usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
yıldız hocalarının anlamsız tutumu, okulun "ajanla
Arkadaşlar selam,

Burda kolay kolay bir şey yazmışlığım yoktur ancak bugün anlamsız şekilde hocaların öğrenci ifşalamak, sindirmeye çalışmak şeklindeki çabalarını gördükçe tadım epey kaçtı. Şu yüzyılda düştüğümüz en sıkıntılı dönemde sınavlara giriyoruz ve burda hocaların anlamsız tavırları, "ajan" öğrenciler tutması, gruplara girip bilgi toplaması ifşa ile tehdit etmesi en hafif tabirle acınası bir durumdur. Buna kızacak hocalarım olabilir ancak bu okulda iyi niyetli çok az yaklaşım gördüm ben.

5 sene evvel babam vefat ettiğinde okula gelip -ismi lazım olmayan- bir hocamıza "Babam komada derslere gelemiyorum yoklamadan bırakmayın, finale girebileyim." dediğimde, "Rapor getir bakarız" gibi anlamsız, herhangi bir vicdana sığmayacak cevap almıştım. Bu konuda bile yalan söyleyecek insanlar olduğu için ne kadar ağrıma gitse de, yine de üslubu içime sindirememiştim. Herhangi bir sorunla ilgili başvurunca 10 senedir buradasınız, kaç kere derslerden kaldınız, tembelsiniz, diye yafta yemekten sıkıldım. 3 sene boyunca okula neden gelemediğimi sormayan hocalarım "tembel" yaftası yapıştırmak için sıra bekliyorlar adeta.

Okulun yaptığı hukuksuzluklar saymakla bitmezken bize söylediği yalanlar da artık herhangi bir öğrencide sanmıyorum ki okuma isteği bıraksın. İntibak size vurmayacak diye yeni düzene geçiş sonrası kaç arkadaşımın okulu uzadı sayamıyorum. İtiraz edince sonuç aynı: "Tembelsiniz derslerden kalmışsınız bize bahane bulmayın". Arkadaşım beş parasız, okul bahçesinde çadırda yatarken bunu hiç önemsemeyen canım okulum arkadaşımın okulu uzayınca tembel olduğunu söyleyip kestirip atıyor. Kimse o adamın yağmur altında sırılsıklam olduğu için sınava giremediğini hesaba katmıyor.

Yok video kayıt alacağız, yok mikrofon kaydı yapacağız, yok şu yok bu gibi şeylerle öğrenciyi sindirmek, şarjınız biterse sınava giremezsiniz HERHANGİ BİR BAHANE kabul edilmez falan gibi şeyler demenin kime ne faydası var bunu anlamıyorum. Yapılabilecek en zor sınavları yapıyorsunuz zaten. Sizin tabirinizle "tembeliz" diye bizden hiç hazetmiyorsunuz da hem. Bırakın mezun olalım o zaman kurtulmuş olursunuz. Bu okulla ilişkim tam olarak bu arkadaşlar, mezun olayım da okul benden kurtulsun istiyorum artık. En güzel anılarımı yaşamak için girdiğim okulumdan mesleğimi yapmak istemeyerek mezun oluyorum. Hocalara laf taşıyan, yalakalık için ifşa yapan, gözünü hırs bürümüş "ajan" öğrencilerle gelecekte meslektaş olmak istemiyorum. Öğrencisi bile birbirinden bu denli nefret eden bir okulda hocaların bizi sevmesini beklemek zaten hayalcilik olurdu.
gönderen: grandesa - 15/06/2020 - 18:00
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
doktorungeldi
(15/06/2020 - 18:33)
üzerine söylenecek bir şey kalmamış @grandesa

Okulumuzun herhangi bir durum tek suçlunun öğrenci olarak gördüğü ve hiç bir kurala uymayan şekilde üzerine gittiği bir çok durumla ben de karşılaştım.

Ama hiç bir zaman öğrencilerden geri bildirim toplandığını, acaba bu sefer hata bizde mi denildiğini ne gördüm ne de duydum. Kendimi anlatmak istediğimde de kaç defa fırça yediğimi anlatmakla bitiremem. Şimdi çıkıp "hep okulda mı suç var, sen konuşmasını bilememişsindir" diyen olur. Saygımı hiç bir zaman bozmadım, buna bir çok defa tanıdığım tanımadığım kişi şahit olmuştur. Ben başkalarının da bu duruma düştüğüne şahit oldum.

Umarım en kısa zamanda olayın sınırlamak, zorlamak, yaptırım uygulamak, baskılamak ile çözülemediği anlaşılır ve bir an önce gerçekten çözme isteğiyle çalışmalar yapılır.

Okula nefret kusmama az kaldı ama o seviyeye gelmeden önce gerçekten böyle bir çalışma yapılırsa sonuna kadar dahil olmaya hazır ben ve benim gibi bir çok kişiyi tanıyorum.
Esef
(15/06/2020 - 18:56)
5 yıldır kendimi anlatmaya çalışıyorum ama bu kadar güzel anlatamadım hiç gerçekten düşündüklerimi birebir yazmışsın. Bu okulu ne öğrencisi ne hocası içinde bulunan kimse sevmiyo ama yine okulu oluşturan da biziz. Bu nefret nerde başlıyo neden kırılamıyo gerçekten çözemedim.

İşin kötüsü burdan çıktığımızda Yıldız mezunu kimliğimizi asla değiştiremicez. Kendini yersiz akıllı zanneden ya da "itüyü kazanamadık geldik işte" ezikliği skalasındaki öğrenci profiliyle ve bizi bir şey öğretmeye değer görmeyen hocalarıyla bu okulun parçası olduk ve gitgide onlara benzedik. En güzel zamanlarımı heba ettiği ve içimde kalıcı bi değersizlik hissi bıraktığı için bu okulu asla affetmicem.
Alone_Wolf_Pack
(16/06/2020 - 14:17)
Arkadaslar dediklerinizin çoğuna katılıyorum. Ama bu okulda çok iyi niyetli hocaları da unutmamak lazım. Bazı hocalar gecesini gündüzüne katıp araştırma yapıyorlar. Hatta bazıları hafta sonu bile geliyor okula. Okulla ilgili gelince evet okul bize yaptırımlar yaptı. Peki biz ne yaptık?koca bir HİÇ.Hala daha aramizda bu yaptırımlara sevinenler vardır. Biz birlik olamazsak okuldaki diktatörler her istediğini rahatça yapacaktır. Mağdurları bahanelerle susturacaklardir. Okulla ilgili tek sevindigim olay bu dönem mezuniyetin olmayacak olması. Olsa bile katilmayacağım. Elimizde bir tek Yıldız Kampüsü vardı. Onu da ilerde bir bahaneyle alacaklar. Biz yine HİÇ yaparken. Ama benden geçecek umarım hepimiz mezun oluruz ve 5 senelik emeklerimizin karşılığını alırız.

Başlığı açan arkadaşa teşekkürler.

Sağlıkla kalın.
grandesa
(19/06/2020 - 10:51)
Benzer anlamsız tutumun birkaç gündür sınav saatinde UZEM çöktüğünde yaşandığını da görüyoruz. Maille sınav kabul etmeyip yüzlerce öğrenciyi mazeret sınavına sokmaya çalışmak yine ´İyi ki Yıldızlıyım´ (!) dememizi sağladı hocalarımıza ve okulumuza teşekkürler.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.