usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
toslama...
bir yanda işçiye verilir gibi mühendise verilen asgari ücret, diğer yanda hayalleriniz. bir yanda gündelik 5 tl´ye alabileceğiniz yemek, diğer yanda dirsek çürüttüğünüz seneler.

mezun olunca ve piyasayı anlayınca ki ucundan kenarından görmeniz yetiyor, bize empoze edilen ya da okul hayatımızda bizi güdüleyen hayallerin ne kadar havada kaldığının farkına varıyorsunuz. Çok mu çalışma isteğiniz var? bizim milletin o meşhur çalışma kültürü sizi sabah 8 akşam 5 insanı yapmaya itecektir merak etmeyin. buna rağmen yine de tutkunuz bitmiyor mu? yine bizim milletin o meşhur "kuyu kazma", "ayak kaydırma" alavere dalavereleri ile söneceksiniz. Mamafih sistemin dengeye ulaşması ile yani sizin "beyaz yaka" olmayı sindirmenizle son bulacaktır olay.

tebrikler. hayallerinizin deli saçması olduğunun farkına vardınız ve artık kendi konumuz havalarda değil. ayaklarınız yere basıyor yani. eskiden hayaliniz olan son model audi a4 araba şimdi yerini 15 yıllık model reno clio´ya bıraktı. hayal olan güzel, bilgili bir kadına başkası sahip oldu. hayal olan herşey uçup gitti.

şimdi geldi sıra hesap yapmaya. "ulan ben o kadar sene bu asgari ücret için mi okudum? bu koca bölümü bunun için mi kazandım bitirdim? her şey bunun için miydi" deyip, başkaları ile kendini karşılaştırmaya girişilecek tabi. diğer insanların neredeyse hepsinin hiçbir artı değer üretmeyerek devletin sırtından, insanların sırtından kazandığını görüp kendinizi onlarla karşılaştıracak ve hepten berbat bir duruma düşeceksiniz neredeyse merhava olmuş bir hale geleceksiniz.

coğrafya kaderdir. 2019 ortadoğusunda iş arayacaklar şimdiden kendisini hazırlasın. zaten 1-2 yıla sosyal patlama yaşanacaktır ülkede. hiçbir vicdan dayanamaz bu haksız gelir dağılımına.


gönderen: muratid - 19/06/2019 - 18:20
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
muratid
(19/06/2019 - 18:38)
Bundan dolayı; gerek işsizlik korkusu gerekse düşük maaş, üniversitede kopya çekmeyi kendinize hak göreceksiniz, kimseye o özel mi özel notlarınızı vermeyeceksiniz, burada paylaşım yapmak yerine kendi "rakiplerinizin" faydalanması yerine whatsapp gibi kendi küçük grubunuzda paylaşım yapacaksınız, özel sektörde de başkalarının geleceklerini gözünüzü kırpmadan söndüreceksiniz. neden? o arabayı almak için. o kadına sahip olmak için. o hayata erişmek için.
The Godfather
(19/06/2019 - 19:16)
´´zaten 1-2 yıla sosyal patlama yaşanacaktır ülkede. ´´

bunu yazdığın için birazdan hassas tayfa gelir. hassasiyetlerini yüzünden seni yerin dibine gömerler.
Vito Corleone
(19/06/2019 - 21:15)

Bunu ben yazsaydım "Sen zaten cehape zihniyetinden böyle milleti korkutuyorsun, her bir şeyimiz yerinde, zaten Avrupa bizi hep kıskanır!" deyip beni taşlarlardı.

pcgamer
(19/06/2019 - 21:33)
@muratid
kırmızı hapı damardan serum halinde vermişsin kardeşim.gerçi bu türk milletine versen de zor yutarlar.

türk milleti eğitilmezdir. bu özellik genetiğimizde vardır. hiçbir zaman o hayalini kurduğumuz amerikan sokaklarında 1 dolara benzin alamayacağız. hiçbir zaman o tarihi ve kültürüyle büyüleyen avrupa sokaklarında kız arkadaşımızla şarap içemeyeceğiz.

daima birer ortadoğulu olarak, çöp, araba, beton ve kalabalık içinde, asgari ücretle 20bin liraya aldığımız tüplü şahinimizle tezek kokulu anadolu solaklarında araba süreceğiz.

gerçeklere kızmayınız. gerçeklere yanmayınız.
gerçekler gerçekten sarsıcıdır. bunu kabulleniniz.
kırmızı habbın tadı acıdır.
makinaci651
(20/06/2019 - 00:42)
Hezeyan dolu bir yazı
alylmzdsk
(20/06/2019 - 01:05)
Hoş geldin hayallerin bedelini ödediğin kadar gerçekleşir :) Normaldir bu toslama, bizim kültürümüzün güzellikleri yanında kötü yanlarından selamlar
muratid
(21/06/2019 - 20:24)
@alylmzkdk söylediğin cümle çok tehlikeli. bedel ödemek? benim anladığım bedel ödemek deli gibi çalışmaktan geçer. bu sözü farklı olarak anlayacaklar da olacaktır. kaldı ki ytü mak müh. bölümünü kazanmak bir bedel değil mi? bölümü bitirmek bir bedel değil mi?
herkes audi alabilseydi audi almanın bir anlamı elbette olmayacaktır. bunun için daha fazla elini taşın altına koymak gerekir.

@makinacı651 kardeşim sen hele bir bitir bölümü, bir sanayiye gir çalışmak için gör ortamı, birkaç ay böyle geçsin ki ortamı kavra, sonra da bir kadından red ye mis gibi :) sonra gel burada konuş istediğin gibi.
muratid
(21/06/2019 - 20:27)
@pc gamer, ortamı toz pembe olarak görmesinler. burada alacaklrı feyz çoook çalışmaktan öte kendilerini farklılaştırmaları.

@godfather, bekliyorum hani nerede o tayfa dsadadsada
alylmzdsk
(24/06/2019 - 12:55)
Öncelikle teşekkür ederim fakat dediğin gibi bedelini ödemek demek her olay her kişi için farklı o yüzden nasıl bakıldığı önemli. Evet bu bir bedel ve aynı bedeli ben de ödüyorum fakat beklentimiz ve günümüz Türkiye şartları birbirini yakalayamıyor.

Konuşulacak yanlış çok. Saydığın durumlar bir Türkiye gerçeği aynı zamanda. Çok uzatmadan sana nacizane fikrimi söylemek istiyorum sorduğun için, beklenti ve hayattan ne beklediğin çok önemli. Ekonomist Atilla Yeşilada´nın bir sözü var bir soru üzerine,
" Ne kadar para kazanabilirim ? " diye soruyor bir takipçi cevap " Sen bana ahlakından ne kadar vazgeçebilirsin önce onu söyle " diyor. Para insanların aracı değil amacı olmuş. İç huzurun ve kendine güvenin doğruyu yaptığın sürece tam olsun. Hayatta senden kaynaklı olmayan ve değiştiremeyeceğin şeyler "kader"dir diyelim. Yanlışlarımdan ders çıkarıp daha güçlü yolumuza ne olursa olsun karakterimizden ödün vermeden ülkemiz için çabalamaya devam edelim.

Son olarak hayatta maddi olarak audi sahibi olmak istemen tabiki ufak bir heves, 1 gün kiralamanı öneriyorum, ne hissedeceksin gerçekten o kadar istiyormuymuşsun iyi bir analiz olurdu.

Yazıyı hızlı yazdım, kişisel algılama hepimiz böyle şeyler düşünüyoruz ben kendi içim de bulduğum cevapları senle paylaştım.

Herkese iyi bir yaz tatili diliyorum, Çalışanlara kolaylıklar

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.