usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
imalat dali gercekten ezbere mi dayali?
tecrubeli arkadaslar biraz bilgi verebilir mi? imal1 ve malzeme1 gibi ezber uzerine mi kurulu?

tesekkurler


gönderen: atmaca0506 - 12/08/2017 - 17:38
 Soru Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
mühendisparçası
(12/08/2017 - 18:06)
Kesinlikle değil sadece terminolojisi çok fazla. İmalat seçmiş biri olarak bunu hocalarla da görüştüm bu bizzat onların görüşüdür. Zorunlu derslerde öğrencinin ezber olarak gördüğü şeyler aslında imalatın temelidir, ordaki prensipleri bilmeden seçmeli derslerdeki hesap çizim ve tasarımları anlayamazsın. Dersler sürekli sözel geçtiği pratiği yapılmadığı/imkanlardan ötürü yapılamadığı için sıkıcı ve ezber gibi görünüyor. İşin içine girdiğinde ezber dediğin şeyler senin için ya kurallar/prensipler bütünü olmaya başlıyor ya da yaptığın hesapların bir parçası haline geliyor.

Örnek veriyorum derin çekmede yüksek pod basıncı yırtılmaya düşük pod basıncı buruşmaya sebep olur bilgisi dışardan bakana ezber görünebilir. İşin ileri boyutunda ise çalışmasını derin çekme üzerine yapan bir hocamızın da bizzat kullandığı malzeme akışını analiz eden bir yazılım mevcut. Yani istendiğinde hesap veya tasarım yaparak, deneysel çalışarak da bir şeyler yapmak mümkün, hatta mecburi.

Durum özetle bu şekilde, merak ettiğin noktalar varsa bilgim tecrübem dahilinde cevaplamaya çalışırım

Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.