşünmüyor. Sonra yıldız ruhu. Sen okul mezunlarını dezavantajlı duruma düşürürsen kim yıldız ruhunu hissedecek.

Sizin fikirleriniz ne yönde arkadaşlar. Ben mi çok yanlış düşünüyorum.


gönderen: defansagel - 21/09/2020 - 23:04
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
defansagel
(21/09/2020 - 23:09)
Kazanacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun. Benim eleştirim kimsenin seviyesinin yeterliliği hakkında değil. Sadece yapılan uygulamayı eleştiriyorum. Yoksa kazanan arkadaşlarda da kendini yetiştirmiş, başarılı arkadaşlar illaki olacaktır.
defansagel
(21/09/2020 - 23:09)
Sonra beni linç etmeyin
Salenko
(22/09/2020 - 00:08)
Yüzde 100 katılıyorum başka başlıkta da aynısını yazmıştım. Ytü mezunu veya itü mezunu birisi burda bir taşra üniversitesi mezunuyla kafa kafaya körü körüne agno ile sıralamaya sokulması akla mantığa aykırı. Ayrıca da dal için yeterlilik de tartışmalı. Okulun altyapısı yüksek lisans sınavı yapamayacak kadar atıl mıdır. Kaldı ki belli bazı bölümler yapıyor gördüğümüz kadarıyla (örn. Aviyonik müh.)
Umarım hocalarımızın inisiyatif alarak bir değerlendirme testi yapmalarına müsaade edilir.
defansagel
(22/09/2020 - 01:28)
Bizim okulun büyük bir altyapı sorunu var, temel sebep o bence.
Şimdi eleştirsen, o kadar kişiye nasıl mülakat veya yazılı sınav yapalım diyecekler. İstedikten sonra yazılı sınavı da, sözlü mülakatı da yaparsın

Yazılı sınav mı yapacaksın. Kamerayı açık şekilde yap yazılı sınavını. Kimse kopya çekemesin, adil bi şekilde olsun

Mülakat yapsan yine aynı şekilde yaparsın.

Çok başvuru mu var, 1 hafta değil 2 hafta sürsün.
defansagel
(22/09/2020 - 01:42)
YTÜ´yü seviyoruz, ama basit problemlerin bile çözülememesi okulum adına bemi üzüyor.
Örnek vereyim .
FBE´nin sitesinde tezsiz yüksek lisans başvurularının açıklanma tarihi 21 Eylüldü. Ama sonuç filan açıklanmadı. Notları excel´e atıp hesaplasan bile 1 günde halledersin. Bu kadar basit bir şeyi yapamamak nedir anlam veremiyorum
roosevelt
(22/09/2020 - 08:47)
Mantıksız bir uygulama. Madem bu şekilde yapılacaktı, ALES, yabancı dil, AGNO, mezun olduğu okul, özgeçmiş, referans mektupları, dala uygunluk gibi kriterlerin hepsi belli yüzdelerle hesaba katılmalıydı ve şeffaf olarak açıklanmalıydı. Altyapım yetersiz, personelim az diyorsan da başvuru kriterlerini yükseltirsin ODTÜ ve İTÜ´nün yaptığı gibi. Ayrıca, eski sistem Türkiye şartlarına gayet uygun olmakla birlikte tek eksiği şart koşulan yabancı dil puanının düşük tutulmasıydı.
Physical Graffiti
(22/09/2020 - 10:39)
İTÜ´de de yapılmıyormuş bilim sınavı. Bence merak eden araştırsın, çoğu okulda yüksek lisans mülakatsız alınacak bu seferlik.

Bayburt Teknik üniversitesinden( salladım var mı böyle bir üni) 4.00 ortaamayla mezun olan birisi bize göre haksız avantaj sahibi. Bilim sınavı olmasa da ösym puanı da duruma dahil edilmeliydi.

Düzenleme: itüde yapılıyor diyenler var sakın bu yazıma bakıp mülakatınızı kaçırmayın.
geomatic20
(22/09/2020 - 10:40)
Benim ikisi de 100 lük sistemde 95 civarı ama ben de rahatsızım durumdan, mutlaka bir şekilde alan yetkinliği ölçülmeliydi.
ShukuMatraK
(22/09/2020 - 12:28)
Bende katılıyorum bu düşünceye. İyi bir kurumda yüksek lisansa girmek için sadece ales ve ortalama olması mantıksız.Baştan savma bir şekilde uğraş vermeden yapmak için yapılmış bir süreç oluyor malesef
SivaslıMakineci
(22/09/2020 - 13:05)
Physical Graffiti İTÜ´de mülakat yapılıyor
Physical Graffiti
(22/09/2020 - 15:19)
@SivaslıMakineci tıpkı bizim okuldaki gibi sadece doktora için var diye görmüştüm ben yanılıyor olabilirim. Sakın benim sözüme bakıp kaçırmayın mülakat varsa. Yanıldıysam özür dilerim. Önceki yazımı da düzelttim inşallah kimseyi yanıltmamışımdır.
mah0ne
(25/09/2020 - 11:12)
Evet mutlaka bir giriş sınavı olmalıydı. Yıldız´ı İTÜ´den bile ayıran objektif yanı bu lisansüstü için yaptığı yazılı sınavlardı bence. Yani en azından itiraz edebilirsiniz. İTÜ´deki gibi mülakatlar bile bence bir yere kadar objektif olabiliyor ve itiraz etseniz neyi kanıtlayabileceksiniz? Ama bu dönemki duruma baktığınızda hiç sınav olmaması aşırı mantıksız.
defansagel
(25/09/2020 - 20:11)
Sonuçlar bugün açıklanacaktı, açıklamayı ertelemişler :(

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.