usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
bedelli askerlik
Yorumlarınızı bekliyorum


gönderen: makinaci651 - 17/07/2018 - 15:31
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
müslüm
(17/07/2018 - 18:28)
Bence 12 ay yapan ile 5 ay yapan arasında herhangi bir farkın olmaması çok saçma. İkisi de 15000 vermesi mantıklı değildir.
makineciyiz
(18/07/2018 - 00:12)
Temelde bakarsak askerliğin Bedelli olarak yapılması da çok saçma..

Uzun dönem giden adamın doğuda en tehlikeli bölgelere giderken kısa dönemlerin daha tehlikesiz yerlere gitmesi.. Daha dooğrusu kısa dönem uzun dönem gibi birşeyin olması.. Bu da insanlar arasında ayrı bir tartışma konusu..

Bedelli ücretine gelince, bence fazlasıyla düşük bile.

Ha halihazırdaki düzende askerliğin insana kattığı birşey var mı? Tartışılır.
makineciyiz
(18/07/2018 - 00:12)
Ayrıca @müslüm bence de ikisinin 15000 vermesi mantıklı değil. Uzun dönemin 30 kısa dönemin 40 vermesi lazım. :)
Reilnas
(18/07/2018 - 00:38)
hissediyorum geliyor gelecek olan
en aşa 3 paragrafı var
tep3shir
(18/07/2018 - 02:27)
@Reilnas hahahahahaha kahkaha attım. Nerde kaldı
Vito Corleone
(18/07/2018 - 04:23)

Geldim geldim. Ama az daha bekleyin, şöyle herkes bir diyeceğini desin hele, sonra ben hepinize toptan muamele edeceğim.

16 Temmuzd darbe bittikten sonra küheylan kesilip vatanı kurtardık diye sokağa çıkan aslanlar, konu askerliğe gelince süt dökümü kediye dönüyor. Lafta vatan millet Sakarya, icraata gelince "E zaten askerlik profesyonel orduya dönemli abi yeea" diyorsunuz.

Ne yaparsanız yapın, açıkçası banene. Ama subay olursam -ki merak edenler için söyleyeyim İTÜ´de 2 tane yüksek lisans kazandım, o yüzden daha net bir karar vermedim- ola ki 10 sene sonra bölük komutanı olursam, benden çekeceğiniz var. Bak açık açık söylüyorum, canınızı yakacağım, tehdit filan da değil, direkt ne olacağını söylüyorum. Özellikle böyle sırf üniv. okumak için eften küften bölüm okumuş adamın canına okuyacağım. Efendi, saygılı adama canım feda; ama yamsuk ağızlıların ruhuna fatiha...

KBLYMN
(18/07/2018 - 04:56)
@Reilnas ula güldürdün ya bende bekliyodum xd
Vito Corleone
(18/07/2018 - 05:05)

Her sabah, sabah sporu yapacağız. Beraber yapacağız, bölük başçavuşuna bırakmayacağım bu işi. Açma germe, kültür fizik hareketleri. Sonra duş, kişisel temizlik, bakım. Tek tek tırnaklarınızı kontrol edicem, tırnağı pis adam istemem, enseniz de tertemiz olacak. 2 günde 1 eğitime çıkılacak. Çünkü şimdiki nesil börtü böcek yeşillik bilmeden büyüyor bunu çözmemiz lazım. Eğitim olmayan günlerde bol bol mıntıka temizliği yapılacak. Yerlerde, orda burda bir tane çöp, izmarit filan görmicem. Tam saatinde yatılacak, tam saatinde kalkılacak. Aranızda hala yatağını kendi toplamayanlar var. Yatak çarşafı nasıl dürülür bizzat kendim göstereceğim; ee sivil hayatta eşinize de yardımınız olur hem. Dolaplar tek tek açılacak, gereksiz eşyaları tuttuğum gibi koğuştan fırlatır atarım valla Her şey olması gerektiği gibi olacak. Ne bir eksik ne bir fazla.


doph
(18/07/2018 - 06:07)
@Vito Corleone seni bölük komutanı yapsınlar gönüllü askerlik yapıcam.Bu arada İTÜ´nün YL kayıtları bitti karar vermek için baya geç kalmışsın :)
Vito Corleone
(18/07/2018 - 06:28)

Yok kayıt yaptırdım zaten. Diğerinde de yedek 2. sıradayım. Sıra gelirse ona da kayıt yaptıracağım ama bakalım belki de okumadan bırakıp subay alımına başvurabilirim. Allah hayırlısını nasip etsin. Ama sivil hayatta kim kime tım tıma o yüzden gönlüm yine subaylıkta

Vito Corleone
(18/07/2018 - 06:34)
Bu arada tezli olunca ikisine birden kayıtlı olamıyorsunuz aklınızda bulunsun. Benimkilerden biri de tezsiz zaten o yüzden ikisine birden kayıt yaptırabiliyorum.

müslüm
(18/07/2018 - 07:13)
Bana kalsa bedelli eskerlik bile saçma. Abi para veren bedelli yapmış oluyor ama para vermeyen yani vicdani ret eden ise vatan haini muamelesi görüyor bu nasıl mantık :)
thingsweneverdid
(18/07/2018 - 08:04)
´´Zorunlu´´ askerliğin olduğu ve bunun vatan görevi olarak görüldüğü yerde bedelli çıkmış çıkmamış pek fark etmiyor bence. Hala halkı askerlikten soğutma gibi bir suç tanımı var bildiğim kadarıyla, vicdani retçilere karşı bunu kullanıyorlardı hatta ceza verebilmek adına.
SivaslıMakineci
(18/07/2018 - 11:43)
Bence iyiki de bedelli askerlik var.Vatana hizmet sadece askerlikle olmuyor.Fiyat konusuna gelecek olursak çok düşük bence 15.000 TL.
Vito Corleone
(18/07/2018 - 12:21)

Ha bu arada sizin seçtiğiniz başkanımızın müstakbel damadı, enerjinin tanımını yapabileceğine dair kuşkum olan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak beyefendi hazretleri, hayalarından dolayı çürük raporu almış. Haya demek yani ürolojiyle ilgili. Bevliye bevliye. Ama öte yandan 3 tane de çocuğu var. Yani çocuk yaparken bir problem yok, iş askerliğe gelince ürolojik çürük.

Ve bu adam şuanda hazine ve maliye bakanı oldu, paradan iyi anlıyor heralde. Kadere bakın ki; Maliye Bakanlığı -Ankaralılar bilir- KARA HARP OKULU´nun hemen yanındadır. Yani Necatibey metro durağında iniyorduk, orası zaten Devlet Mah. idi. Köşede Deniz Kuvvetleri K.´lığı vardı (Ana genel karargah). Sağa dönüyorsun Deniz Kuvvetleri´nin hemen arkasında Maliye Bakanlığı, hemen yanında da Kara Harp Okulu zaten.

Hani acaba şunu düşünmüş müdür; "ulan milletin k.çından ter akarken o yaşlarda ben napıyordum, normal askerliği de yalandan çürük raporuyla geçiştirdim" filan diye hiç vicdanından ses geliyor mu acaba?

Bu arada böylesine trajıkomik bir durumuna karşın, damadımız YAŞ (Yüksek Askeri Şura) üyesidir. Yani binbaşı, yarbay ve ömrünü silahlı kuvvetlere veren albayların durumlarının görüşüldüğü, tuğgeneralliğe terfii konuları ve milli güvenlik stratejilerinin belirlendiği toplantıya damadımız katılıp, fikir beyan edebilmektedir.

Ne acı değil mi...Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.