usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
rulman nasıl seçilir ?
Staj yaptığım yerden sevdiğim bir arkadaşım bana bu soruyu sordu. Ben 3. sınıf olduğum için rulman nedir bilmiyorum. Soru: Bir rulmanın sadece Ft,Fn ve Fa gelen kuvvetlerini biliyorsak katalogdan bu rulmanı nasıl ve neye göre seçeriz ? Yardımcı olur musunuz.


gönderen: Magina - 05/12/2018 - 09:40
 Soru Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
ozandm
(05/12/2018 - 14:29)
Önce rulman tipini seçmelisin, ardından eşdeğer yük hesabı yapmalısın.

Rulman üreticileri kataloglarında rulmanın dayanabileceği yük değerini verirler - C değeri (basic dynamic load rating). statik durumlarda Co değeri kullanılır. genelde düşük devirlerde Co değeri alınır ki nadir karşına çıkar.-

Sonraki adımın milyon tur cinsinden rulmanın ömrünü bulmak olacak. tek formül kullanılır (C/Feş)^p yanlış hatırlamıyorsam p değeri için makaralı rulmanlar için 10/3 bilyalı rulmanlar için 3 değeri alınır.

Burdan birim dönüşümü yaparak -sistemin devri belirlidir- rulmanın saat cinsinden ömrünü bulursun.

Herhangi bir makel kitabı yada skf handbook işini görür basit bir hesabı var

Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.