usis - mkm
ucuncubinyil.com
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
makine mühendislerinden tavsiyeler
Merhaba,

İlk dönem hazırlığı okuyup ikinci dönem makine müh. 2. dönem derslerini almaya başladım. Yeniyim yani Daha yeni başlasam da kendimi geliştirmem gerektiğini sadece derslerle olmayacağını biliyorum. Bu öğretim hayatını nasıl kaliteli geçirebilirim ? Nelere dikkat etmeliyim? Kısacası bu okulda bu bölümü bitirmiş insanların tecrübelerine, tavsiyelerine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim


gönderen: causeffect - 18/03/2022 - 17:24
 Soru Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
mesut
(18/03/2022 - 17:30)
yabancı dil 1
yabancı dil 2
Yüksek Agno
ilk deneyinimı kurumsal bir yerde elde etmek bunun için yukarıdaki saydıklarım yardımcı olacak

Physical Graffiti
(19/03/2022 - 12:40)
Hazırlığı kısa tutarak ÇOK iyi bir şey yapmışsın. Hazırlık zaman kaybı.

Ortalamayı yüksek tut.

Kütüphaneden ingilizce kitaplar ödünç al. Penguin readers DEĞİL, anadilili ingilizce olan bir yazarın, ANADİLİ ingilizce olan okurları için yazdığı kitapları okumalısın. Harry Potter and the Sorcerer´s Stone kitabıyla başlayabilirsin, harika bir başlangıç. Kütüphanede birsürü var bu kitaptan, tüm harry potter serisi var.

Solidworks dersini MUTLAKA seç. Daha önemli bir ders var mı zaten.

Dal belgesi almak için kasma, onun yerine işe yarayacak dersleri seç, dal belgesini unut. Yine de bir dala yoğunlaşman iyi olacaktır, belge için kasma ama bir dal belirle kendine.

Bu siteyi kullan çok işine yarayacak. Hoca bilgi bankası var mesela, ders bilgi bankası var, çıkmış sorular var.

Onun dışında İstanbul´u bol bol gez bence. Ben mesela her köşesini gezmiştim neredeyse, şimdi geriye dönüp baktığımda iyi ki gezmişim diyorum. Davutpaşa´da çimlerde oturmaktan kat kat iyidir.
Alone_Wolf_Pack
(19/03/2022 - 15:58)
Dostum kimsenin kolay kolay söyleyemeceği bir tavsiye vereceğim. Kurumsal firmaların ´´referans´´adı altında kısaca torpilli bir dayı bulmalısın şimdiden yoksa kimse kolay kolay ne staja ne de işe alır. Maalesef ülkemizde bu iş böyle dönüyor. Aksini söyleyen ya çok iyidir ya da bu şekildedir. Ama dersin ki ben adam akıllı dil bileceğim mühendisliği a´dan z´ye bileceğim. O zaman Avrupada şansın yüksek. Yetişmiş kalifiye insanlarımızda bunu yapıyor.

Başarılar dilerim herkese.
causeffect
(19/03/2022 - 17:48)
Yabancı dilin gerçekten önemli olduğu artık yadsınamaz bir şey sanırım. Bu konuda gerçekten çalışıyorum ipuçları için de teşekkür ederim. Harry Potter gerçekten ilgimi çekti Şimdiden yöneleceğim bir alan araştırıyorum zaten fakat kağıt üstünde araştırmak yetersiz geliyor nedense. Hem ilgi gören, ihtiyaç duyulan hem de sevebileceğim bir alan arıyorum sonuçta geniş bir çalışma alanımız var. Umarım hayal olarak kalmaz. Bu konuda da tavsiyelerini duymayı çok isterim.
Referans konusunda da maalesef öyle bir referansım yok. O yüzden a´dan z´ye olur mu bilmiyorum ama hiç değilse bir konuda elimden geldiğine iyi olmaya çalışacağım.
Bu sitede bizim için nimet gibi bir şey zaten inanılmaz faydalı buluyorum.
Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler herkese
lord baelish
(20/03/2022 - 00:18)
Yol yakınken makine mühendisliğini bırak
Physical Graffiti
(20/03/2022 - 06:35)
alan sevdiğin derslere göre şekillenir.

Ben mesela Mukavemet,statik, dinamik, makel, autocad solidworks seviyordum. Konstrüksiyon´a yöneldim. Termodinamik, turbo makineler gibi iğrenç ısı dersleri midemi bulandırıyordu. Hele o turbo makineler dersi, okulda aldığım en boş ders. Şimdi böyleyken gidip enerji, ısı alanına yönelmem hiç mantıklı olmaz değil mi?

Mesela Konstrüksiyoncu imalat da sever bir aşamaya kadar. Malzeme derslerine ilgilidir, tasarımı etkiliyor çünkü.


causeffect
(20/03/2022 - 15:00)
Kafamda bir şeyler daha netleşti. Çok teşekkür ederim.
davulfırın
(21/03/2022 - 00:23)
Arkadaşlar her şeyi söylemişler hepsi farklı bir taraftan yaklaşmış sağ olsunlar.

Piyasada artık makine mühendisi, elektrik mühendisi vs. gibi şeyler kalmadı. Kalite, proses, ar-ge, satış gibi mühendislikler oluştu. Bu nedenle nereye yöneleceğini belirleyebilmek senin için en önemli şey olacaktır. Tabii ki kolay değil bu bir gerçek ancak yine de farkında olarak kendini daha iyi tanımaya çalışmak bile başlangıç için faydalı olacaktır.

Nette onlarca kişilik analizi testleri bulunuyor. Renklerle, harflerle tanımlamalar var. Bu testleri yapmak da yardımcı olabilir. Karakterine göre bir yol çizersen daha mutlu olacağını düşünüyorum. Farklı farklı mühendislikler yapar arkadaşlarım var herkes aşağı yukarı aynı paraları kazanıyor. Bari sevdiğimiz, ilgimizi çeken işi yapalım da iş hayatının çekilmezliğine biraz çare olsun.

İlerisi için de bir öneride bulunmak isterim. Kariyer başlangıcında sektör veya pozisyon seçimine dikkat edebilirsin. Maalesef ilk işiniz üzerine yapışma olasılığı var. Makine mühendisliği fazla geniş bir bölüm olduğundan "bu adam bu işi bilir başkasını bilmez" görüşü olabiliyor. Ola ki istediğin sektörde istediğin pozisyonda bir iş/staj bulamadın o zaman istediğin sektörde farklı bir pozisyon ya da istediğin pozisyonun bulunduğu farklı bir sektör ararsan hedefine ulaşman konusunda yardımı büyük olacaktır.

Kendini, iş dünyasını, sektörleri tanıman ve kariyer yolunu çizmen yıllar alacak bir süreç. Destek tabii ki şart. Bu yüzden kendine birkaç mentor bulmanı öneririm. Okulumuzda böyle imkanları olan topluluklar var bir araştırmalısın. Ayrıca LinkedIn üzerinden ilgini çeken sektörlerden kişilere mesaj atıp kendini ve ne istediğini iyi anlatarak yardım talep edebilirsin. 50 kişiye mesaj atarsın dönmez 51. dönüş yapar ve bir söz söyler bakış açını tamamen değiştirebilir.


Neyse çok uzattım. Umarım faydalı olur. Hayatında başarılar dilerim.
sylarfb
(23/03/2022 - 05:39)
Makine mühendisliğinin pek espirisi yok artık. Yazılım öğren.

İşin şakası. İyi bir makine mühendisi iyi bir iş bulur. İyi makine mühendisi de = iyi okul + çok iyi ingilizce. İngilizce çok çok önemli ilk mülakatta elenirsiniz yoksa.

Ortalama çok önemli değil. 2.01 ile de mezun olmayın tabi. 2.8 falan normaldir. 3.5 ile 2.8 ile mezun olmuş mühendis mülakata girse ortalama belirleyici olmaz. Sadece bir ara aselsan çok takıyordu ama 10 sene önceydi. Şimdi bilmiyorum ki oda elektronik firması zaten :)

Yazılıma yatkın isen düşük profilde bir okuldan bile çok iyi yerlere gelinebilir. Yazılımda maaşlar çok yüksek ve çok iş imkanı var. Açıkta var. En azından python gibi bir dil öğren .

Network önemli. Üniversitede projeler yap. Hoca danışman olduğu şirkete seni yönlendirir orada ufak bir tasarım ödevi veya proje de çalışırsın bu sayede bir mühendisi tanırsın numaranı bırakırsın sonra seni beğenir işe alımında referans olur.

En sıkıntısı mezun olunca kariyerden başvuruyorsun kimse CV´ini bile görmüyor. Bu gibi şeylere maruz kalmamak için kendi networkünü oluşturman gerekir. Ama tabi çok uyanık ve girişken olacaksın. Hee ben böyle miydim değildim. Aselsanda tai de staj yaptım bana mühendisler telefon numarasını verdiler bir kere aramadım hal hatır sormadım :D bazen diyorum en azından bayram tebriği sms i atsaydım
Vecihi Hürkuş
(23/03/2022 - 22:50)
Mühendisliği bırak, yazılıma yönel. İngilizce + 2. bir yabancı dil öğren.

Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.