usis - mkm

AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
yeni başlayan genç mühendisler
Beyler bu piyasadaki başlangıç maaşları nedir anlayabilen var mı, bir paket sigara olmuş 15 tl, utanmadan 3000 teklif ediyorlar! Bu kadar ucuz muyuz!


gönderen: atakn_09 - 08/05/2019 - 22:13
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Physical Graffiti
(09/05/2019 - 10:38)
Valla ne yapacağız ben de bilmiyorum. Keşke 10 bin tlden başlasak
Vito Corleone
(09/05/2019 - 15:51)

Ben 3 bin TL nin az olduğunu düşünmüyorum hatta yeni başlayanlar için 3 bin tam kıvamında diyorum. Hatta bunu hükümete muhalif olarak bilinen birisi olarak söylüyorum. Tabii ki de serbest piyasa uçmuş ve mutfak enflasyonu yüzde 40´a yaklaşmış. Tek yaşadığımdan durumun bizzat farkındayım. Fakat şunu söyleyebilirim ki;

Sevdiğin işi yapmak hayattaki en önemli şey ve bunun insan üzerinde çok ama çok büyük bir etkisi olduğuna inanıyorum. Hayatım boyunca 15 sene "Ben subay olacağım." dedim, Kuleli Askeri Lisesi zamanından bu yana asla vazgeçmedim, sonra sivil lise bitirsem bile Deniz Harp Okulu´na gittim, ora da olmadı ama sonra yine de Yıldız Makine´yi 4. Sınıfta bırakıp -4 seneyi yakmayı göze alarak- Hava Harp Okulu´na girmeye çalıştım (darbeden hemen sonra hem de ortalık karışıkken). Millet çatır çatır gözden ya da iç organlardan eleniyor filan, bende şükür hiçbir şey çıkmıyor, gözler zaten atmaca gibi attığımı vuruyorum. Ama öyle komik şeyler oluyor ki; işte demek ki Allah-u Teâlâ beni subay gibi yaratıp, bu aşkı gönlüme koymuş fakat subay olmayı maalesef nasip etmemiş, böyle bir paradoks. Artık ümidim yok, yolumu farklı çizdim ama keşke bir daha olsa, bugün bile deseler geri dön diye, yemin olsun ki her şeyi bırakır; hatta değil 3bin-5bin, 2 bin alsam da yine de ayağıma postalımı giyebilsem. Akşamları ruganlarımı boyayıp cilalayabilsem. Nuri Leflef cilaları, bilir misiniz. Ben ayağımda postal varken her adımımda öyle mutluydum ki; özellikle yazıhaneye filan giderken her topuk sesimde, içimde bandolar trompetler çalar, Harbiye Marşı ya da Kemal Atatürk Marşı gibi marşlar çalardı, elimi kolumu öyle güzel sallayarak yürür, yürürken bile ayrı bir zevk duyar, mesleğime karşı çok büyük bir aşk-ı muhabbet beslerdim.

Size bir örnek verdim, umarım yanlış anlaşılmam. Şuanda mesela mutsuzum, yüksek lisans öğrencisiyim, öyle okula gidip geliyorum. Bazen yatağa yatınca ağlıyorum, o yüzden düşünmemeye çalışıyorum. Bana 5 bin de versen 10 bin de versen duygu aynıdır. Maalesef bu düzende insanlar puanı nereye tutarsa veya hangisinin parası daha iyiyse oraya gideceksin şeklinde ayarlanmış. Ama bence önemli olan yaptığınız işten zevk almak ve aşk duymaktır. İnanınız ki mesleğinize ne kadar aşk-ı sadakat ile bağlıysanız, icra-i vuku eyledikçe hiç maaş almasanız bile o sizi doyuracaktır.

Saygılarımla

Vito Corleone
(09/05/2019 - 16:09)

Aklıma şu video geldi;
https://www.youtube.com/watch?v=z-o4gehfm10

Nerden geldik bu konuya, durup dururken ağlattınız beni :) Neyse ben gidiyorum çok ödevim var. Hadi eyvallah


muratid
(09/05/2019 - 18:22)
türk insanı senin, yeni mezunların kalitesine potansiyeline bakmaz. zaten o potansiyeli ölçecek, görecek durumda da değil ya neyse.
ksevim25
(09/05/2019 - 19:43)
Genelde seni en çok eleştirenlerden biri ben olsam da bu sefer yazini cidden begendim :) @Vito Özellikle o son kısımda yazdilarin cok guzeldi. İnsan sevdiği iş yaparsa hakikaten hem mutlu hem verimli olur çok dogru soyledin 👍👍
kskn
(10/05/2019 - 03:24)
her cümleye Türk insanı ile başlamak ... zeka!
ksevim25
(10/05/2019 - 14:36)
Her yazıda bu devlete ve millete hakaret eden hadsiz @muratid sözüm sana. Haddini bil ağzından çıkan sözlere dikkat et yazdığın yazılara bakıyorum her yazında benim devletime ve milletime ağzında irin kusuyorsun. O iğrenç ve hadsiz yorumlarını kendine sakla. Burada pek çok siyasi görüşten insanlar olabilir herkes kendi arasında tartışmalar yaşayabilir ama senin gibi Türk düşmanı terbiyesizler karşısında herkes tek yumruk olur. Bu kadar nefret ediyorsan bu milletten ve devletten tasını tarağını topla çek git nereye gidiyorsan git. Gittiğin ülkenin de vatandaşlığını alır bu devletle tüm bağını koparırsın olur biter. Senin gibilerin yokluğu varlığından bin defa hayırlıdır.
muratid
(10/05/2019 - 18:37)
madem öyle, yeni mezunlar gitsin o zaman sanayi sitelerindeki standart bir firmaya bakalım ne teklif edecekler?

@ksevim, bana argümanlarınla gel. saçmalamaktan başka bir şey bildiğin yok. kendi milletimi eleştiremiyecek miyim? site senin mi? sen hele bir mezun ol da görürsün gününü.
myman
(11/05/2019 - 12:39)
2018 ağustosta mezun oldum, askerliğim yok. 2.kurumsal şirkete bu ay itibariyle başlıyorum, şu anki firma 6000 brüt veriyordu yaklaşık, yeni yer 12000 brüt diyebiliriz. Yani iyi maaş veren firmalar var. Savunma sanayinde iyi para var diye biliyorum. Küçük ölçekli firmalarda 2000-3200 arası veriyor. Tabii ki maaşlar gittiğiniz firmanın sektör/departmanına göre bile değişebiliyor.

İkramiye, prim, yan haklar çok önemli. Çoğu firma zaten bu noktalardan ücretini yükseltiyor.

ben program bilgisinin, mesleki tecrübenin çok önemli olduğunu düşünmüyorum yeni mezunlar için. iyi bir mülakat tecrübesi + fark yaratan herhangi bir şey yetiyor. ( üniversite hayatınızdaki satabildiğiniz uzun dönem staj gibisi yok mesela. )
oliç
(11/05/2019 - 20:20)
2017 Mayısta mezun oldum, askerliğimi yaptım, arkadaş iyi sallamış 12 bin tl brüt bu devirde 10 yıl tecrübeli mühendis bile alamaz.
myman
(11/05/2019 - 23:12)
dostum yalan borcum mu var sana, istediğini düşünebilirsin. Savunma sanayinde bu ücretler veriliyor.
KBLYMN
(12/05/2019 - 11:34)
olm ben başlayamıyorum bi yerde. askere mi gitsem yükseğe mi girsem
talatabi
(17/05/2019 - 05:55)
myman e support atayım,

savunma sanayide 10 yıllık tecrübeli adama 12k brüt ü geçtim, primler yol yardımı, yan haklar vs dahil ettiğinde aylık 12k - 15k NET!! veren firmalar azımsanmayacak kadar çoktur.

Lakin üzerlerindeki sorumluluk da haliyle oldukça yüksektir.


YcanY
(24/05/2019 - 01:57)
Bu kadar ucuz değiliz tabi ama hiç bişey bilmiyoruz. Mezun olduktan 4-5 sene sonra mühendis oluyosun. YTÜ bizi mühendis yapmıyor.
myman
(24/05/2019 - 22:47)
@YcanY katılıyorum sana ama bence hiçbir kurum bir kişiyi mühendis yapmıyor, farklı bakış açısı katıyor. Kazakistandaki sanayi firmaların çoğunda mühendisler teknisyen olarak işe başlıyor ve 1 yılın sonunda bulundukları yerin mühendisi oluyorlar. Sonuç olarak, iş gerçekten işte öğreniliyor, sadece altyapısını sağlamak önemli. Üretim yapan bir yerde tornaya bakıp torna olduğunu bilmiyorsan işte o zaman sıkıntı var demektir.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.