usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
iş görüşmesine takım elbise ile gitmek
Ne düşünüyosunuz?

Bence köle üniforması bu. Bunu giymeyi reddediyorum. İş görüşmelerine okula neyle geliyorsam onunla gideceğim. Laf sokarlarsa altında kalmam istiyolarsa takım elbiseli manken satın alsınlar mağazadan.


gönderen: Physical Graffiti - 03/03/2019 - 02:26
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Magina
(03/03/2019 - 04:06)
Atölye stajımı yaparken herkes kot pantalon t shirt ile işe giderken ben 20 gün boyunca takım elbisemle gidip gelmiştim. ( Staj mülakatı dahil ). Kimseye yaranmak için değil ben kendimi öyle daha iyi hissetmiştim sen istemezsen giymeyebilirsin ama ik cılar biraz dikkat ediyor haberin olsun.
kskn
(03/03/2019 - 04:45)
Okula gittiğin kiyafeti bilemeyiz. Okula istersen shortla da gidersin spor kıyafetle de. Ama iş görüşmesine gitmenin çok dar açılı olmamakla beraber bazı görülmez kuralları vardır. Ve bu kurallar ik cı ile alakalıdır. Bugüne kadar hiç takım elbise ile gitmedim. Kot gömlek blazer ceket kot tshirt ceket.sadece kot gömlek.Kanvas gömlek.Kanvas tshirt ceket. Yani kombinasyon bollugu cok . Lakin ben ik cı olsam spor kiyafetle ya da shortla gelen birini işe almam maalesef. Bir de sacı sakalı düzgün olmalı tabi. Uzun kısa demiyorum düzgün bakımlı olmalı. Beline kadar sac ya da cok cok uzun sakal önemsiz sadece temiz ve düzeltilmiş düzgün olması önemlidir bana göre.
Physical Graffiti
(03/03/2019 - 05:36)
Bir insanın yetenek ve nitelikleri yerine giysileriyle değerlendirilmesi taraftarısınız yani?

Bildiğim iyi oldu.
cesuratmaca
(03/03/2019 - 08:08)
Her sirketin belli giyim kurallari vardir. Bunlar calisilan yere gore degisir.Nasil fabrikada koruyucu gozluk veya ayakkabi giyiliyorsa , Genel Mudurluk gibi yerlerde de takim elbise gibi kiyafetler giyilir.Calisacagin yeri secme hakkin olduğundan istedigin kiyafete uygun kurallari olan bir yeri secmeni tavsiye ederim.
matkap737
(03/03/2019 - 08:51)
git de gör bakalım noluyor
Physical Graffiti
(03/03/2019 - 09:08)
Teşekkürler. Takım elbisemi giydim direkt aldılar işe.
KBLYMN
(03/03/2019 - 09:15)
gunluk kiyafetle kotla gidiyorum. issizim xd
matkap737
(03/03/2019 - 10:33)
kardesim phsical graffitti ne kadar boş söylemlerde bulunuyorsun sen de bunun farkındasın bence
Physical Graffiti
(03/03/2019 - 11:20)
Sakin ol dostum.
mecheng35
(03/03/2019 - 11:55)
İnsanın yetenekleri saygısı ölçülemez ama ilk görünüş çok önemli bence takım elbisede düzenli tertipli havası yaratıyor en azından genel görüş bu yönde oluyor.
Physical Graffiti
(03/03/2019 - 23:32)
%100 takım elbise gerekli yha
%0 takım elbise gereksiz.

Özel firmaları bu kadar savundunuz umarım sizi el üstünde gezdiriyorlardır.
kskn
(04/03/2019 - 01:51)
Değişik bir insansın da şunun farkına varacaksın. Savunduğun inandığın doğrular her zaman doğru değildir. Ben takım elbise giymem kimse bana giydiremez gibi tavırları iş hayatında başka konularda da yaparsan pek akıllıca olmaz. Hayatında yapman gereken en önemli şey esnek olabilmek. Ya da ömür boyu baba parası yiyip istediğin gibi davranmak . Varsa imkanın hiç bu mülakat iş arayış olaylarına girme. Git firma kur ve ABD deki gibi çıplak çalışılabilen özgür bir firma ol. Ayrıca her özel firmayı da yamyam gibi görmeye gerek yok. Şu algıyı bir bırakın. Özel firmaların hepsi köle arıyormuş özel firma savunulurmuyumuş gibi gereksiz algılar. Çalışanına değer veren bir sürü firma var. Lakin bizim millet çalışmadan yata yata değer görme derdinde anlamak zor. Sonra da bir şeyler üretmekten bahsedilir.
thingsweneverdid
(04/03/2019 - 07:51)
Almanya´da çalıştığım yerde bırakın takım elbise giyeni, burada şekil olarak beğenilmeyen, bazısı pis dahi bulunan tarzda her çeşit insan vardı. Piercing veya farklı saç sakal tarzları, dağınık durandan şekillisine, yine kılık kıyafet olarak da aynı şekilde farklı farklı insan vardı. Muhtemelen çoğu da iş başvurusuna takım elbise ile gitmemişti. Amerika´da ve Avrupa ülkelerinde takım elbise "zorunluluğu" veya belirli tip kılık kıyafet yönetmeliği işi azalıyor/bitiyor gibi gördüğüm kadarıyla. Sadece özel sektörde değil, memuriyette de yine benzer bir hava hakimdi Almanya´da. Tabii eşofman veya şortla çalışıldığını iddia etmiyorum, ancak Türkiye´deki gibi katı bir tutum yok.

Geriden takip eden ülkelerden biri olarak muhtemelen bizde de bu durum ilerde gevşeyecek, öyle de olmalı. Tekdüzeleşmenin ve bu katılığın serbest piyasaya etkisi de negatif oluyor, insanlar sadece sözleriyle değil, ki bu da pek mümkün olamıyor, giyimleriyle ve görünüşleriyle de kendilerini ifade edebildikleri ortamlarda daha efektif çalışırlar. Diğer türlü farklı olana cüzzamlı gibi bakıldığı ortamda özgür düşünce de sekteye uğrar. Bu tür baskılara gerek yok, farklılığa açık olmayan toplumlarda kadınlar etek dahi giyememeye başlıyor örneğin. Zorunluksuz bir ortam oluştuğunda isteyen yine takım elbise giyebilir veya işe göre belirli kıyafetler rasyonel temeller gereği (iş güvenliği, müşterinin personele kolay ulaşımı gibi) zorunlu tutulabilir. Ama olay iş görüşmesi ise bana biraz absürt geliyor, kaynakçı pozisyonuna başvuran işçi kaynak için gerekli gözlüğünü alıp gitmiyor sonuçta görüşmeye.
Physical Graffiti
(04/03/2019 - 08:26)
@thingsweneverdid

İşte beni anlayan biri. Ülkenin ve okulun kalitesini artıracak biri. Yenilikçe düşünce budur işte, çağdaşlık budur.

Üstteki yorumları bir oku bak nasıl da bıçaklarını bilemişler stockholm sendromculuk oynuyorlar. Bu tipler hayatın her yerindedir. Ezeni savunurlar, karşı geleni, güzelleştirmek isteyeni ezerler. En çok ezilenler de bu tiplerden çıkar. Hadi yine iyisiniz belki bir firma görür sizin savunmalarınızı, ilkokul mezunu patronu 2000TLye zengin edersiniz.
retinaa
(04/03/2019 - 09:46)
Ahahahahah bir üstümdeki yoruma bak ahhahahaha adam kot pantolon ve baskılı tişört giyerek sistemi değiştirdi ahhxhaha aynen kardeşim yenilikci sensin kaliteyi arttırdın helal...
ilyas
(04/03/2019 - 10:35)
İşe girdikten sonra işe hangi kıyafetler ile gideceğini az çok kestirebiliyorsundur; iş görüşmesine de benzer kıyafetlerle gitmen uygun olur.
Temiz olmak önemli; haricini çok düşünme.
defansagel
(04/03/2019 - 11:12)
Bir mühendis alırken önemli olan o mühendisin bilgisidir, şirkete katacağı değerdir.İlk önce buna bakılmalı
Ama kıyafette önemlidir, pikniğe gidr gibi iş görüşmesine, staj görüşmesine de gidilmez.İlla takım elbiseye gerek yok, ama mühendis olsun doktor olsun her insan üstünün başının temiz, özenli olmasına dikkat etmeli bence
The Godfather
(05/03/2019 - 04:10)
Köle üniforması benzetmesi doğru. Ama köleliği sindirip, köle kıyafetini sindirememek mantıksız.

Yani hem köleliği sindirmiş olacaksın, sonra vay efendim ben köle kıyafeti giymem, normal kıyafetimle giderim, orada laf sokarlarsa da altta kalmam. Nerden baksan tutarsızlık..

Bir madende ölene kadar çalışacak bir köle zencinin, kahverengi gömlek yerine, siyah gömlek giydi diye, diğer zenci arkadaşlarına siz kölesiniz, ben köle değilim ben farklıyım demesine benziyor.

Bu işler öyle kot pantolonla bileklik takmakla olmuyor, mühendis adamlarız, bence goy goy yerine, döküman üzerinden konuşalım , hangi uygulamalar verimli, hangileri gereksiz diye.


İŞ KANUNU
Kanun Numarası : 4857
Kabul Tarihi : 22/5/2003
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 10/6/2003 Sayı: 25134
Yayımlandığı Düstur : Tertip: 5 Cilt : 42

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4857.pdf
ozcetin10
(05/03/2019 - 04:14)
kezban Roma´da...
Physical Graffiti
(05/03/2019 - 08:28)
Doğru yazmışsın @The Godfather
glsdyn
(05/03/2019 - 11:08)
Benim yıllar önce geçtiğim yollardan geçiyorsun ve sonunda muhtemelen kendini KPSS ye zorlarken bulacaksın
thingsweneverdid
(06/03/2019 - 03:47)
Güzel yazmış @The Godfather ama bence aslında bir tutarsızlık yok, örneğin siyasal açıdan bakarsak batıdaki sosyal demokratların önemli bir kısmı serbest piyasa içinde işçilerin nasıl daha iyi haklar kazanacağına dair şeylere de kafa yoruyor. Veya sendikalar, nasılsa köleyiz boşverelim demiyor. Beğenen de beğenmeyen de bu sistem içinde doğuyor, yaşamak istiyorsak da emeği satmaktan başka çare kalmıyor. Emeği satmak şu an çoğumuz için zorunluluk, bunu değiştirmek pek mümkün değil. Şartları iyileştirmek mümkün ama.

Hukuken işveren, çalıştırdığı kişilerden iş sırasında belirli kılık kıyafet zorunluluklarına uymasını talep edebiliyor, ancak iş görüşmesi için böyle bir yasal düzenleme yok diye biliyorum.
The Godfather
(06/03/2019 - 09:49)
@thingsweneverdid benim yukarıda kastettiğim; işte yasal düzenlemeleri tam olarak bilmeden burada sayfalarca kendi bildiğimizi yazacağımıza, orada meclisin çıkardığı kapı gibi iş kanunu var. ve türkiyede iş kanunu şu an yürürlükte.


Kanuna göre, sözleşme yapmadan kimse senin iş verenin olamaz. dolayısıyla sana kimse bunu giy, şunu giy de diyemez. İstersen iş görüşmesine takım elbise ile gidersin, istersen, istersen atletle gidersin, istersen kot pantolonla gidersin.

Bence de takım elbise kölelik kıyafetidir ama kıyafetin rengiyle şekliyle oynayarak hak elde edilmez. ancak komik duruma düşürülür. Adamlar anlamaz çünkü böyle ince ayrıntıları vs.

bu işler, kot pantolonla bileklikle olmuyor. çünkü karşındaki kişi iş verenin bile değil. Yani boş bunlar boş. Adam iş veren olsa hadi sen bir şekilde bunları yapsan belki mantıklı olur. karşıdaki sözleşme yapmadan işveren değil. o yüzden kılık kıyafet değiştirerek hak mücadelesi yapmak mantıklı değil.

çok kafaya takılıyorsa, kapıdan girince bir soru soracağım diyin. kıyafeti sorun. cevaba göre, tamam teşekkürler diyip çıkın gidin. bitti gitti.


not: bana sorarsanız en güzel eşofman. Bu pazarlarda satılan gri eşofmanlar var ya onlar :D sandalyede bağdaş bile kuruluyor keşke onlarla çalışsak ofislerde rahat rahat :D

KBLYMN
(06/03/2019 - 13:59)
fosforlu arizona yeşili nixe haşofman giydim. Artık bi işim var. Tişikkirlir sipirmin.
oliç
(08/03/2019 - 12:15)
Toplamda 5 iş görüşmesine gittim. 4 tanesi takım elbise sonuç olumsuz, en son normal günlük kıyafetle gittim sonuç olumlu

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.