usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
ytü mekatronik mühendisliği
Arkadaşlar; iş imkanı,hoca kalitesi,mezunlarının durumu,ders içeriği yeterliliği nedir?
Türkiye´de bu bölüm okunur mu? özellikle Ar-ge çalışanı yetiştiriyor mu?
yoksa elektronik,bilgisayar,makine´den birini seçip okumak daha mı mantıklı?


gönderen: Kamu - 09/07/2018 - 09:47
 Soru Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
Maxstorm
(09/07/2018 - 10:16)
Türkiye´de bu bölüm okunmaz, elektronik, makine, okumak daha mantıklı.
hulaguhan
(09/07/2018 - 15:02)
Elektronik yahut makine okuyup ardından bu alanda yüksek lisans yapmak çok daha mantıklı bana sorarsan.
pcgamer
(10/07/2018 - 17:24)
türkiyede makine, elektronik ve inşaat dışındaki bölümler mühendilsik değildir. potansiyel işsiz yetiştirir. gitme.
sylarfb
(11/07/2018 - 17:13)
bilgisayar-elektronik-inşaat-makine-elektrik bu bölümler ana bölümler. Gireceğin şirkette müdürün bu bölümlerden mezun olmuş olduğunu göreceksin. Hocaları daha eski bilinen hocalar. Dolayısıyla daha fazla ağırlığı olan bölümler.
Ckoc1
(11/07/2018 - 20:04)
Hem makine hem mekatronik okuyan biri olarak önceki arkadaşların yazdıklarının çoğuna katılmıyorum. Makine ile elektronik ve haberleşme mühendislikleri temel mühendislik bölümleri olduğu için sektörde iş bulma olanakları daha fazla oluyor ama rekabet ortamı da o oranda artıyor iş bulma sırasında. Ancak şu sıralar özellikle savunma sanayii ve otomasyon içeren sektörler mekatronik mühendisi bulma konusunda açlık yaşıyorlar. Mekatronik temel bir mühendislik bölümü olmadığı için iş bulma konusunda sıkıntı yaşar gibi bir durum kesinlikle yok yani. Hatta makine mühendisi yerine elektronikten/yazılımdan da anlayan makine mühendisi tercih edilebiliyor bazı sektörlerde. Makine mühendisleri de bu eksikliği fark ettikleri için elektronik/yazılım öğrenmeye başladılar yavaş yavaş. Ama sektörüne göre bu ihtiyaç tamamen değişik olabiliyor ve çoğu sektörde de böyle bir ihtiyaç olmuyor tabiki.

Temel bir mühendislik dalı okuyup mekatronikten yüksek lisans yapman da mantıklı olabilir ama bu durumda sadece biraz daha donanımlı bir makine/elektronik mühendisi olmuş oluyorsun; mekatronik mühendisi olmuyorsun.

Mekatronik için makine, elektronik ve yazılımın birkaç dersinden azar azar şeyler öğrenir ve hiçbirini asla yeterli seviyede öğrenmez söylemini de çok duyabilirsin başka bölümde okuyan kişilerden. Ancak özellikle ytü mekatronikte durum böyle değil. Makineyi makine, elektroniği elektronik yapan çoğu önemli ders, en az o bölümdekiler kadar detaylı gösteriliyor ve yanında da birkaç yazılım dersi gösteriliyor tabiki de. Mekatroniği de diğer mühendisliklerden çok daha zor yapan neden de bu aslında.

İş hayatında teknik olan/olmayan her yerde makine mühendisi müdürlerle karşılabilirsin ve bu böyle devam edecektir ama özellikle arge´lerde mekatronik mühendislerin sayısı kesinlikle artacak. Çünkü özellikle inovasyonun olduğu yerlerde sistemler daha karmaşıklaşıyor ve bu yüzden de mekatronik mühendisine duyulan ihtiyaç artıyor.

Mekatronik mühendisi olmayı düşünüyorsan bölümdeki proje takımlarından birine girmen kesinlikle hem kişisel hem de teknik açıdan senin için iyi olur. Bu proje takımları inovatif çalışmalar yapıyor ve dünya çapında yarışmalara katılabiliyorlar. Bu takımlar kulüplerden daha farklı bir düzende çalışıyor ve sadece mekatronikçilerden oluşuyor. O yüzden kulüplerden farklı olarak bunu belirttim.

Özetle yeniliklere ve teknolojik gelişmelere meraklı biriysen ve diğer mühendisliklerden çok daha fazla çalışmayı göze alabiliyorsan mekatroniği tavsiye ederim. Eğer donanımlı bir mekatronikçi olursan iş bulma konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamazsın ve proje takımlarında da yararlı şeyler yaparsan kendi şirketini bile kurabilirsin inovatif bir bölümde olduğun için.

Ayrıca bölüm hakkında doğru bilgi istiyorsan kesinlikle orada okuyan biriyle konuşmanı tavsiye ederim. Çünkü dışarıdan görünenle gerçekte olan farklı olabiliyor.

Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.