usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
diferansiyel nedir?
Mühendislikte çok önemli yeri olan türev, integral ve diferansiyelin ne olduğunu ve daha önemlisi neyi temsil ettiğini arka planlada nasıl bir mantıkla işlediğini bilmenin farz olduğu bölümdeyiz. Ben türev ve integralin ne olduğunu ve geometrik yorumunu çok iyi bilmeme rağmen diferansiyeli bir türlü anlayamadım bunda ezber yaptıran hocalarımızın ve sorgulamayan bizlerin de payı var. Diferansiyelin sizler için neyi ifade ettiğini, nerelerde hangi mantıkla kullandığınızı, bir fonksiyonun x noktasındaki eğimi nedir denildiğinde türevi nasıl düşünüyorsak diferansiyelin de nerelerde kullanıldığını en önemliside mühendislikte ve matematikte neyi ifade ettiğini yazmanızı rica ediyorum. Bu konuda beni aydınlatın lütfen.


gönderen: glsdyn - 29/10/2018 - 03:07
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
gufuer
(29/10/2018 - 04:58)
x noktasındaki eğimin değerinin değişimidir diferansiyel de.

yani x arttığında o teğet doğrunun değerindeki değişim, fonksiyonunkin kendisindeki değil.
makinaci651
(29/10/2018 - 05:13)
Değişim demek fransızcadan geliyor diye biliyorum doğa olayına uygun bir matematik modelin doğruluğunu belirli şartlar içindeki değişimine bakarak kestirim yapabiliriz bunun matematikteki adı diferansiyel
glsdyn
(29/10/2018 - 21:54)
Cevaplar için teşekkür ederim yardımcı oldu, doğru yönde düşünmemi sağladı.
mustafakemalizm
(01/11/2018 - 04:32)
yıllar yıllar önce 4 dönem üst üste alıp sonunda tam ümidimi kesmişken B+ ile geçtiğim derstir. tabii o zamanlar BC BB filan yok!
glsdyn
(03/11/2018 - 10:00)
Eminim sorun sende değildir. Zeki insanlara ezber sistemini dayatırsan küfür yemiş gibi hissederler ve odaklanıp o dersi geçemezler. Bizim üniversitede dif dersi malesef ezbere dayalı veriliyor bu yüzden hiçbir mantık kurmadan ezberleyen öğrenciler AA ile geçiyor ama otomatik kontrol mekanik titreşimler gibi derslerde patlıyorlar

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.