usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
neden 3. sınıf bir okuluz biliyor musunuz?
Paramız yok diye mi? Akademisyenlerimiz bilgisiz diye mi? Kampüslerimiz mi kötü? Öğrencilerimiz mi aptal?

Hiçbiri değil. Kural koyucuların, yöneticilerin zihniyetleri yanlış, eski, çürük. Bakın bugün son gelen e-postaya, en önemli ayrıntı ne? Bu hafta deneme dersi ilan edilmiştir, FAKAT BUNDAN SONRA YOKLAMA ALINACAK HAAAAAA. KAÇAMAZSINIZ.

Yani online yapılacak, videosu vs kaydedilip izlenmeye sunulacak dersler için, dünyanın yangın yeri olduğu bu ortamda okulun en önemsediği şey yoklama alabilmiş olmak. Çünkü okul, yoklama alınan yerdir. Tanımı budur yani, yoklama alınmıyorsa orasına okul denemez.

Her sene USIS çilesi çektiren bir okulun bütün öğrencilerinin aynı anda bağlanıp görüntülü sesli konuşabildikleri bir ortamı hazırlayabileceğine inanmış olması takdire şayan olurdu, eğer inanmış olsalardı. Fakat böyle bir inanç da yok ha, bakmayın siz öngörülemeyen dediğine. Öngörülemeyen kısım dersin verilememiş olması değil; yoklamaların alınamamış olması. Bu işin sonunda derslerin verilemediği ama yoklamaların alındığı bir sistem çıkarsa ne ala!

Peki bu işin kolayı yok muydu? Yani, hem okulun kaynaklarını idareli kullanmak, hem öğrencilere ders içeriklerini vermek, belki ileride uzaktan ders için bir model oluşturmak için ne yapılabilirdi?

Dersleri sEnKrOn ile yapmak yerine, hocalar dersleri anlatırlar, videoya çekerler, gerekli döküman, slayt, video vs ne varsa bir web sitesinde (Avesis ne işe yarıyor? En kötü youtube?) paylaşırlar, öğrenciler istedikleri saatte girip dersleri izler/indirirler. Hem böylelikle sonraki kuşaklara ve diğer üniversite öğrencilerine ve hatta üniversiteyi şu veya bu sebeple okuyamayanlara ek bir kaynak yaratılmış, bu felaketten bir pozitif sonuç çıkarılmış olurdu.

Ama yok. Yoklama önemli. Atalarımız "Yoklama alınmayan okula bilgi girmez", Mustafa Kemal "Hayatta en hakiki mürşit yoklamadır" demiştir. Peygamber efendimiz s.a.v ise, "Yoklama Çin´de bile olsa gidin alın" demiştir.

Ben ise "Mahalle yanarken .... saçını tararmış diyorum". Cahilliğime verin.


gönderen: barbarbarbaros - 25/03/2020 - 13:02
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
batuhankndmr38
(25/03/2020 - 14:03)
+1
myman
(25/03/2020 - 14:57)
maalesef hem ytü hem eğitim sistemi hem de ülke bu konuya çok hazırlıksız yakalandı, ne kadar eksik olduğumuzun temelinde bu var. türkiye olarak zaten uzaktan eğitime aşina değiliz, internet alışverişi bile kaç yıl sonra aktif oldu bu ülkede. maalesef kısa vadede uzaktan eğitimin yararlı olacağını söyleyemem. buna iş hayatında evden çalışma da dahil.
DesPO
(25/03/2020 - 15:27)
Öngörülemeyen sorunlar neler? YÖK geçen hafta uzaktan eğitim kararını aldığında. YTÜ içerisinde hatrı sayılır bir süre geçirmiş her öğrenci şunu düşündü. Senkron eğitim verebilecek bir altyapımız var mı? Nasıl olacak ? Yahu bu iş USİS ders seçimine dönmesin!?
İlk haftadan görüldüğü üzere bir plan bir program yapılmış ama en temel sorun göz ardı edilmiş veya çalışır, sorun olmaz denilmiş. Sonuç malum 3 gündür plansızlık, programsızlığın seceresini sıkıntısını yaşayan garibim Yıldız öğrencileri. Hocalarımızın hiç deneyim kazandırılmadan o anki ders esnasında sistemle tanışmış olması ve bundan kaynaklanan aksaklıklar, sistemin başlı başına bir fiyasko olması, akabinde mail atılarak hocalarımızın ders başladığında bizlere link göndereceğinin söylenmesi, bundan haberi olmayan hocalarımızı dersi başlatıp öğrencilere yayın linki göndermemesi(burası çokomelli) akabinde ben dersi anlattım neden hiçbiriniz katılmadı bir sorun mu var diye sorması... Bunlar 3 gün içerisinde olanlar.
Bir çoğumuz aşağı yukarı bu sıkıntıların yaşanacağını tahmin ediyorduk. Her açıklama, duyuru ´ dönem kaybı olmaması için ´ diye başlayıp bunun için bir çaba gayret gösterildiğini anlatıyor. Doğrudur, bir çaba gösteriliyor bu konuda haksızlık edemem, onlarca ülkede alternatif yöntemler üzerine uğraşılıyor imkanlar ölçüsünde adımlar atılıyor bu süreci beraber aşacağımıza da şüphem yok fakat @barbarbarbaros seninde özetlediğin gibi tek sorun buymuş gibi yapılan açıklama, birilerinin henüz durumun ciddiyetini idrak edemediğini düşündürüyor.

mukogs13
(25/03/2020 - 17:30)
´Ancak sonraki haftalarda yoklama alınacaktır.´

Yoruma tamamen katılıyorum. Sistemin eksik olması, aksaklıklar olması, hatta yapılamamasını bile anlarım ama şöyle bir dönemde ilk madde de bu cümlenin geçmesi çok üzücü ve enteresan.

Amaç ne acaba? Bu açıklamayı yapmak zorunda kaldıkları durum ne ? Belki mantıklı bir sebebi vardır, bizim mantığımız ve zekamız yetmiyordur.
pack
(26/03/2020 - 13:45)
Olay YTU nun 3.sinif okul olmasi ile alakali degil. YTU ye 3.sinif okul diyenin agzi egilir, okulu elestirmeyin surekli her durumda.

Su an Tr nin en iyi okulu dediginiz Bogazici´nde de yoklama aliniyor yuksek lisans olmamiza, calismamiza, corona olmasina ragmen. Hoca birak dersi kendi kaydetmeyi baskasinin o dersi kaydetmesini bile istemiyor ve bunu yapan hoca dunyanin en iyi okullarinin ikisinden MIT ve CalTech Mezunu.

Sadece Tr de degil, dunyanin bircok top okulunda da bu durum boyle hatta sana soyle diyeyim Attendance yuzdelik olarak senin yilsonu notunu etkiliyor.

Sonuc olarak olay YTU ile alakali degil. Her olayda okula bok atmaktan vazgecin artik.
barbarbarbaros
(26/03/2020 - 15:09)
TR´nin en iyi okulunun ne yaptığı beni pek ilgilendirmiyor, TR´nin en iyi okulu payesi de pek matah bir paye değil zaten.

Mesele yoklama alınması değil (Onunla da ilgili sözüm var ama, sonra), mesele şu anda okulun en büyük derdinin bu olması. Şu an çektiğimiz çilenin sebebi okulun yıllardır düzeltemediği usis önümüzde dururken, sırf yoklama alma aşkıyla bu sistemi senkronlu yapmaya çalışması.

> Sadece Tr de degil, dunyanin bircok top okulunda da bu durum boyle hatta sana soyle diyeyim Attendance yuzdelik olarak senin yilsonu notunu etkiliyor.

Attendance en azından ABD´deki okulların çoğunda kesinlikle zorunlu olmayan, hocanın kendi politikasını belirlediği (notları etkilemesi vs) bir olay. Notları etkilemesi bence mantıklı bir olay. Fakat burada notu etkileme durumu söz konusu değil, belli bir yüzdede devam etmezsen direkt kalıyorsun, istersen ortalaman 100 olsun. Neyi savunduğunu biliyor musun da bu örneği veriyorsun?

Son olarak, dersinin online ortamda verilmesini kabul edip, kaydının alınmasını istemeyen hoca tam olarak yazıda belirttiğim "zihniyetleri yanlış, eski, çürük" insanlardan biridir. Neden?

1) Online ortama koyulan her şey kaydedilebilir. Sizin bunu yassah gardeşim diyerek yasaklamanız bir anlam ifade etmez. Epic fail.

2) Verdiği dersin yalnızca o sınıftaki öğrencilerle paylaşılmasını, kamuya açılmamasını istemekteki sebep nedir? Kendi bilgisine tecrübesine güvenmeyip rezil olmaktan korkması mı, yoksa paylaştığı bilgilerin daha fazla insana ulaşmasının kendi değerini düşüreceği düşüncesi mi?
bahadir123
(26/03/2020 - 15:39)
hahahahaha @barbarbarbaros çok güzel cevaplamışsın bence okurken keyif aldım :D
mukogs13
(26/03/2020 - 17:00)
@pack Neyin eleştirildiğini anlamadan bir savunma mekanizmasına geçmişsin. Derse katılımın notlarımızı etkilemesi veya yoklama alınması vs. eleştirilmiyor.

Bir çok noktadan ekonomik,psikolojik vb. etkilendiğimiz bu dönemde ilk maddenin sonuna o ibarenin konması beni üzdü.

Yoksa bizde okulun kalitesinin ve bize kattıklarının farkındayız. Merak etme.
Physical Graffiti
(26/03/2020 - 20:13)
Yoklama alınmasına karşı değilim. Yoklama video izleme üzerinden alınsın ne zaman izlersen kabul etsin eşzamanlı olmasa da ve yoklama %50 falan etkilesin ortalamayı. Herkesi geçirsinler olağanüstü durum var zorlamasınlar bizi mezun olup gidelim.
muratid
(27/03/2020 - 11:24)
o değilde @barbaros, bitireydin ya okulu zamanında, şimdi sıkıntı çekmezdin. biraz zorla kendini bitir gitsin zamanına yazık salma kendini.
barbarbarbaros
(27/03/2020 - 13:40)
@muratid, Buna pişman olmadığım bir gün yok, maalesef. Ne olursa olsun şu anda bitirmeye çalışıyorum, okulun yaptığı saçma hareketler de eskisi kadar batmıyor; ama arada bir böyle beni bile şaşırtan hareketler sergiliyorlar, ben de delleniyorum.
muratid
(27/03/2020 - 14:57)
bir an önce bitir kurtul. okul strese sokmuş seni
TEAMCAN
(01/04/2020 - 12:53)
yıldız teknik makine fakültesi 3.sınıf bir okul değildir.
diğer bölümler için konuşamam ama makine değildir. şu aşalık kompleksini üzerinizden atın bir kere ve virüs gibi sağa sola yaymayın.
barbarbarbaros
(02/04/2020 - 05:20)
Okuma yazmayı baştan öğren.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.