usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
konstrüksiyon dalını kapsayan iş
Merhaba arkadaşlar.

Mesleği çok sevmeyerek okuyordum bölümü. Mühendislik yapmam bile diyordum. Konstrüksiyon bölümünden aldım tüm seçmelileri ve aşırı zevkli gelmeye başladı yani çok çok hoşuma gitti iyi ki de bunlardan seçmişim. Sanki ders değilmiş gibi kendi isteğimle öğreniyorum gibi.

Bu alan ile akademisyenlik dışında ne yapılır? Ar ge ve tasarım duydum da büyük firmalar hep otomotiv ve otomotive dair her şeyden iğreniyorum. Motorlar dersini zar zor iğrene iğrene geçtim.

Genel fikir alışverişi için açtım lütfen terslemeyiniz, gogılda bulabilirim evet bir mühendis kendi bulmalı falan filan.


gönderen: Physical Graffiti - 13/03/2019 - 15:36
 Soru Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
ksevim25
(13/03/2019 - 23:41)
Her turlu alanda mekanik tasarimda calisabilirsin. Mesela bu bi savunma sanayi firmasi da olabilir, endustriyel urun ureten bi fabrika da olabilir, tüketici elektronigi de olabilir icinde tasarim olan her sektorde yer alabilirsin. İlla otomotivde olacaksin diye bi kaide yok tabi ki. O yuzden rahat ol 😊
hsnfrt
(14/03/2019 - 05:17)
madem sevdin iyi öğren tasarım programlarını.bir de ne kadar çok program öğrenip cv ne yazarsan okadar iyi
ilyas
(14/03/2019 - 10:13)
konstrüksiyonda güzel olan tek şey lisans dersleri olabilir.

konstrüksiyona özel diyebileceğimiz alanlardan bir tanesi kren benzeri yük taşıma sistemleri. tevid in sitesinde bir kaç firma adı görürsün bunlar en eli yüzü düzgün firmalardır. bunlarda biraz para kazanma şansın olabilir geri kalanlarda cezai ehliyeti olmayan ustaların kafasına göre yaptığı işlere teknik resim çizersin.
konstrüksiyona özel bir başka alan mobil krendir. Türkiye de bunları kim yapıyor bilmiyorum. eskiden bildiğim bir firma vardı kapattı. hep dışarıdan geliyor olabilir.
bir başka alan yükseltilebilen seyyar iş platformları, yük asansörü imalatıdır. Bildiğim bütün firmalarda dört işlemi zor çözmüş mühendisler asgari ücrete yakın ücretle çalışıyor. Onlar gibi maaş almayı kabul edersen iş bulursun.
bina bakım üniteleri yapan iyi olabilir diyebileceğim bir firma biliyorum. haricinin kapısından geçmemek gerekir.

Konstrüksiyona özel diğer bir alan konveyör sistemleri olabilir. Bu alanda çalışan firmaları pek bilmiyorum.

Asansör tasarım imalat sektörü var. biraz tekdüze bir iş gibi görünüyor bana, ama iyi para kazandırıyor olabilir.

Asansör montaj sektörü var; satış yapar, resim çizersin. iyi satarsan iyi kazanırsın.

Kazan sektörü var. iyi ısı ve konstrüksiyon bilgisi gerektiriyor. yine ustaların cirit attığı mühendise evrak işleri sorumlusu gözüyle bakılan bir alan. Benim tanıdığım bütün firmalar çöp, ama belki iyi olanlar da vardır.

Dişli, diferensiyel tasarımı yapanlar var. yukarıda saydıklarımdan görece basit ve zevkli bir iş, ama ilerde çalışma alanı yok olabilir. çünkü artık hız ayarlarını daha fazla elektronik yapıyorlar.

Proje taşımacılığı yapan türkiye de iki büyük firma var. birinde çalışan tanıdığım iyi para kazanıyorum gerisi umrumda değil diyor. diğerinde geçmişte çalışmış olan tanıdığım ise dört beş ay maaş alamamış davalık falan olmuştu. Bunlarda çalışmak için ingilizce şart.

hsnfrt nin önerisinin tam tersini öneriyorum sana mümkün mertebe az program öğren kafanı şişirme. bilmen gereken şey: teknik resim. sen özgeçmişine 20 tane program yazarsan, hiçbirini bilmiyor adını öğrendiğini yazmış gözüyle bakarlar. bir çizim programı bir analiz programı öğrensen ve bunları lisans tezinde kullansan yeter. Eğer bir iş başvurunu belirli bir programı bilmediğin için reddederlerse buna sevinebilirsin vizyonsuz bir yöneticiden kurtulmuşsundur.

ksevim25 in saydığı konstrüksiyona özel olmayan alanlara yönelebilirsin.

Önemli bir çalışma alanı da biyomekanik. fark ediyorsunuzdur diş doktorluğu, bir doktorluk olmaktan çıkıp mühendislerin tasarımlarının operatörlüğüne dönüşmeye başladı. ilerde cerrahlığı da aynı şey bekliyor. Bütün makine mühendislerinin yönelebileceği bir alan.

eklemeli imalat işi şu sıralar yine popüler olmaya başlayacak gibi, bunlar yeni çalışma alanları açabilir.

Not: konstrüksiyonda akademik olarak yapılabilecek pek bir şey de yok. hep birbirinin benzeri şeyler.
Physical Graffiti
(14/03/2019 - 10:53)
herkese teşekkür ederim

@ilyas uzun uzun anlatmışsın emek vermişsin teşekkür ederim. Biraz karamsar geldi bana bu yazı ama bakıcaz artık.
moccaco
(14/03/2019 - 11:59)
Biyomekanik ile ilgilenmen için en azından yüksek lisans derecesinde olman lazım.Çünkü malzemeler o kadar pahalı ki (kilogramı 4k USD olarak duydum) bunu lisans öğrencisi iken deneyimlemen mucize olur gibi.Ama çok doğru bir yönlendirme bence biyomedikal sektörü.Bambaşka disiplinlerin uyumu.
Magina
(14/03/2019 - 13:42)
@ilyas ´´Eğer bir iş başvurunu belirli bir programı bilmediğin için reddederlerse buna sevinebilirsin vizyonsuz bir yöneticiden kurtulmuşsundur. ´´ Kesinlikle doğru söylemişsin. Çoğu büyük firma zaten kullandıracağı programın sen biliyorum desen de 2 hafta zorunlu olarak eğitimi veriyor sana. Hiçbir büyük firma sen x programını bilmiyorsun diye seni işe almayacak değil. Aynı cümleyi çoğu büyük firmanın mühendislerinnden duydum program bilmek abartılıyor.
Magina
(14/03/2019 - 13:43)
Osman Koç hocam saolsun konstrüksiyondan 1. sınıfta nefret etmeye başlamıştım sayesinde. En sevdiğim alan ısı fakat orada da para yok. Kaldık otomotive...
ozandm
(14/03/2019 - 14:57)
yazmayım dedim ama duramadım, eğer dişli ve diferansiyelin kullanım sebebini sadece hıza bağlayıp ileride yok olacağını düşünüyorsanız zaten konstrüksiyonla hiç alakanız yok anlamına gelir, yanlış yorumlar yapıp insanları yanlış yönlendirmeyelim.

konstrüksiyonun en kötü yanı okulda ki dersleridir, öğrenciye bir şey vermez alanı iyi tanıtmadığı gibi aksine nefret ettirir.

en basit anlamıyla tasarım yapan kişidir yani mekanik tasarım mühendisidir.

Bir sürecin kavramsal tasarımından başlayarak ürün olarak piyasaya sürülmesine kadar tüm süreçlerde yer alır.

Mekanikten bağımsız elektronik bir üründe dahi, ceyrancıların o küçücük parçalarının bile yerini belirleyen, ıp standartlarını sağlayan, içerdeki tüm parçaları konumlayan, elektronik devreyi soğutan kişidir. aksi halde ceyrancının ürünü 1 metre olur ve ölü bir ürün olarak piyasaya sürülür.

https://www.asus.com/us/ROG-Republic-Of-Gamers/ROG-GL502VM/

bir örnek olarak koyayım yüksek teknoloji bir ürün boyutlarıyla, ağırlığıyla böyle övünür.

Tasarımınız kazan da olabilir. Talebe göre bir imalat yöntemi belirleyin, örneğin döküm. parçanın tasarımına başlarken kalıbını gören buna uygun çıkış açılarını, parçanın tasarımını, döküm de bırakması gereken işleme payını bilen kişidir, yeterli işleme ölçüsü bırakmazsa döküm boşluğu kalacağını bilir. Kısaca imalat bilen kişidir.

Parçanın kontrolü? Ölçümden sonra siz onay vereceksiniz, kalite nedir bilmelidir, adamın nasıl ölçeceğini de bilmelidir ki buna göre teknik resim hazırlasın.

Malzemeyi de tanımalıdır. Örnek olarak rulman yuvanız al parça üzerinde ise burç kullanmak zorunda kalıyorsunuz, mukavemet ve sertlik değerinden dolayı yüzeyi bozuyor. Hele makaralı rulman kullanacaksanız yüksek kuvvetlerden dolayı direk pike geçiyorsunuz. gibi.

Basit bir sızdırmazlık probleminde bile o ring, keçe gibi seçim yaparken parça konstrüksiyonu, montaj, tolerans, çalışma şartları, malzeme, deformasyon gibi bilgileri harmanlaması gerekir, yoksa aya gidecek koca roket aşağıda ki gibi olur

https://www.youtube.com/watch?v=j4JOjcDFtBE


Bazen derdiniz mukavemet, ısı transferi, boyutlar olur. Bazen de maliyet, proje takvimi, toleranslara giremeyen üretim, her şeyi bilen birileri olabilir. - konstrüksiyon biraz görsel olduğu için yorum yapanı çok olur :)- Buralar eğlenceli beyler gelin :)

Bu alanda ilerlemek isteyen arkadaşlara tavsiye olarak,

Sizin için gereksiz bir bilgi yok, her alanı öğrenin

Cad extrude ve revolve dan ibaret değildir, bu yüzden bir programı çok iyi bilmelisiniz, çünkü düşündüklerinizi kısa sürede aktarmanızı sağlar, takvimler hep sıkışık olur işinizi çok kolaylaştırır.

Bir analiz programını tanıyın, gerilme yığılmalarını nasıl alır, bir yerleri sabitlemek ne anlama gelir, hangi teoriyi kullanır vs gibi.

Lisansta tavsiye ettiğim dersler, eğer iyi bir şekilde öğrenirseniz tasarımlarınızı nedenselleştirebilirsiniz.

Mukavemet 1-2, Makel 1-2, Sonlu Elemanlar :)

İmalatta kalite
Mekanizma Tekniği
Malzeme 2
Malzeme seçimi
Sistem dinamiği ve simülasyon
Taşıtlarda tahrik
Taşıtlarda frenleme

Bu dersler insanı her alana hazırlıyor, en azından benim tecrübelerim böyleydi.

eh birazcıkta ingilicce

Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.