usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
mevzun veya mevzun olacak arkadaşlara
Herkese Merhaba Arkadaşlar ,

Okulumu bitireli 1 yıl oluyor ve okul ile beraber aralıksız 2.5 yıldan beri çalışıyorum.İlk olarak 1.5 yıl BSH´ta çalıştım ardından BSH´tan ayrılarak Samsung Electronics bünyesine katıldım ve şuan Samsung Electronics bünyesinde Market Intellegence departmanında devam etmekteyim.Buraya yazamamın sebebi yeni mezun olucak veya hala okuyan kardeşlerime okul bittikten sonra çuvallamamaları için birkaç öneride bulunmak isterim.Eğer yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.

1-İnanın bana not ortalamanızın hiçbir önemi yok.Ortalamam 2.08 ile mezun oldum ve okul hayatımda hiçbir zaman 2.30´u geçemedim.Eğer akedemisyen olmayacaksanız ortalamaya fazla anlam yüklemeyin .Hiçbir iş görüşmesinde not ortalamam sorulmadı akisine Öğrenciliğim sırasında ne yaptığım soruldu.

2-Yurtdışına çıkın bir şekilde nasıl olduğu veya ne kadar olduğu önemli değil ama bir şekilde ne yapıp edip çıkın sadece.(Şirketler için yurtdışında kalmış olmanız demek.Size sorumluluk sahibi ve kendi ayaklarının üstünde durabilen biri imajı yüklüyor ki bu çok önemli ki yanında yabancı dilde getiriyor.)

3-İstersen dünyanın en dolu en mükemmel insanı olun ama kendinizi pazarlayamadıktan sonra hiç bir anlamı yok.O yüzden kendini net bir şekilde ifade etmeyi öğren.( İş görüşmesinde 15 dk var max. 15 dk içinde karşındaki insana bu işin senin için biçilmiş kaftan olduğunu aktarman lazım.)

4-Network herşeydir.Kim olduğu önemli olmadan herkesle bir şekilde bir ilişkiniz olsun kimin hangi kapıyı açacağı belli olmuyor.


5-Fazladan Termodinamik çalışacağına onun yerine İngilizceni daha iyi bir seviyeye getir.

6-Hocalarımız arasında Özel sektörde adı geçen birçok hocamız mevcut bu hocalarla aranı iyi tut ki sana uzun dönem staj ayarlayabilirler.

7-Asla yılmayın arkadaşlar kariyer.net veya linkedin bu 2 siteyi bol bol kullanın.

8-Kariyer.net için size bir trick sabah saatlerinde başvurularınızı yapın.Sabahları başvurduğunuzda dönüş almanız daha kolay oluyor (08:00-14:00 arası) arkadasında yatan mantığı anlatamıcam çok uzun ama bana güvenin

9- Belkide en önemlisi asla yılmayın gençler.Sizler Yıldız Makine´yi bitirdiniz veya bitiriceksiniz.Zor olan kısmı okulu bitirmek.


Biliyorum piyasa çok kötü durumda şuan Türkiye de resmen bir kriz var.Özel sektörün durumu çok iç açıcı değil ama şunuda unutmayın siz Yıldız mevzunusunuz veya olucaksınız.Türkiyenin geleceğini hepberaber şekillendirecez.
Son olarak aklınıza takılan bir soru veya mülakatlar hk. birşey varsa sormaktan çekinmeyin mümkün oldukça cevaplamaya çalışırım.

Teşekkürler.
gönderen: jeanaly - 29/11/2017 - 11:50
 Konu Hakkında Yapılan Yorumlar:
yorum yapan(tarih) yorum
jeanaly
(29/11/2017 - 11:53)
Başlıktaki yazım hatası için kusura bakmayın arkadaşlar.
myman
(29/11/2017 - 11:58)
Bayağı iyi bir yazı olmuş, ben de bir şirkette part time olarak çalışıyorum mezun olmadım henüz. Söylediklerinin %80ini falan yaşamışımdır
Vecihi Hürkuş
(29/11/2017 - 14:29)
Öncelikle tecrübelerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim. Bahsettiğin konuların çoğunda ben de seninle hem fikirim ancak, düşük ortalama ile hangi hoca bize referans olur? Ya da kendi projesinde görev almana izin verir ki üniversite yaşamın boyunca bir deneyimin olabilsin? Burada önemli olan staj yapacak doğru firmayı bulabilmek. BSH´ın kariyer.net´teki stajyer ilanlarında min. 2.50 ortalama isterken, mümkünse orada nasıl görev aldığını bizlerle paylaşman daha faydalı olur. Ayrıca yeri gelmişken belirtmek isterim. Forumda bir STAJ bölümü oluşturulursa, geçmişe dönük mülakat süreçleri, şirket deneyimleri ve staj sonrası geri bildirimler hakkında elimizde harikulade bir havuz olur.

jeanaly
(30/11/2017 - 03:59)
@VecihiHürkuş Selam Dostum , 2.sınıfın yazı kariyer.net üzerinden başvuruda bulunmuştum ve saolsunlar beni görüşmeye çağırdılar. Firmaların not ortalamasını filtreleme amacı ile kullanıyorlar.Malum Türkiyede bir staj ilanına binlerce başvuru geliyor ve hepsini tek tek inceleyemecekleri için filtre koyuyorlar ama senin arkanda dolu bir CV var ise not ortalaması farkını kolaylıkla kapatabilirsin.
thedrilling
(30/11/2017 - 11:54)
Çok ağır bir "köfte" kokusu alıyorum.

Vecihi Hürkuş
(01/12/2017 - 15:01)
@jeanaly Cevap için teşekkürler.

Yorum Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.