usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
ortalama her şey mi ?
soru bu arkadaşlar aşırı derecede gerginim. şu anda bi tık daha aşağıda ama muhtemelen 2.5 ile mezun olucam haziranda inşallah. son bir stajım kaldı o yüzden bu ara hep kariyer olsun linkedin olsun başvuruyorum şirketlere uzun dönem stajyer,part time vs programım da çok tenha olduğundan. yahu adam sistemi çyle yazmış ki 50 tane kişisel soru soruyor ilk aşamada bunların biri zaten ortalama. onu işaretledikten sonra sen 2.8 veya 3ün altındaysan direk zaten sistem eliyor seni sen bir insanla bile muhatap olmuyorsun veya bir değerlendirmeye tabi tutulmuyorsun bile. şimdi bölümden yüksek ortalamalı arkadaşlarım beni yanlış anlamasın amiyane tabirle hiç birine bok atmak değil derdim aksine de saygı duyuyorum fakat bu kadar mantıksız ve ölçücülükten uzak sistem olabilir mi ya. acaba genel müdürlük yada işte üst yönetimden insanlar ik´ların bu seçimlerinden tamamen haberdar mı. koç grubundan iki şirket ve bir de mercedes pep´de bu üstte anlattığım olayı yaşadım yakın zamanda. ama diğerlerinde de oluyor. en son bugün yine o koçun bir şirketinde oldu artık iyice canımı sıktı o yüzden adetim olmamasına rağmen buraya dert yanmaya geldim. ben 50 saat seçtim bilgilerimi. tak bir otomatik mail. ikinci aşamaya geçmek için zaten 2.8 ve üzeri gpa(agno) gerekliymiş. ulan bir bak değil mi benim okulum ne bölümüm ne ben bu 4-5 senede neler yapmışım, ne kadar yabancı dilim var , avrupada erasmusa katılmışım, kaç yazılım,analiz,çizim programına hakimim, ikinci yabancı dilim nasıl. hiç zerre kadar önemi yok. bu rezillik inşallah staj değil full time iş başvurularında da böyle değildir ama hiç sanmıyorum. yahu ben hiç bakma demiyorum sana ama ben ortalamada 2.5tayım kabul. ama almancam var orta seviye gayet de native speakerlarıyla konuşurum. çok iyi derecede ingilizcem var. almanyada bmwnin iş birliği yaptığı okulda erasmus yapmışım kaç otomotiv dersi almışım orada, kaç üst seviye firmanın teknik gezi eğitimlerine katılmışım yine almanyada. ama yokkkkk. mercedes pep programına vs. başvurumun sistem tarafından otomatik olarak elenmesine engel değil bu asla. sonuçta 2.8 ve üzeri agnom yok. bireysel yazdım fazla da detaylı oldu ama ne arkadaşlarım benimle aynı sıkıntıyı yaşıyor, yaşıyordur bunu çok iyi biliyorum. adamlar kendini anlatma fırsatı bile tanımıyor. adam doğuş üniversitesinde 3 ortalama yapmış sınavlara 1 gün önceden çıkmış bakıp vs bir şekilde geçerek sadece , şimdi bu üstte bahsettiğim koç şirketinde part time dan full time mühendisliğe geçti. bu da anekdot olsun bizzat arkadaşımdır. neyse başınızı ağrıttım, helal edin hakkınızı. kalın sağlıcakla.


gönderen: Salenko - 02/03/2019 - 13:14
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
Vito Corleone
(02/03/2019 - 13:42)

Staj ve savunma san. iş için(artık illa da 3 demiyorlar, esnettiler biraz ama hala yok değil) ortalama önem arz edebilmekte. Ama ben mesela, en az 3 dedim ama bir halta yaramadı açıkçası ve ekonomik durumun son 25 senedir en kötü zamanında mezun olmuş olmam da cabası. Bizi yönetenler paldır kültür satma -ay pardon- özelleştirmeyle uğraşıp, -Cengiz İnşaat başta olmak üzere- 3 büyük yandaşa ve yandaşın yapamadığını da -ICA gibi- yabancılara yol, köprü, tramvay yaptırmakla meşgul oldukları için 1 tane bile devlet eliyle fabrika açılmaması ne üzücü.

O yüzden mezun olduktan sonra hele hele deneyim kazandıkça ortalama unutulacaktır. Gönül isterdi ki saydığın özel sektördeki firmaların kan emiciliğine maruz kalmaktansa veya İNSAN KAYNAKLARI gibi kabiliyetsiz, insan seçme özürlüsü, ahmak insanlar topluluğu tarafından hayattan soğutulmaktansa; devletin, milletin için çalışacağın bir fabrikan olsa ama...

oziman1925
(03/03/2019 - 00:58)
Sağlam referansın olduktan sonra hiçbir şeyin önemi kalmıyor kardeş bütün kapılar açılıyor. Sağlam dediğim mesleki anlamda yetkin birisinden ziyade yakın bir akraba, eş, dost tadında olmalı. Bahsettiğin koç şirketlerinden birine İzmir de özel üniversiteden 2.3 agno ile mezun yakın bir arkadaşım geçen ay uzun dönem staja başladı sağlam bir referans ile. Birkaç aya kadroya geçmiş olacak. Böyle şeyleri görünce boşa uğraşmış gibi hissediyorum. Allah yardımcımız olsun.
ilyas
(03/03/2019 - 02:08)
Ortalama iyi bir staj yeri için önemli,

İyi staj yeri iyi bir ilk iş için önemli,

İyi bir ilk iş geri kalan kariyerinizin şekillenmesinde önemli.

Elbette kariyeriniz ilerledikçe ne ortalamanızın ne de staj yerinizin bir önemi kalmayacak; ama bunlar birer basamak ilk basamağı çıkmadan ikinciyi çıkmaya çalışmak daha zor oluyor. Şahsen test ettim: çok zor. (:
Physical Graffiti
(03/03/2019 - 02:18)
Ben şunu gördüm " tanıdığınız var mı içerde?" Resmen bunu sormuşlar. Dayanamadım lafı yapıştırdım "maalesef torpilim yok"
moccaco
(03/03/2019 - 02:55)
Network olarak ne kadar insana sahipseniz o kadar şansınız var.Ama aynı işe binlerce başvuru geldiği için eleme standardı olarak en kısa çözüm ortalama oluyor.
Salenko
(03/03/2019 - 03:56)
referans muhabbetine cevaben malesef babam da memur ,hatta bütün sülalem neredeyse memur. o yüzden öyle bir referans olayımız da pek yok malesef. ama graffitiniin dediğini ben de görmüştüm. tofaşın başvurusuydu unutmuşum onu bak. ilk soru şuydu tam, tofaşta çalışan birinci derece akrabanız var mı. cevap evet ise ikinci soru seçmeli. babanız anneniz abiniz vs. vs.
kskn
(03/03/2019 - 04:51)
Salenko ortalamayı şart koşan çok yer var .Ama artık büyük firmalar birşeyin bilincine vardı. Hakkaride ki makine mühendisliği bölümü öğrencisinin ortalaması ile senin ki kıyaslanamaz. Ya da 10 15 üni şartı koyup onların ortalaması kıyaslanamaz saçmalık. Bunun farkına varmış firmalar ya 3.0 2.8 ortalama yada Üniversiteye girişteki sıralamanı soruyorlar. Mesela ilk 30 000 diyorlar. Ayrıca Forda 2.5 ile Kaleye 2.6 ile daikine 2.5 ile girmiş bir sürü insan var. Biraz senin başka konularda ki yetkinliğinde önemli. Ortalamam 2.62. Bugune kadar bir sıkıntı yaşamadım.

Referans olayı maalesef ülkede çok ön planda ona da katılıyorum. Hemen hemen her iş başvuru formunda fabrikada çalışan tanıdık sorulur .Enteresan .Ülke olarak bunu aşmalıyız.
Salenko
(03/03/2019 - 05:18)
mutlaka vardır ki var benim de tanıdığım girenler ama ben üstte de detaylıca anlattığım gibi bu sistem elemelerinden bahsediyorum birebir gerçek anlattığım mevzular. ben sistemin vs bu iş için daha uyguna dayları seçip beni daha geride olduğum için elediğini düşünmüyorum. nede yetkin olmam gerekiyor başka bilmiyorum bu saçmalıkları aşabilmek için. sanki akademisyen mi arıyorlar yoksa mesleğinin erbabı olacak insanı mı. inşallah iş konusunda böyle sıkıntılar yaşamaz hiç kimse.
anelka39
(03/03/2019 - 09:40)
"Okul bir çe­şit de­ney­dir ya da ör­ne­ğin bir asit tes­ti­dir çün­kü bir ço­cu­ğun top­lu­ma ve top­lu­mun so­run­la­rı­na uyum sağ­la­ya­ma­ya­ca­ğı bu­ra­da an­la­şı­lır."

Alfred Adler

muratid
(03/03/2019 - 12:31)
iş hayatında karşılaştınız mı bilmiyorum ama ilkokul mezunu patronların çok olduğu bir ülkede amacınız ortalama olmasın. birazcık vizyon.

sadece ortalamaya göre işe "mühendis" alınmaz. burada ikcı denen personelin kapasitesi ve bünyesinde bulunan şirketin vizyonu gerekir ama burası türkiye.

ayrıca sistemin bozuk olduğu; bir ülkede, bir eğitim sisteminde, bir üniversitede 4,00 ortalama yapsanız ne yazar yani. al kolay dersleri geç. kopya çek geç. unutacağın şeyi ezberle geç. buradaki çıktıdan "hayır" gelir mi? montaj mühendisi oluruz ancak :)

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.