usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
2018-2018 güz dönemi ısı yüksek lisans soruları
Isı anabilim dalı soruları 10 soruydu 5 tane istediğimiz soruyu çözüyoruz.90 dakika.Hatırladığım kadarıyla yazıyorum arkadaşlar.

1-Adyabatik bir kompresöre verilmesi gereken iş ifadesini, enerji ve kütle denge eşitliklerini yazarak oluşturunuz.(Yaptığınız kabulleri açıkça belirtiniz)
2-Isı iletim direnci ne demektir. Nasıl hesaplanır. Bize neyi ifade eder. Soruyu bina dış cephesinde kullanılan iki farklı yalıtım malzemesi için sayısal değerler vererek izah ediniz.
3-Isı değiştiricilerinde toplam ısı transferi kat sayısı ile etkenlik neyi ifade eder? Bu iki ifadeye ait metotlar varsa hangi durumlarda kullanılmalıdırlar? Formüller ve çizimle izah ediniz.
4-Bir kanalda akan akışkanın ortalama hızını pitot tüpü kullanarak nasıl ölçersiniz? Şekil ve formüller ile izah ediniz.
5-Tüm havali sistem ile iklimlendirilmesi yapılan bir mahalde yaz klima prosesinin cihaz çiğ noktasını , BO, Efektif duyulur ısı oranı, Toplam duyulur ısı oranı, menfez üfleme sıcaklığını psikometrik diyagram üzerinde gösteriniz.(Şahsi Notum: Diyagramı biz çiziyoruz herhangi bir psikometrik diyagram verilmemiş komple çizim bize ait )
6-Mahal ısıtılmasında kullanılan sıcak sulu bir radyatörde kayıp ekserji miktarını veren ifadeyi, mahal sıcaklığını sabit düşünerek geliştiriniz.
7-Kaskad soğutma sistemi nedir, hangi amaçla kullanılır, kısaca açıkla.
8-Merkezi ve bölgesel ısıtma ne demektir, kısaca açıklayınız.
9-Şebekeden bağımsız fotovoltaik sistem ana elemanları nelerdir, basit bir sistem bağlantı şeması çizerek açıklayınız.
10-İteratif yakınsama (iterative converency) ve ağ yakınsama (grid converency) nedir açıklayınız.gönderen: kskn - 20/06/2018 - 13:44
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:

HİÇ YORUM YOK, İLK YORUMU SEN YAP!

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.