usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
ielts & gre
Arkadaşlar merhabalar,

Daha önceden bu sınavlar hakkında bilgi ve tecrübe edinmiş olanlar varsa bu sınavların içerikleri nedir ne değildir ?

Nasıl hazırlanmak gerekir, hangi yolları izlememiz gerekir?

Okullara göre değişmekle birlikte ideal score´lar nedir? Sizler kaç almıştınız?

Tekrar alacak olsanız neleri değiştirmek isterdiniz ?

Tecrübelerinizi bizler ile paylaşırsanız seviniriz. Tşk.gönderen: cayirbasisk - 26/02/2020 - 23:14
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Physical Graffiti
(27/02/2020 - 23:16)
İelts çalışmıştım henüz sınava girmedim ama ielts için deneme sınavların bulunduğu kitap var onlardan çalışabilirsin ieltsin kendi basımı falandı galiba. Sınavda 4 kısım vardı listening reading writing speaking. Ayrıca speaking insana karşı yapılıyor ve ayrı.

Bildiklerim bunlar ayrıca ben de hazırlanmaya çalışıyorum. Tecrübeli varsa ben de merak ediyorum.
Makine1992
(28/02/2020 - 03:25)
Okullara, burslara göre değişmekle birlikte gördüğüm kadarıyla çoğu yer 6 veya 6 buçuk istiyor IELTS´ten; 5.5, 6 ve 6.5 B2 seviyesi ve 7, 7.5 ve 8 de C1 seviyesiyesi oluyor. Ben de girmedim sınava ama Youtube´da yüksek almak için nasıl çalıştım gibi videolar da vardı belki yardımcı olur izlemen. Okulumuz Rosetta Stone uygulamasıyla anlaşma yapmış oradan veya Udemy gibi sitelerden de çalışabilirsin İngilizce, kursa gitmek gerekli midr bilmiyorum.
tuda
(01/03/2020 - 18:58)
ben 6.5 almistim, dusuk bir skor ama yurtdisi yuksek lisans icin yeterli oldu.. kursa gitmedim, 1 senelik daha evvel yurtdisinda yasamistim, o zannediyorum speakingi gelistirmis olabilir (gerci speaking de 6.5 geldigine gore cok da gelistirmemis).. kursa gerek yok bence.. videolardan not alarak calismisitm, not almaktan nefret ederim ama sonra akliniza bir sey takildiginda videodan bulmak cok zor olur.. %70 videolardan %20 thomson miydi tam hatirlamiyorum onun ielts denemelerinden, %10 da film dizi podcast diyebilirim. Tamamen bilgisayardan calistim, notlarimi kalem kagitla aldim ama.. Toplam ielts odakli calisma surem 40 gun civaridir ama tam odakli olarak 2 hafta diyebilirim.. Sinavi da bilgisayarli idp´de girdim.. Speaking sinavini yapan kadin ve diger sinavlarda duran gorevler cok yardimsever ve sicak kanlilardi..
laylonstaj
(05/03/2020 - 01:07)
Sınavı Cambridge üniversitesi hazırlıyor her yıl yani bi kitabı çıkıyor içerisinde 4 tane denemesi olan Cambridge 7-8-9-10-11-12-13-14 bunları indirip çalışabilirsin. 7 den öncesini pek tavsiye etmemişlerdi bana sınav mantığı biraz değiştiği için. Onun haricinde general ve academic olarak iki kısmı var bunlarda da listening ve speaking aynı farklı olan reading ve writing, academic de 3 tane academic passage soruyorlar konu tıp,biyoloji,mühendislik, biyografi,... olabilir. Writing de 2 tane task var Task1 150 kelime yazılması gerekiyor minumum grafik,tablo, harita veya bir üretim prosesini yorumlamanı istiyorlar Task2 de minimum 250 kelime yazılması gerekiyor ve essay olarak geçiyor belirli bir formatı var. Ayrıca https://ieltsonlinetests.com/ielts-exam-library bu siteyi kullanabilirsin. Daha önce çıkan reading passageleri oluyor ki bazen önceden sordukları parçaları sorabiliyorlar ben girdiğim sınavın readinginin bir parçasnı bu sitedeki bir denemede görmüştüm.
Gre, verbal, quantitive ve writing olarak ayrılıyor sınavda sana 5 tane 30 soruluk test soruyorlar. 2 si kesin verbal 2 si kesin quantitive diğeri verbal da olabilir quantitive de olabllir. Verbal+quantitive = 300 puan iyi puan sayılıyor. Quantitve çok kolay 170 üzerinden çok rahat 160 alınır gerisi senin mat1 çözebilme hızınla orantılı 170 e kadar çıkar. Verbal kısmı biraz zor çok değişik kelime soruları ve paragraf soruları var. Onun içinde internetten ETS nin kaynaklarını bulup çalışabilirsin en iyisi o diye biliyorum. ABD´nin asıl istediği sınav TOEFL olmasına rağmen IELTS de kabul ediliyor çok fazla okulda. 6 Çok az kısmında 6.5 büyük çouğunluğunda kabul ediliyor 7 ise Cornell gibi top okullar tarafından isteniyor. Ama bu bölümden bölüme bile değişiklik gösterebilir. Texas A&M makine müh. 6 ile kabul ederken inşaat müh. 6.5 istiyor. Ama 6.5 ile okulların %90 ından dil puanı olarak kabul edilirsin lakin şuna da dikkat etmek gerekiyor 6.5 puanın var ama Listening:7 reading:6.5 writing:7 speaking:5 bu puanlar totalde senin 6.5 almanı sağlasa bile okulların bazıları şöyle bir şart koyuyor overall 6.5 ( each section min 6) bu durumda 6.5 pek bi işe yaramayabiliyor. Son olarak hocaların da kabul etme durumu var ABD´de bir arkadaşım 5.5 puanla doktoraya kabul aldı.
IELTS ile ilgili de aklıma gelen son şey Listening bu sınavın en kolay kısmı(listening in kötü olsa bile) writing ise 6.5 ve üzeri almak çok zor en güzeli listeningi 7-7.5 seviyelerine kadar çıkartabilmek. Sıkı bir çalışma motivasyon bol deneme 6.5 alınabilir ve paper based veya internet based olarak yapılıyor ben internet based olanı öneriyorum. Reading de ekran ikiye bölünmüş olarak geliyor bir yandan soruya bir yandan parçaya bakabiliyorsun. Diğer türlü sürekli 2 sayfa çevir geri gel tekrar zaman kaybı oluyor ve internet based de önemli gördüğün yerleri çizebiliyorsun ayrıca writing de kelime sınırın olduğu için avantaj sağlıyor silmek veya bitirdiğin bir paragrafa bir şey eklemek istediğinde rahatça yapabliyorsun Ctrl+c Ctrl+v komutu aktif reading ve listening de. Speaking ikisinde de aynı farkı yok.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.