usis - mkm
ÜÇÜNCÜ B?NYIL
AnasayfaDers Bilgi BankasıDers NotlarıSohbetİletişim
kullanıcı adı:     şifre:    Beni Hatırla       
Sürekli Döküm İle İlgili Kaynak..?
Arkadaşlar benim proje konusu "sürekli döküm ve aparatları" ;ama hiç Türkçe kaynak bulamadım. A. Ulvi Avcı'nın "Metallerin Sürekli Dökümü" adlı bir kitabı varmış;ama netten sadece varlığını bulabildim kendisini değil. Ayrıca Akmar pasajında sormadığım kimse kalmadı, ne bu kitap ne de sürekli döküme ihdas edilmiş herhangi başka bir kitap bulabiliyorum. Elinde böyle bir kitap olan; ya da işimi görebilecek bir kaynağa ulaşabileceğim bir formül bilen arkadaşlar varsa, sevabına..


gönderen: karakorsan - 16/05/2007 - 21:35
 Soru Hakkında Yazılan Cevaplar:
yorum yapan(tarih) yorum
capusca
(16/05/2007 - 21:54)
buraya bakdın mı
http://www.a305teyim.com/proje.php?id=6&proje=1
acr
(16/05/2007 - 22:13)
2.12. SÜREKLİ DÖKÜM

Sürekli döküm usulü, ergimiş metalin su ile soğutulan, iki ucu açık bir kalıp¬tan geçirilerek katı hale dönüştürülmesi metodudur Genellikle, şekilsiz veya az şekilli uzun parçaların dökümü yapılmaktadır. Daha çok düşük ergime sıcak¬lıktı malzemeler ve bakır alaşımlarına tatbik edilir. Şekil 83'de düşey bir kalıp ile, sürekli döküm vasıtasıyla çubuk mamul imâli görülmektedir. Kalıbın üst
ucundan ergimiş metal dökülür, alt ucundan çeşitli çap ve profillerde çubuk el¬de edilir. Sürekli döküm sayesinde aşağıdaki üstünlükler sağlanmaktadır:
a) Düzgün olmayan teşekküller ve bozulmalar önlenmektedir.
b) Randıman %100'dür.
c) İngotlara göre daha düzgün bir yüzey elde edilmektedir.
d) Segregasyonların azalması sebebiyle, yüksek kalitede malzeme elde edilmektedir.
e) Soğutma hızı kontrol edilerek, tane büyüklüğü ve yapının ayarlanma imkanı vardır.
f) işlem ekonomiktir.


Cevap Ekle

 
a305teyim.com © 2007 - forzamakine tarafından hazırlanmıştır.
a305teyim.com YTÜ makine mühendisliği öğrencileri tarafından hazırlanmış olup, burada yazılan hiçbir içerikten sorumlu tutulamaz. yazılan her yorum kişinin kendisine aittir.
a305teyim.com üyelerinin kişisel verilerini saklı tutar, başka kurum ya da kuruluşlarla paylaşmaz ancak gerektiğinde yasal mercilerin istemesi üzerine bu bilgiler aleyhinize kullanılabilir.